پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت یوم ا... 16 آذر ماه 1390

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۹۰۹ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۴۳۵
بسم  ا... الرحمن الرحیم

 
ان اخرج قومک من الظلمات الی النور و ذکِّرهُم بایام¬ا...
(سوره ابراهیم-آیه 5)
 
بار دیگر یوم ا... 16 آذر در شرایطی فرا می رسد که جهان اسلام با بهره گیری از معارف قرآنی و تعالیم عالیه اسلام، دوران بیداری اسلامی را تجربه می نماید و در قطب بندی قدرت ها در جهان، کشورهای اسلامی و جهان اسلام واقعیت قدرتمند و غیرقابل انکار خود را جلوه گر ساخته اند در میان صفوف درهم فشرده ملت ها، نقش ممتاز و متمایز دانشجویان همچنان برجسته و قابل توجه است.
در ایران اسلامی نیز دانشجویان غیور با بهره گیری از رشادت ها و شهادت های نهضت حسینی پیشگام در مبارزات حق طلبانه مردم مسلمان ایران علیه نقش آفرینی استعمار پیر در تصمیم سازی جهانی به منظور انصراف ایران از حقوق حقه خویش حضور فعال و مؤثر داشته اند.
16 آذر روز دانشجو است و دانشجوی مسلمان هماهنگ با اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی در ایفای رسالت تاریخی خویش، بر پیگیری آرمان های اسلامی جنبش دانشجویی و منافع ملی ایران اسلامی در مقطع حساس کنونی پایداری می¬نمایند و در راستای همین رسالت بزرگ، از وظیفه اصلی خود که فعالیت جدی و جهادی در عرصه دانش و پژوهش است، غافل نخواهند شد و راز و رمز فرزانگی و فرهیختگی دانشجویان عزیز ما همین نکته است که توجه به وظایف مختلف، آن¬ها را وظیفه ذاتی و اصلی  شان منصرف نمی¬نماید.
گرچه در مقاطع حساس و مهم، ملاحظه اولویت ها و اهم و مهم دانستن مأموریت¬ها یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.
 اگر در دوره ستم شاهی، مبارزه علیه رژیم و در دوره 8 سال دفاع مقدس، حضور در جبهه های جنگ و در دوره سازندگی، پیشتازی در فرآیند نوسازی کشور مهمترین رسالت جنبش دانشجویی بوده است، امروز برای مقابله با جنگ نرم استکبار جهانی، تجهیز به آخرین دستاوردهای علمی، پژوهشی و فناوری و پیشگامی در عرصه علوم و فنون یک وظیفه قطعی است.
اینک در سالروز حماسه 16 اذر موجب مباهات جامعه دانشگاهی کشور است که دانشجویان ایران اسلامی در داخل کشور و در رقابت های علمی داخلی و بین المللی، مدال آور و افتخارآفرین هستند، همچنانکه در عرصه مبارزات و بیداری اسلامی که به برکت انقلاب اسلامی ایران در سایر کشورها تسری یافته است حضوری فعال و اثربخش دارند.
 از خداوند قادر متعال توفیقات روزافزون دانشجویان عزیز را در ایفای همه وظایف به ویژه در امور علمی و پژوهشی مسألت می نمایم.
 

( ۱ )