پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت 16 آذر «روز دانشجو»

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۹۵ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۹۷۵

پنجاه و شش سال پیش روز 16 آذر 1332 خون پاک سه تن از دانشجویان عزیز در اعتراض به خوی استکباری و گسترش سلطه دولت آمریکا به ایران اسلامی، فضای دانشکده فنی دانشگاه تهران را لاله گون ساخت. این واقعه خونین، با ماهیت استکبار ستیزی، روندی را رقم زد که نتیجه نهایی آن تقویت جنبش دانشجویی کشورمان علیه رژیم پهلوی و قدرتهای سلطه گر جهانی، حمایت از نهضت اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) و مشارکت همه جانبه دانشجویان و اساتید دانشگاهها در پی افکنی، تثبیت و پیشرفت نظام مقدس جمهوری اسلامی بود.
سالگرد این رخداد خونین را که در سال جاری با دهه امامت و عید غدیرخم مقارن شده گرامی می داریم. اینجانب فرا رسیدن روز دانشجو را مغتنم شمرده و درود خالصانه خود را به ارواح پاک شهیدان عالی مقام قندچی، بزرگ نیا و شریعت رضوی تقدیم می دارم. دهه مبارک امامت و عید سرنوشت ساز غدیرخم را به محضر همه دانشگاهیان ایران اسلامی بویژه دانشجویان    سخت کوش، اسکتبارستیز، عدالت طلب و آرمان خواه تبریک عرض می نمایم.

دانشجویان عزیز:
ایران ما سرمایه های تمام نشدنی در حوزه های علمی، فرهنگی،اجتماعی و اقتصادی دارد که به مدد و همت شهدای دانشجو، شهیدان انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس با رهبری حضرت امام خمینی (ره) و زعامت مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای دام ظله العالی و همراهی و همگامی همه اقشار ملت سر افراز ایران و تحمل مشکلات، سختی ها و مشقت های طاقت فرسا حاصل شده است. دانشگاهیان امروزه وامدار همه این تلاش ها و میراث دار خون شهیدانند و برآنند که با بهره گیری از این سرمایه عظیم و رساندن ایران اسلامی به اوج قلل پیشرفت دین خود را به شهیدان و مردم عزیزمان ادا نمایند، در این راه پرخطر توجه به نکات ذیل ضروری خواهد بود:
1ـ ملت ایران از دیرباز ملتی در جستجوی علم،  دین باور و دین مدار بوده و بر همین اساس استقلال سرزمین خود را حفظ نموده و دست جهان خواران را از کشور کوتاه نموده و مسیر پیشرفت و تعالی خود را رقم زده است. این مردم از دانشگاهیان ما انتظار حاکمیت توأمان علم و ایمان بر تمامی ابعاد فعالیت های دانشگاهی را دارند؛
2ـ مردم ایران با اقتدا به حضرت امام خمینی (ره) به «مبدأ همه تحولات کشور بودن» و «کارخانه انسان سازی بودن» دانشگاه اعتقاد داشته و به همین جهت همواره از اعتلای جایگاه دانشگاه و دانشگاهیان حمایت نموده و هزینه های فعالیت مادی و معنوی در دانشگاهها را تقبل نموده اند و از ما بحق انتظار  دارند که تلاش کنیم کشورمان را از لحاظ علمی، فناوری و فرهنگی به قله های رفیع پیشرفت نائل سازیم؛
3ـ ملت بزرگ ایران با پیروی تام و تمام از مقام معظم رهبری ایمان دارند که پرورش یافتگان دانشگاهها باید از جهت علمی، اخلاقی و تربیتی اعتلا یافته و با بینش صحیح اسلامی پیشرفت و عدالت را در کشور محقق سازند. این ملت فداکار انتظار مجدانه دارند که محیط دانشگاه از هر جهت اسلامی و اخلاقی بوده و انسان هایی دین باور، دانشمند، صالح و در یک کلام «عالم ملکوتی» را به جامعه تحویل نمایند؛
4ـ مردم ایران با اعتقاد راسخ به لزوم پیشرو بودن دانشگاهیان و در رأس آنها دانشجویان در تمامی مسائل جامعه، باور دارند که باید این ویژگی در میان دانشگاهیان حفظ و گسترش یابد. بر همین مبنا انتظار دارند که دانشگاهیان و دانشجویان با حساسیت فوق العاده نسبت به سرنوشت و مصالح کشور، استحکام نظام جمهوری اسلامی و پاسداری از منافع ملی را همچنان سرلوحه اقدامات خویش قرار دهند؛
5ـ ملت ایران باور دارند که دانشگاه باید محیط تضارب آراء، آزاد اندیشی، نظریه پردازی، مناظره های عالمانه، نوآوری های مبتکرانه علمی، طرح مباحث منطقی و آرامش بخش به جامعه باشد و در چنین فضایی حرکت کرده و به تمدن سازی، احیای تمدن اسلامی ایرانی بپردازند.
6ـ مردم ایران در پاسداری از تمامیت ارضی، فرهنگ و تمدن خود و ایستادگی در برابر جنگ نرم بیگانگان از دانشگاه و دانشگاهیان خواسته های مطروحه توسط مقام معظم رهبری را مطالبه داشته و بی تردید این جنگ نرم موجودیت ملت ایران را هدف گرفته و مقابله با آن به معنی گردن نهادن به منویات این ملت خدوم و فداکار است.
اینجانب به عنوان خدمتگزاری از خانوده بزرگ دانشگاهیان در محقق ساختن منویات مقام عظمای ولایت و انتظارات و مطالبات بحق مردم شریف ایران از دانشگاهیان و رشد و اعتلای کشورمان در کنار شما خواهم بود و همه تلاش های شما بزرگان علم و اخلاق را ارج می نهم.

والسلام علیکم و رحمه ا... و برکاته
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری