پیام وزیر علوم به سمینار بین منطقه ای آسیب های وارده به آموزش و راه های جلوگیری از آن

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۶۰ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۹۴۱
استادان محترم و میهمانان عالیقدر
عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت یکایک شما عزیزان و خیر مقدم می گویم به همه بزرگوارانی که در این نشست ارزشمند علمی و فرهنگی حضور دارند. اجازه می خواهم حسن مطلع عرایضم را فرموده امام علی (ع)     قرار دهم که به کارگزار خود می فرمایند:
"مردم تحت حاکمیت تو از دو حال خارج نیستند یا برادر دینی تو هستند و یا در آفرینش همانند تو می باشند"
بررسی موجبات و مقتضیات توسعه و تحقق اهداف مورد وفاق بین¬المللی در زمینه آموزش در مناطق مختلف جهان و نیز آسیب¬شناسی و شناخت موانع موجود در مسیر تعالی بخش آموزش برای همه و راه¬های جلوگیری از ایجاد موانع در زمره اقدامات اساسی و مبنایی در جهت رشد و پیشرفت مطلوب نظام¬های آموزشی در مناطق و کشورهای مختلف جهان است. این امر مستلزم ظرفیت¬سازی نظام¬های آموزشی از یکسو و مشارکت فعال کشورها به¬خصوص مجامع ذیربط علمی و آموزشی بین¬المللی است.
سلامتی و امنیت به عنوان دو نعمت گرانقدر همواره نیاز اساسی فرد و جامعه بوده و بدون آن رشد و پیشرفت دور از دسترس است. امروزه علاوه بر سوانح و بلایای طبیعی که بعضاً غیرقابل گریز می¬باشد، حوادث ناشی از عوامل انسانی به ویژه اقدامات خشونت¬آمیز ازقبیل جنگ¬ها و منازعات و تهدید و ترور، از جمله آسیب¬های انسانی به حوزه مقدس آموزش است. همه انواع صور اِعمال خشونت در محیط¬های آموزشی، تهدیدکننده و آسیب¬رسان به سلامتی و امنیت این مراکز تعلیم و تعلم و تربیت و تعالی نسل جوان  ملت¬هاست و همفکری و هماهنگی میان مسئولان و صاحب¬نظران در جهت تقویت همکاری¬های منطقه¬ای و بین¬المللی در زمینه پیشگیری از آسیب به نظام¬های آموزشی به هر شکل و با هر انگیزه گامی بلند برای تأمین زیرساخت¬ لازم در مسیر پیشرفت و اعتلای ملت¬ها و تضمین سلامت و امنیت جسمی و روانی دانش-آموزان و دانشجویان در مرکز تعلیم و تربیت خواهد بود.
خانم ها، آقایان
ما به عنوان دلدادگان به تعالیم ومعارف دینی ،واجد انگیزه های مضاعف در توجه جدی به هر گونه پیشنهاد انسانی از سوی مجامع جهانی به¬ویژه یونسکو که وظایف خطیری در خصوص توسعه علمی وآموزشی ملل متحد را برعهده دارد، می¬باشیم زیرا هم به اقتضاء تدین و وظیفه اسلامی و هم به¬موجب سوابق درخشان تفکر و تمدن ایرانی، برای پیشگامی در عرصه¬های مختلف فعالیت¬های بشر دوستانه مهّیا و مایلیم. دانایی و آموزش علوم و فنون مایه فکر دینی و اندیشه ایرانی و تضمین کننده سعادت و سلامت انسان و وحدت و همدلی جهانی باشد.
بدیهی است تحقق این آرمان¬ها با همکاری نهادهای فرهنگی بین¬المللی به¬ویژه یونسکو امکان¬پذیر خواهد بود.
از خداوند متعال توفیق برگزارکنندگان و فعالان حاضر در سمینار را در دستیابی به اهداف عالی انسانی خاصه تعیین روش¬ها و ابزارهای مؤثر بین¬المللی با همکاری یونسکو به منظور مقابله و پیشگیری از روش¬ها و هرگونه آسیب به نظام¬های آموزشی کشورها را مسألت می¬نمایم.
                                                                                       والسلام علیکم و رحمه ا... و برکاته