پیام وزیر علوم به دبیر کل سازمان کنفراس اسلامی و وزیران علوم و آموزش عالی 57کشور عضو سازمان کنفراس اسلامی

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۵۶ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۹۲۳
وزیر علوم درپیامی به دبیرکل سازمان کنفراس اسلامی ، دبیرکل سازمان  علمی  فرهنگی آموزشی اسلامی (آیسسکو)، دبیر اجرایی فرهنگستان علوم جهان سوم ، دبیر کل شبکه سازمانهای علمی جهان سوم ،هماهنگ کننده کمیته دائمی همکاریهای علمی وفناوری سازمان کنفراس اسلامی و وزرای علوم وآموزش عالی57کشورعضو سازمان کنفراس  اسلامی با محکوم کردن جنایات رژیم اسرائیل در غزه خواستار استفاده از ابزارهای بین المللی واتخاذ تدابیر بازدارنده و اضطراری برای متوقف کردن این اقدام فجیع شد.
 
جناب آقای پروفسور اکمل الدین احسان اوغلو
دبیر کل محترم سازمان کنفرانس اسلامی

 
سلام علیکم
با احترامات فائقه، استحضار دارید خاورمیانه و در رأس آن کشور فلسطین سال‌هاست در آتش جنگی ناحق و نابرابر می‌سوزد و می‌دانید که رژیم صهیونیستی مدت‌هاست دست تعدّی به سرزمین اجدادی فلسطینیان دراز کرده و با اشغال ناجوانمردانه این خاک مقدس و منهدم کردن منازل و مدارس و تمامی نشانه‌های مدنیت این کشور، ساکنان بی‌گناه و بی‌پناه آن را به آوارگی و رنج فراوان وا داشته است. آنها مجبور شده‌اند سرزمین خویش را ترک گویند و در بدترین شرایط به زندگی در دیگر کشورها به عنوان بیگانگانی مزاحم تن دهند. آنان نیز که مانده‌اند در وضعیت بسیار اسفناک‌تری روزگار می‌گذرانند.
در این سال‌های سراسر اندوه و درد، هنرمندان، شاعران و نویسندگان فلسطینی و سایر نقاط جهان سعی کردند این شرایط پرمحنت و هولناک را به سوزناک‌ترین و مؤثرترین شیوه در انظار جهانیان قرار دهند، بلکه وجدان‌های خفته بیدار شوند و قلوب سنگ شده نرم گردد. اکنون مردمان غزه شبها و روزها را در وحشت انفجار بمب و خمپاره و موشک و قطعه‌قطعه شدن خود و کودکان‌شان سپری می‌کنند و نگرانی کشنده‌ای برای از دست دادن باقیمانده وطن و خاک خون‌آلود آن دارند.
در سال‌های پایانی دهه اول قرن بیست و یکم، در حالی که برخی از قدرت‌های بزرگ ادعای دستیابی به آخرین فناوری‌های علمی، فنی، فرهنگی و اجتماعی را برای ایجاد یک جهان مدرن و عقل‌گرا در سر می‌پرورانند، ظالمانه‌ترین و جنایت‌بارترین لحظات تاریخ در حال رقم خوردن است. طی روزهای گذشته صهیونیست¬ها، چندین بار دانشگاه غزه را بمباران نموده و محیط علمی را به خاک و خون کشیده است. علم و محیط‌های علمی نباید قربانی امیال و خواسته‌های متجاوزان و اشغالگران گردد. اکنون دسیسه‌های جدیدی از طرف زیاده‌خواهان و اشغالگران برای سرکوب مدرسان و دانشجویان مطرح می‌شود که یکی از آنها بمباران دانشگاه اسلامی غزه است.
نباید فراموش کرد که حدود 5/1 میلیون نفر ساکنان نوار غزّه سال‌هاست تحت شدیدترین حملات هوایی و زمینی رژیم صهیونیستی قرار دارند و این به همراه تحریم‌های غیرانسانی و قطع کردن ورود غذا و دارو وضعیت را وخیم‌تر کرده است. آنها گناهی ندارند جز اینکه می‌خواهند در کشور خویش با سربلندی و در سایه صلح و آرامش زندگی کنند، آنها حق انسانی‌شان را می‌طلبند و آرزو دارند به عنوان انسان، محترم شمرده شوند. چرا حقوق بشر در اینجا ساکت است، مگر آنها خارج از جهان بشریت‌اند؟ چرا کودکان و جوانان آن سرزمین مانند میلیون‌ها هم نوع خود نتوانند در مدارس و دانشگاه¬های امن درس بخوانند و هر دم از بیم
و هیبت انفجار بمب و خمپاره بر خود بلرزند؟
جناب آقای احسان اوغلو؛ جهان و مردم آن از این جنگ نابرابر و از دیدن تن متلاشی شدة کودکان و جوانان فلسطینی و از ضجه‌های دردناک مادران و گریه پر از بغض مردان و در خاک افتادن آنها در آن سرزمین خون‌آلود، به عصیان رسیده‌ است. حتی تمام مذاکرات صلح منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به خاطر زورگویی و قلدرمآبی طرف مقابل منجر و محکوم به شکست شده است. این جنگ و این حق کشی آشکار به شدت با آرمان‌ها و شعارهای انسان‌ مدار آن سازمان مغایرت و به احساسات مردم صلح‌اندیش و فرهنگ دوست جهان خدشه وارد کرده است.
مردم فلسطین و مردم حق طلب جهان امروز که در نیک و بد هم شریک‌اند، در انتظار انجام رسالت سرنوشت‌ساز شما هستند و مصرّانه خواستار آنند که با قاطعیت به صحنه عمل وارد شوید و اجازه ندهید آرمان‌های مقدس آن سازمان بمیرد و رنگ فنا به خود گیرد.
اینجانب به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران، به نمایندگی از تمامی اعضای جامعه علمی و دانشگاهی ایران از آن سازمان مصرانه درخواست می‌کنم این اقدام فجیع بین‌المللی علیه محیط علم و دانش و مردم بی دفاع ومظلوم غزه را محکوم نموده و از طریق ابزارهای بین‌المللی، تدابیر باز دارنده و اضطراری را برای متوقف ساختن و پیشگیری از تکرار آن، اتخاذ نماید.