پیام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به پنجمین گردهمایی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی در دانشگاه یزد

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۴۵ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۸۰۴
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در پیامی  به شرکت کنندگان پنجمین گردهمایی انجمن ترویج زبان و ادب  فارسی که در دانشگاه یزد در حال برگزاری است  تاکید کرد : دگرگونی ها و تحولات جدید در عرصه های مختلف ، بازنگری و برنامه ریزی نوینی را در زمینه زبان و ادبیات و فارسی ایجاب می نماید.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم  در پیام  دکتر کامران دانشجو آمده است : زبان هر ملتی از ارکان  اصلی هویت آن ملت به شمار می رود و اهمیت زبان به حدی است که خداوند حکیم هیچ پیامبری را به رسالت مبعوث نکرد مگر اینکه به زبان وبیان قوم خویش آشنا بود. بنابراین  ترویج زبان و ادب  فارسی و تلاش برای گسترش و پیرایش آن، نوعی صیانت  از هویت فرهنگی  و دینی ایران اسلامی و تعظیم شعائر و نگرش قرانی است.
وی در ادامه این پیام افزوده است : حلاوت سخن نو، ابزارها و شیوه های تازه ای می خواهد که خوشبختانه زبان فارسی و فرهنگ ایرانی واجد ظرفیت های لازم برای تطبیق خود با این ضرورت هاست، همچنانکه سرشار از ذخایر معنوی و اخلاقی و ادبی است که می تواند خلاءها و کاستی های معنوی عصر جدید را برطرف نماید.
در پیام وزیر علوم به پنجمین گردهمایی انجمن ترویج زبان و ادب  فارسی که توسط دکتر ارسلان قربانی  معاون وزیر و رئیس مرکز همکاریهای علمی بین‌المللی قرائت شد  آمده است : این گردهمایی گامی بلند برای نگهداشت  سرمایه های ارزشمند فرهنگی و معنوی کشور محسوب  می شود و امید است  اینگونه نشست ها به تعالی واعتلای بیش از پیش زبان وادب فارسی بینجامد.
وزیر علوم در این پیام خطاب به شرکت کنندگان همایش بیان داشته است : همت و تلاش مضاعف و هدفمند شما، اعم از برنامه ریزان، محققان، استادان و دانشجویان عزیز می تواند دستاوردهای ارزشمند و  ماندگار در پی داشته باشد و بی گمان آنچه به دست آید به سربلندی و بالندگی روزافزون ملیت و دیانت ما  خواهد انجامید. از خلال همین  همفکری ها و هم اندیشی هاست که توانمندی ها و ضعف ها پیدا و  چشم انداز آیندة زبان وادبیات فارسی هویدا می گردد و از قٍبل آن  مدیران فرهنگی  نیز به گنجینه ای از داده های ارزشمند برای برنامه ریزی دست خواهند یافت.
وی در ادامه این پیام افزوده است : آنچه زبان وادبیات فارسی را  در گذر ایام،حفاظت نموده و همواره جان های شیفته و مشتاق را جذب خویش نموده است، همین اعتبار و غنای فرهنگی است که در تعامل و تبادل فرهنگی با سایر فرهنگ ها زاینده، و در مقابل تهاجمات فرهنگی بیگانه پاینده مانده است. ما نیز به عنوان خادمین فرهنگ و دانش و پژوهش در کشور در جمع صمیمی محققان زبان و ادب فارسی و پژوهشگران جوان و پر امید این مرز و بوم  اعلام می نماییم که از هیچ کوششی برای پیشرفت و پویایی زبان وادب فارسی دریغ نخواهیم کرد و همه امکانات مادی و معنوی موجود را در این راه به کار خواهیم گرفت تا بتوانیم ادبیات ایران را در همه حوزه های علم، معرفت، اخلاق و معنویت فعال تر و هم چنین زمینه های تبدیل زبان فارسی به زبان علم را فراهم نماییم.
دکتر دانشجو در پایان پیام خود  از تمامی دست اندرکاران این گردهمایی به ویژه انجمن ترویج زبان و ادب فارسی ایران، شورای گسترش زبان وادبیات فارسی، دانشگاه یزد، اساتید محترم و اعضای دبیرخانه قدر دانی کرده و موفقیت همگان را از خداوند متعال مسألت نموده است .