پیام وزیر علوم به مناسبت روز معلم

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۷۲ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۱۰۴۳
فرارسیدن روز «معلم» و هفته آموزش را به همه استادان، اعضای هیأت علمی و معلمان کشور صمیمانه تبریک می‌گویم.
روز معلم نماد و نشانه¬ای است برای برانگیختن افکار عمومی و وجدان ملی در حرمت نهادن  به مقام استاد و معلم و باز¬آفرینی نقش بنیادین و پایدار « تعلیم و تربیت » در کشور. اگر جامعه بر مدار منزلت همه جانبه «معلم» بچرخد و «آموزش» شأن واقعی خود را در توسعه بیابد،      سرمایه های فرهنگی، اجتماعی، انسانی و حتی مادی کشور مضاعف می¬شود و توسعه پایدار و متوازن، چشم‌اندازی قابل دسترسی می‌یابد. 
حرمت استاد یعنی پاسداشت «دانش و اخلاق» در جامعه علمی و بزرگداشت امر آموزش، یعنی جلب توجه  افکار عمومی به ضرورت دانستن و پیروی از منطق و قاعده عقلانیت درهمه امور و در همه جا.
بهتر آن است که برای فهم مجدد مقام دانش و دانشمند و مقام انسان‌ساز معلم و تعلیم به آیین مقدس اسلام بازگردیم؛ انسان در قرآن از «آموختن» آنچه نمی¬داند کرامت می¬یابد، پیامبر¬اکرم (ص) مأمور به تعلیم و تهذیب و پایدار کردن اخلاق در میان مردم می‌شود و در سنت علوی، هر که حرفی بیاموزاند او را بنده خویش کرده است.
در روز « معلم» که رنگ از نام  و یاد استاد شهید مرتضی مطهری گرفته است، این توجه مجدد را معنا بخشیم و از خردورزی، دیانت و آزاد اندیشی او به عنوان یک استاد و مصلح بیاموزیم و بیاموزانیم.
کشور ما امروز بیش از هر زمان نیازمند آن است که اخلاق، علم و خرد و منطق، شیوه و زبان غالب در جامعه شود. این مهم وقتی دست یافتنی است که دانش¬ورزی و اندیشمندی و سنت     حرمت-گزاری به مقام علم و اندیشه، فراتر از آیین‌ها و عادات رسمی موضوعیت پیدا کند.
من چنانکه در برنامه¬های وزارت علوم و تحقیقات و فناوری اعلام کرده‌ام، اعتقاد دارم که باید علم  و نظم علمی در دانشگاه ارتقاء یابد و شکوفایی علمی موجبات اقتدار علمی و نهایتأ اقتدارملی ایران اسلامی را  فراهم نماید. لازمه این کار فراهم آوردن فضا و عرصه حرمت و اندیشیدن استاد و محقق و دانشجو و تأمین امنیت فکری، فرهنگی، علمی وشغلی برای دانشگاهیان است.
 امیدوارم در سالی که از سوی مقام معظم رهبری سال فرهنگ و اقتصاد نام گرفته است، به کمک همه نهاد¬ها و ارکان حکومت و دولت و همه دانشگاهیان ارجمند و نهادهای دانشگاهی و مدنی توفیق این را بیابیم که گامی هرچند کوچک در احیای منزلت استاد و معلم و ترویج اخلاق و فرهنگ و منش تعلیم و در نتیجه پاسداشت حریم و حرمت  دانشگاه برداریم.
وظیفه می¬دانم به عنوان فرزند کوچک دانشگاه سرتعظیم در برابر یکایک استادان بزرگی که در برابر هررنجی جز صبر و امید و تدبیر در پیش نمی¬گیرند، فرود آورم و از خداوند بزرگ برای یکایک آنان توفیق روز افزون و بالندگی علمی مستمر مسئلت کنم.

( ۲ )