پیام وزیر علوم به سمینار بین المللی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کشور هندوستان

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۵۹ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۸۲۷

«بسم الله الرحمن الرحیم»

دانشجویان عزیز و فهیم ایرانی شرکت‌کننده در سمینار بین‌المللی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کشور هندوستان
با سلام به روح پرفتوح معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام (قدس سره) و تقدیم درود بی‌پایان به روان پاک شهدای اسلام و آرزوی طول عمر تؤام با عزت و سلامت برای مقام عظمای ولایت تحیه و درود خالصانه خود را به شما عزیزان تقدیم می‌دارم و توفیقتان را در دستیابی به اهداف عالیه¬ای که در برپایی سمینار و در جهت اعتلای فرهنگ و توسعه دانایی محوری و اهتمام در مسیر نهضت تولید علم تعقیب می¬نمایید از خدای بزرگ مسألت می¬نمایم.
دانشجویان محقق و فرهیخته ایرانی در هر نقطه از جهان که فعالیت علمی و آموزشی داشته باشند سرمایه‌های انسانی کشور جمهوری اسلامی ایران محسوب می¬شوند و متناسب با امکانات و شرایط خود ضمن اهتمام به کسب علوم و فنون مختلف، به توسعه علمی کشور نیز توجه دارند و در این راه به ویژه بر گفتگو و همفکری از طریق نشست‌هایی مشابه تلاش می نمایند.
اینک با اغتنام از فرصت پیش آمده در تشکیل نخستین سمینار بین‌المللی دانشجویان ایرانی در هند که در قالب سمینارهای مورد نظر در جنوب، مرکز و شمال هندوستان با همکاری مسئولین و دانشگاه‌های منطقه برگزار می¬گردد توجه شما عزیزان را به محورهای سیاست‌های وزارت علوم تحقیقات و فناوری براساس افق ترسیمی در سند چشم‌انداز و برنامه پنجساله توسعه کشور جلب می¬نمایم.
همان‌گونه که بخوبی واقفید دستیابی به جایگاه اول علمی و فناوری در سطح آسیای جنوب غربی و برخورداری از دانش پیشرفته در تولید علم و فناوری با اتکاء بر منابع انسانی و سرمایه اجتماعی، راهبرد اساسی آموزش عالی کشور در پایان گستره زمانی چشم انداز 20 ساله ایران اسلامی است و دستیابی به جایگاه دوم علمی و فناوری در منطقه و تثبیت آن در پایان برنامه پنجم و نیز اهتمام نسبت به دستیابی و توسعه فناوری‌های نوین از قبیل نانوفناوری، زیست فناوری، فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات، هوافضا و هسته¬ای، زیست محیطی و ارزش‌های نو، همچنین تقویت جنبش نرم افزاری در زمره اهداف کلان نظام آموزش عالی کشور است.
همان‌گونه که مسبوقید در جهان امروز معیار ارائه گفتمان برای هر کشور به میزان توسعه علم آنان بستگی مستقیم دارد و یکی از ارکان اقتدار هر کشور پیشرفت‌های علمی کشورها می‌باشد.
در زمانی که هدف ما ایجاد جامعه اقتدار محور است بی‌شک علم هم ابزاری جهت تعالی بشریت خواهد بود و بالمال جامعه اسلامی ما عالم ملکوتی می‌خواهد که دو بال علم و ایمان را متوازن داشته باشد.
لذا می‌طلبد تا بر دین و اعتقادات خود استوارتر و پایبندتر از گذشته پافشاری نماییم و بر علم خود بیافزاییم و بدانیم که حق‌تعالی راه‌های خدمتگزاری به مردم شریف را بر روی ما باز خواهد کرد و بر برکت خدمات خواهد افزود.
انتظار دارد با محور قراردادن سیاست‌های کلان مذکور در برنامه‌های سمینار، راهکارهای مناسب در زمینه انتقال دانش و فناوری، تبادل استاد و دانشجو در جهت گسترش همکاری‌های علمی تحکیم روابط فرهنگی میان دو کشور دوست، ایران و هند مورد بررسی و پیشنهاد قرار گیرد.
امیدوارم خداوند متعال عنایت خاصه خویش را مشمول حال ما قرار داده و همه ما را خادمینی مطلوب مردم و مجذوب در اسلام و ولایت و محبوب حضرت ولی عصر (عج) قرار دهد.
توفیق همه عزیزان دانشجو و دست‌اندرکاران و حامیان فکری و اجرایی این سمینار را مسألت و از وزیر محترم علوم کشور هندوستان و همکاران محترم‌شان نیز کمال تشکر و قدردانی را دارم.