پیام وزیر علوم به مناسبت شصتمین سال تأسیس دانشگاه شهید چمران اهواز

۲۶ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۱:۱۰ کد : ۲۴۸۷۶ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۱۰۵۹

افتخار دارم در جایگاه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری وبه نمایندگی از جامعه علمی و دانشگاهی کشور شصتمین سالروز تأسیس و فعالیت دانشگاه شهید چمران اهواز را به استادان ، پژوهشگران، دانشجویان، کارکنان و مردم خون گرم و شهید پرور استان خوزستان تبریک بگویم.
   شکی نیست که دانشگاه شهید چمران اهواز یکی از دانشگاه‌های کهن و قدیمی این مرز و بوم و از مراکز بزرگ علمی مشرق زمین بوده و در منطقه استراتژیک جنوب کشور و در مجاورت ذخائر نفتی و آب های جنوب، از دیرباز مسئولیت و رسالت سنگین تربیت نیروی انسانی متخصص را به عهده داشته و در دوران دفاع مقدس پایگاهی مستحکم برای دانشگاهیان و دانشجویان و مرکزی برای ساماندهی نیروهای رزمی، تخصصی، درمانی، پشتیبانی و آموزشی بوده است، و اگرچه، متحمل خسارات فراوانی شده است. لیکن در تمام مدت مقاوم و استوار انجام وظیفه کرده و در دوران سازندگی نیز در بازسازی مناطق جنوب مشارکت فعال داشته است.
   این دانشگاه امروز نیز با درک هوشمندانه از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود توانسته است گام‌های مناسبی در عرصه ‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و علمی برداشته و با تربیت هزاران دانش‌آموخته فرهیخته در تأمین نیروهای متخصص و مورد نیاز کشور و منطقه نقش‌آفرینی کند.
   اینک در آستانه شصتمین سال تأسیس این دانشگاه پرتوان و با ظرفیت و با اغتنام فرصت، از استادان، اندیشمندان، پژوهشگران و دانشجویان انتظار دارم با شناخت مسائل و مشکلات منطقه‌ای و ملی، با استفاده از روشهای علمی، جهت تحقق سیاستهای علم و فناوری دولت، ترویج فرهنگ کسب و کار دانش‌بنیان، ترویج فرهنگ کارآفرینی، با محوریت تحقیقات کاربردی در توسعه فن‌آ‌وری و تکمیل چرخه تبدیل علم به ثروت ایفای نقش نمایند ودر بُعد بین‌المللی نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی همجواری با کشورهای مسلمان عرب، نقش کلیدی را ایفا نمایند.
    به دانشگاهیان عزیز توصیه می‌کنم با استفاده از تمامی نیروها و اقوام و دیگر توانمندی‌های منطقه، در ایجاد فرهنگ مقاومت و اقتصاد دانش بنیان در جهت توسعه علمی کشور همت گمارند و زمینه احیای تمدن عظیم ایرانی - اسلامی و تحقق آرمان‌های والای انقلاب اسلامی را فراهم آورند. از دانشجویان و دانش‌پژوهان می‌خواهم با استفاده از فضای مناسب و امکانات و اساتید فرهیخته در تداوم توسعه علمی کشور و استقلال آن نقش آفرینی کنند.                                       
   امیدوارم با استعانت از الطاف الهی بتوانیم گام‌های موثری در ارتقای جایگاه علمی ایران اسلامی برداریم و در آینده‌ای نزدیک شاهد قرار گرفتن ایران عزیز در میان کشورهای برتر جهان از نظر علم و فناوری و مرجعیت علمی کشور در منطقه و جهان باشیم.