پیام وزیر علوم به همایش بین المللی استرس و بیماری های روانی

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۴:۱۲ کد : ۲۴۸۸۵ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۱۸۷۷

استادان، محققان، و میهمانان ارجمند شرکت کننده در همایش بین المللی استرس و بیماری های روانی،


سلام علیکم؛
در جایگاه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و به نمایندگی از جامعه علمی کشور و ضمن تبریک اعیاد مبارک شعبانیه، از اهتمام دانشگاه علامه طباطبایی در برگزاری این همایش بین المللی تشکر و قدردانی می کنم. اهمیت ابعاد موضوع استرس در جامعه امروز ما از حد فردی ، خانوادگی و سازمانی فراتر رفته و در صحنه بین المللی با نقش آفرینی قدرت‌های بزرگ تبدیل به یک معضل سیاسی اجتماعی فراگیر شده است.
 با اظهار تاسف و نگرانی عمیق باید اعلام کنم که جهان امروز با چالش "خشونت و افراطی گری خشونت آمیز" مواجه است که مرزهای جغرافیایی را درنوردیده و امنیت روانی و اجتماعی را در سطح جهان و در تمامی عرصه ها مورد تهدید و تهاجم خویش قرارداده است.
یکی از عوارض تاریخی و اجتماعی و بلکه فرهنگی خشونت و استرس، شکل دهی معیوب به روابط اجتماعی به شکل رفتارهای ضد اجتماعی و لجام گسیخته و رفتارهای نابردبارانه ای است که به صورت گذار به عمل خود را نشان می دهد. روابط و تعامل هایی که به صورت تهدید آمیز،  با به راه اندازی موجی از نگرانی، روابط نامعقول و بیمارگونه را دامن می زند و حیات  و سلامت فردی و اجتماعی مردم را به مخاطره می کشاند.
 ما عمیقا بر آنیم که باید به این روند کور در دنیا خاتمه داد و تنها راه مقابله با این چالش را وجود اراده  جدی همراه با تلاش مجدانه جمعی و بین المللی  می دانیم.
ما در سیاست های کلان و خرد خود با تاکید بر ضرورت اجتناب از رفتار های خشونت آمیز و استرس زا، عمیقاً معتقدیم که باید زمینه و بستر آرامش و زندگی مسالمت آمیز را فراهم کنیم. ما معتقدیم که فرهنگ گفتگو، اعتدال،  مدارا و احترام به ارزش های انسانی و حقوق مدنی مردم در عرصه های عمومی و خصوصی و ایجاد فرصت های لازم که امنیت و ایمنی را برای آحاد مردم فراهم کند، موثرترین پادزهر مقابله با افراطی گری، استرس، خشونت و پرخاشگری است. ما با تاکید بر تعالیم دین اسلام، به مثابه  آیین صلح و دوستی و آرامش و همزیستی مسالمت آمیز، سیاست تعامل،  مدارا و اعتدال را به جای خشونت و افراطی گری در جهان، سرلوحه سیاست ورزی های کلان خود قرار داده ایم. ما مسلمانیم، اندیشه ما مبتنی بر آموزه های آسلام است. اسلام دین سلم و سلامت است. اسلام نویدبخش جامعه ای عاری از فقر، خوف و حزن است .
ما باید بیاموزیم و بیاموزانیم گفتگو کردن و تعامل و مدارا را بخشی جدی از زندگی خود قرار دهیم. من معتقدم این همه جلوه های خشونت آمیز و استرس زا بی کاستن از حجم و تنوع علل و دلایل آن،  برخاسته از تعلیمات ناتمام و بعضا متناقض زندگی ماست که به صورت سبک زندگی ما خود را آشکار ساخته است. از این رو لازم می دانم که در آموزش و پروش عمومی از بدو تولد و کودکی تا زمان ازدواج و در سراسر زندگی در حال آموزش باشند که چگونه تعامل سازنده داشته باشند و چگونه در مواجهه با مشکلات، روش و سبک مناسب مقابله با مسائل و مصائب زندگی را پیدا کنند، بیاموزند و به کار بندند.
این مسئله ای فردی  نیست و لازم است در سطح ملی و حتی بین المللی مورد اهتمام قرار گیرد.
بنابراین، لازم است با اصلاح مناسبات بین المللی،  ارتقای مفهوم شهروندی، باور داشتن به اولویت سعادت نسل آینده، با نگاهی توام با امید و اعتدال وخودداری از تمرکز و تاکید بر تسویه حساب های ناصواب فردی و اجتماعی و اجتناب از ذهنیت های بی حاصل برای مقابله موثر با خشونت و افراط گرایی، جاده زندگی مسالمت آمیز و جهان عاری از خشونت را هموار کنیم و فردایی امن و آرام را به مردم  خویش و همه جهانیان نوید دهیم.
 در پایان، لازم می‌دانم بار دیگر از تلاش های دست اندرکاران همایش بین المللی استرس و بیماری های روانی که از سوی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می گردد، تشکر و قدردانی کنم. امیدوارم مسائل و موضوعاتی که در این همایش مورد بررسی اندیشمندانه قرار می گیرد، برای برنامه ریزان اجتماعی و احاد مردم در ایران و جهان سودمند و پرثمر باشد.