پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به ششمین سمینار احتمال و فرآیندهای تصادفی کشور

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۹۴ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۸۰۲
خدمت شرکت‌کنندگان در ششمین سمینار «احتمال و فرآیندهای تصادفی» سلام عرض می‌کنم. از دانشگاه مازندران به خاطر میزبانی چنین رویداد با ارزش علمی تشکر و قدردانی می‌نمایم و برای تمام اعضای برگزارکننده که با تلاش فراوان زمینه مناسب را برای ارایه آخرین دستاورهای محققان کشور در شاخه‌های مختلف «احتمال» فراهم کردند صمیمانه سپاسگزارم. یقیناً برگزاری منظم چنین سمینارهای تخصصی که به همت پیشکسوتان فرهیخته پایه‌گذاری شده و رفته رفته بر غنای آن افزوده گردیده موجبات رشد و اعتلای علمی کشور را فراهم خواهد آورد.
گسترش و ایجاد دوره‌های تحصیلات تکمیلی در بسیاری از دانشگاههای کشور خصوصاً در رشته آمار باعث تربیت صدها محقق جوان و فعال در رشته آمار گردیده است، که در عرصه‌های مختلف اعم از تولید مقالات علمی، تربیت دانشجو، انجام تحقیقات بین رشته‌ای و انتشار کتب و مجلات علمی ظهور داشته است. این دستاوردها را باید قدر بدانیم و با برنامه‌ریزی‌های همه جانبه زمینه‌ساز یک جهش علمی در تمامی عرصه‌ها به ویژه آمار و احتمال باشیم.
جای بسی خرسندی است که به طور همزمان سه همایش علمی سی و هشتمین کنفرانس ریاضی کشور (در دانشگاه زنجان)، کنفرانس مشترک سیستم‌های فازی و سیستم‌های هوشمند (در دانشگاه فردوسی مشهد) و ششمین سمینار احتمال و فرآیندهای تصادفی (در دانشگاه مازندران) که همگی پایه ای ریاضی دارند در جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود، و این نشان‌دهنده این مطلب است که کشور ما در سایه شعار «ما می‌توانیم»، خیر بلندی در جهت رشد و توسعه همه جانبه در تمامی عرصه‌های علمی، فرهنگی و اقتصادی برداشته است که کسب افتخارات علمی و فناوری به ویژه دستیابی پر افتخار به فناوری انرژی هسته ای آینده درخشانی را برای مملکت ما به ارمغان آورده و خواهد آورد، همچنان که در سند چشم انداز 20 ساله یا ایران 1404 «ایران کشوری با جایگاه اول در علم و فناوری مبتنی بر ارزش های والای اسلامی» قلمداد شده است.
در اینجا فرصت را مغتنم می‌شمارم و از جامعه آماردانان کشور، استادان فرهیخته، محققان ارزشمند و جوانان عزیز دانشجو می‌خواهم که با تلاش و کوشش، اعتماد به نفس و توکل به خداوند بزرگ خود را برای یک جهش جدی در علم آمار و احتمال آماده نمایند. یقیناً با توجه به سابقه تاریخی درخشان، برخورداری از اساتید توانا، دارا بودن استعدادها و سرمایه‌های جوان فراوان در کشور حمایت همه جانبه مسئولین محترم نظام به ویژه حمایت همه جانبه رهبر معظم انقلاب و رهنمودهای داهیانه ایشان، ایران بیش از هر زمان دیگری آمادگی پیشرفت و تعالی و تبدیل شدن به یک «الگوی برتر» را در سطح منطقه و جهان دارا می‌باشد.
بنده به عنوان یک عضو جامعه ریاضی کشور، سخت معتقدم که علاوه بر انجام تحقیقات نظری و گسترش مرزهای دانش که در جای خود بسیار ارزشمند است، می‌بایست اقدامات مؤثری را جهت کاربرد دستاوردهای «آمار و احتمال» در زمینه‌های مختلف علوم و مهندسی انجام دهیم. در این راستا تدوین دروس و ایجاد رشته‌های میان رشته‌ای از جمله فعالیت‌هایی است که دانشگاهها و انجمن‌های پیشرو می توانند انجام دهند و اینجانب به سبب مسئولیت و علاقه خود به این مهم، آمادگی هر گونه حمایت از فعالیت‌های علمی را اعلام می‌دارم.
در خاتمه از «دانشگاه مازندران» و «انجمن آمار ایران» به خاطر سازماندهی و برگزاری «ششمین سمینار احتمال» و «هشتمین دوره مسابقه دانشجویی آمار کشور» تشکر و قدردانی می‌نمایم و از دست اندرکاران سمینار که با همت و تلاش خود برگزاری آن را میسر نمودند تشکر می‌کنم.
 
والسلام علیکم و رحمه ا... و برکاته