پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به چهاردهمین دوره جشنواره جوان خوارزمی

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۹۳ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۹۴۶
برگزاری چهار دوره جشنواره جوان خوارزمی مبین ارزش و اعتبار بی بدیل این آیین اثرگذار و نقش آفرین در تحولات علمی و پژوهشی و نیز اهمیت توسعه فناوری نودر فرایند ایران اسلامی است.
بی شک پشتوانه عزت و اقتدار جامعه اسلامی ، جایگاه علوم ، تحقیقات و فناوری کشور در تراز جهانی است و جوانان این کشور آماده ترین اقشار اجتماعی برای فعالیت در عرصه دانش و پژوهش و مهیاترین نیروی انسانی برای پیشبرد برنامه های علمی و فناوری کشور محسوب می شوند. 
باید به قشر جوان کشور بها داد و آنها را در جریان توسعه علمی به ویژه جنبش نرم افزاری به جِدّ حمایت و هدایت نمود. در این زمینه صندوق حمایت از شرکت های دانش بنیان نقش اساسی و ارزنده ای برعهده دارد و می بایست با ایجاد سازو کار های سالم و سریع، موانع پیش رو  این موسسات علمی را برداشته و رسیدن به اهداف را برای آنان سهل الوصول کرد. 
حذف یا کاهش ایستگاههای بروکراتیک  و اداری در جریان فزآینده فعالیت های علمی و ارائه تسهیلات لازم به دانشجویان ، پژوهشگران ، محققان و استادان کشور از جمله تدابیر مدیران آموزش عالی کشور در این زمینه است. 
انقلاب اسلامی ایران به عنوان فرصت بی بدیلی برای پیشرفت علمی کشور  یاد شده که جوانان با استفاده از این فرصت ، بدون واهمه و به دور از عارضه تلقینی خود کم بینی  در مقابل استکبار با اعتماد به نفس و باور به اینکه" ما می توانیم "وارد جریان سازی جهانی به خصوص در حیطه فعالیت های علمی پژوهش گردیده اند که تداوم این رویکرد تعالی بخش می تواند به خودکفایی ملی و تحکیم پیوندهای فرا ملی با سایر کشورهای اسلامی گردد. 
با اطمینان خود از تحقق آینده درخشان ایران اسلامی به شرط ایمان و عمل صالح جوانان پرشور و با شعور ایران اسلامی و دارای علم و معرفت ، تقوی و بصیرت و حضور موثر در فعالیتهای علمی و پژوهشی ، برای برگزیدگان و حاضرین در چهاردهمین جشنواره جوان خوارزمی موفقیت بیشتر و روز افزون را  آرزو کرد. 
حمایت از طرح های برگزیده جشنواره جوان خوارزمی در چارچوب تشکیل شرکت های دانش بنیان در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری ، تسریع در پذیرش برگزیدگان این جشنواره جهت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در چارچوب آیین نامه استعدادهای درخشان و ارتباط روز افزون برگزیدگان علمی با مراکز صنعتی و اقتصادی کشور به ویژه از طریق کانون برگزیدگان که اخیراً تاسیس شده و برقراری ارتباط بیشتر با مراکز علمی معتبر جهان و حضور فعال تر برگزیدگان علمی در سمینارها و کنفرانس های بین المللی  از مواردی است که وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در نظر دارد برای برگزیدگان جوان خوارزمی پیگری و اجرایی کند.