پیام وزیر علوم به نخستین گردهمایی مراکز پژوهشی پیشرو اعضای اکو

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۸۱ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۸۱۹
بسم الله الرحمن الرحیم
 
اولین نشست مشترک مراکز پژوهشی پیشرو اعضای اکو را مغتنم شمرده و به همه شخصیتهای ارجمندی که از کشورهای عضو، مراکز دانشگاهی، علمی و مجامع تحقیقاتی و دینی در این گردهمایی حضور یافته‌اند، خیر مقدم عرض می‌نمایم و امیدوارم دستاوردهای این هم‌اندیشی علمی آثار و برکات ارزشمندی برای کشورهای عضو داشته باشد و شما بزرگواران نیز که با مشارکت فعال در مباحث و موضوعات مطرح در جلسات، زمینه چنین توفیقاتی را فراهم می‌نمائید، مأجور و در نتایج آن سهیم باشید. اینجانب نیز به عنوان عرض ارادت و ادای احترام در چند محور،نکاتی را تقدیم می‌دارم:
1.      توسعه و پیشرفت در جهان معاصر در گرو همکاری و همفکری میان کشورهاست و ضرورت ارتباط و تعامل پیشبرنده میان جوامع همسو با اهداف بشر دوستانه و انسانی یک ضرورت و مصلحت منطقه‌ای و یک وظیفه ملی و دینی است، همچنانکه قرآن کریم می‌فرماید: تعاونوا علی البر و التقوی.
2.      از جمله خصائص فرهنگ متعالی آنست که به مرزبندی‌های جغرافیایی و سیاسی وقعی نمی‌نهد و از آن عبور خواهد کرد. بر این اساس، فرهنگ مردم منطقه از چنان شایستگی و والائی برخوردار بوده است که توانسته است قرن‌ها بر فکر و اندیشه انسانها در سایر نقاط جهان اثرگذار باشد.
3.      ارتباط فرهنگی جوامع عضو اکو به قدری گسترده است که علیرغم تاکید معمول بر مرزبندی‌های سیاسی و جغرافیایی،  چنانچه در ایران یک نظرسنجی صورت پذیرد قاطبه مردم ایران بزرگانی چون جلال‌الدین رومی، خاقانی، نظامی، ابوریحان بیرونی، بوعلی سینا، امیر علیشیر نوائی، ادیب پیشاوری و فارابی را یک دانشمند خودی و هموطن خواهند شناخت و احتمالاً اگر چنین نظرسنجی در کشورهای عضو اکو مثل تاجیکستان، افغانستان، پاکستان و ترکیه انجام شود و از آنها در مورد سعدی، حافظ، زکریای رازی، فردوسی و ... سئوال شود نتایج کم و بیش مشابهی به دست خواهد آمد. در حوزه دین و عرفان ارتباط از این هم گسترده‌تر است و بحث از خودی یا بیگانه بودن بزرگان دین در منطقه اکو زائد به نظر می‌رسد. بنابراین همگرایی موصوف قابل بهره‌برداری به ویژه در حوزه فعالیتهای مشترک علمی و پژوهشی است.
4.      عامل جمعیت از عناصر مهم قدرت و اقتدار ملی است و سعادت و بهروزی مردم اساس کلیه فعالیت‌ها کشورها را تشکیل می‌دهد و در هر برنامه‌ای که برای بهبود زیست جوامع تدوین می‌شود، نقش و  سهم عامل جمعیت انکارناپذیر است.
5.      در تدوین و تنظیم سیاست‌ها و برنامه‌های جمعیتی، توجه به مقتضیات و توانائی‌های منطقه‌ای از جایگاه خاصی برخوردار است. کشورهای عضو اکو در حال حاضر از شرایط جمعیتی متفاوتی برخوردارند و میزان مرگ و میر در برخی از این کشورها بسیار بالاتر از متوسط جهانی است این وضعیت در مورد میزان  باروری نیز مصداق دارد، که جای تأمل دارد.
وضع نیروی انسانی و فعالیت‌های اقتصادی کشورهای عضو از دیگر مسائل قابل بررسی است به عنوان مثال ایران که اکنون با میزان حدود 11 درصد بیکاری مواجه است در آینده نزدیک به یک واردکننده بزرگ نیروی انسانی تبدیل خواهد شد که این امر ناشی از کاهش سریع باروری و افزایش متوسط طول عمر مردم است.
6.      در مورد مهارت‌ها، آموزش‌ها و تأمین امکانات و لوازم آموزشی وضع کم و بیش مشابهی در کشورهای عضو اکو ملاحظه می شود لکن با حمایتهای دولت انتظار می‌رود در ایران شاهد بروز تحولات وسیع در حرفه‌آموزی و کاستن از فاصله آموزش و اشتغال در آینده نزدیک باشیم و بر این مبنا اهمیت مطالعات جمعیتی بارزتر می‌شود.
7.      در حال حاضر کشورهای عضو اکو از شرایط اقتصادی – اجتماعی و امنیتی و علمی متفاوتی برخوردارند به ویژه کشورهایی که از حضور نظامی قدرت‌های سلطه‌جو متأثرند، از ثبات کمتری برخوردارند و لذا همواره باید مراقب بود تا اولویت مقطعی ناشی از شرایط خاص یک یا دو عضو اکو در برنامه‌های بین‌المللی و سیاستگذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های مشترک آنها ایجاد اختلال ننماید. به ویژه اینکه بدخواهان با ایجاد سوء تفاهم، به تلاش اخلال‌گرانه در روابط میان آنها ادامه خواهند داد.
8.      امنیت اساس توسعه جوامع است و علیرغم شعارهای بی اساس در رابطه با فعالیت‌های عمرانی و توسعه‌ای در کشورهای جنگ زده عضو اکو، اتفاق خاصی در آنجا دیده نمی‌شود. بی‌تردید توسعه روابط علمی و پژوهشی در نزدیکی دیدگاه‌ها و کاستن از حساسیت‌ها و مألاً ایجاد و تعمیق امنیت جوامع عضو، موثر خواهد بود.
9.      تشریک مساعی و تبادل و تعامل علمی محدود منطقه‌ای را می‌توان یکی از علل عمده عدم تحقق اهداف توسعه عمومی کشورهای عضو دانست و لذا ضرورت دارد دستاوردهای علمی کشورهای اکو به سهولت در اختیار سایر اعضاء قرارگیرد تا ضمن جلوگیری از اتلاف منابع، هم افزایی لازم صورت پذیرد.
10.  علوم بدون شناخت مبانی آنها مانند عضو پیوندی است که به بدن انسان تحمیل می‌شود. بنابراین شناخت مبانی علوم در کشورهای عضو و تبادل اطلاعات میان آنها می‌تواند به رشد ریشه‌دار دانش مردم منطقه کمک نماید.
در خاتمه با آرزوی توفیق برای شرکت‌کنندگان عالیقدر نشست مشترک مراکز پژوهشی پیشرو اعضای اکو امیدواریم در آینده نیز نشست‌های مشابهی در کشورهای دیگر عضو اکو برگزار گردد. هم چنین به عنوان میزبان آرزو می‌نماییم طی مدت اقامت در ایران اوقات خوبی داشته باشید و ضمن بهره‌برداری شایسته از نشست مشترک خود با خاطرات خوش به میهن خویش بازگردید.