پیام وزیر علوم به چهل و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، مراکز پژوهش و فناوری و پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور

۰۵ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۳ کد : ۲۴۸۵۳ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۲۱۱۸

با سلام و درود به ارواح طیبه پاک شهیدان، امام شهیدان و همه کسانی که برای اعتلای کشورمان ایران جانفشانی کرده‌اند و شما همکاران فرهیخته حاضر در چهل و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری.
اعیاد ماه مبارک شعبانیه و همزمانی آن با حماسه آزادسازی خرمشهر و روز جانباز و ایثارگر را به همه شما اساتید، محققان و معاونان پژوهش و فناوری مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری کشور تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.
 خداوند متعال را شاکریم علیرغم 35 سال اعمال محدودیت‌های علمی توسط برخی کشورها، ملت بزرگ ایران با پایداری و مقاومت، تحریم ها و تهدیدها را به فرصت برای توسعه زیر بنایی کشور تبدیل نمودند. بدون شک نقش دانشمندان و محققان در کاهش آثار تحریم ها و محدودیت‌های ایجاد شده غیر قابل انکار است. پژوهشگران و نخبگان کشورمان توانسته اند با عزم و تلاش راسخ و با وجود کاستی ها و تنگناها پیشرفت های قابل ملاحظه‌ای را در عرصه‌های علمی و فناوری برای جامعه به ارمغان آورند و زیر بنای توسعه علمی، اقتصادی و اجتماعی را استحکام بخشند. کسب رتبه اول منطقه و رتبه شانزدهم دنیا در تولید مدارک و مقالات علمی، تولید 6/1 درصد مقالات علمی دنیا و پیشرفت‌های قابل ملاحظه در علوم مختلف از جمله علوم هسته‌ای، سلول‌های بنیادی، نانو فناوری، مهندسی شیمی و صنایع دفاعی خود گواه این پیشرفت ها است.
در شرایط حاضر و با توجه به فضای جدید ایجاد شده در روابط بین¬المللی و جایگاه مناسب علمی ایران ضرورت دارد با برنامه¬ریزی صحیح در حوزه علمی و فناوری و بکارگیری دیپلماسی علمی و نیز استفاده از ظرفیت های محققان ایرانی مقیم خارج از کشور به توسعه همه جانبه و پایدار علمی و فناوری کشور سرعت بخشید. در فضای جامعه امروز حل مشکلات جامعه در زمینه های مختلف اقتصادی به ویژه تحقق اقتصاد مقاومتی و نیز حل معضل بیکاری در خارج از مسیر علم و فناوری امکانپذیر نبوده و مقاوم سازی اقتصاد تنها در سایه دانش بنیان کردن اقتصاد، ، فرهنگ و سیاست است. لذا اینجانب از شما همکاران محترم تقاضا دارم مأموریت های اساسی ذیل را در دستور کار حوزه پژوهش و فناوری قرار دهید .
1- باتوجه به اینکه سال جاری از طرف مقام معظم رهبری به عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شده است، ضروری است برنامه‌های اجرایی دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری در راستای اجرای فرمان معظم له به گونه‌ای تنظیم شود که مشارکت هر چه بیشتر دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری را در اجرای اقتصاد مقاومتی و اثربخشی این اقدام را فراهم سازد.
2- برای تحقق سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در حوزه زیست محیطی و علم و فناوری، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری برنامه ها و راه کارهای اجرایی زمان بندی شده را ارائه نمایند.
3- به منظور هدایت فعالیت های پژوهش و فناوری در راستای توسعه کشور و رفع نیازهای اساسی لازم است ساماندهی و هدفمند کردن تحصیلات تکمیلی و پایان نامه ها و رساله ها جزء اولویت برنامه های آموزش عالی قرار گیرد. به منظور استفاده بهینه از امکانات و تجهیزات تحقیقاتی موجود در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری، پارک‌های علم و فناوری باید ساماندهی لازم برای استفاده بهینه از تجهیزات آزمایشگاهی برنامه ریزی جامع صورت گیرد و در قالب توسعه آزمایشگاه‌های مرکزی که یکی از برنامه های موفق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت تدبیر امید است، کارها پیگیری شود.
4- لازم است برای هدایت دانشگاه ها و مراکز آموزش و فناوری در جهت تحقق دانشگاه کارآفرینی، به کارگیری مدل های مناسب در برنامه های هر موسسه مورد توجه جدی قرار گیرد.
5- با عنایت به جایگاه علوم انسانی در آموزش عالی، لازم است توجه جدی به ایجاد شرایط لازم برای نقش آفرینی بیشتر در رشد علمی کشور و رقابت علمی بین المللی برای این رشته ها صورت گیرد.
6- برای استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت‌های بین‌المللی ایجاد شده در جهت توسعه و ارتقاء پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری و حضور فعال در پروژه های علمی – پژوهشی بزرگ بین المللی، اقدامات لازم و مؤثر باید صورت گیرد.
توفیقات روزافزون همه شما عزیزان را از خداوند متعال خواستارم.