پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت سال نو برای استادان و دانشجویان

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۴۲ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۹۲۴

«یا مقلب‌القلوب والابصار، یا مدبرالیل و النهار، یا محول الحول والاحوال، حول حالنا الی‌احسن الحال.»
 
حلول عید سعید نوروز را به استادان گرامی، دانشجویان عزیز، کارکنان و همکاران محترم خانواده بزرگ آموزش عالی و مردم سرافراز ایران تهنیت می‌گویم. از خداوند «تبارک و تعالی» شادکامی و سربلندی مردم ایران و عزت و افتخار برای سرزمین اسلامی ایران را مسألت دارم.
نوروز بشارت رویش و شکفتن، طراوت و تازگی و تحول و دگرگونی عالم است. سال نو در این سرزمین پر‌گهر نوید بهاری خجسته است که در دشت‌ها و دامنة کوه‌هایش هزاران شقایق و لاله از خون جوانان حماسه سازش شکفته است. امسال نیز با بهره‌مندی از انفاس قدسی شهیدان، فضای میهن عطر‌آگین و زمین از رویش جوانه‌های سبز امید پرنعمت است. از خالق کریم بی‌همتا سالی توأم با برکت، وفور نعمت و تندرستی و موفقیت برای همکاران دانشگاهی و دانشجویان عزیز تمنا دارد.
دیده بیدار و  امیدوار مردم ایران به جوانان عزیزی دوخته شده است که با شوق و علاقمندی گام در تحصیل دانش نهاده و در صدد تحقق این حدیث نبوی هستندکه: «اگر علم در ثریا هم باشد مردم ایران بدان دست خواهند یافت». شتاب در پیشرفت و تعالی علمی و فناورانه که در افق چشم‌انداز 1404 پیش‌بینی شده است، مستلزم تلاش خستگی‌ناپذیر و بیش از پیش استادان صدیق و کوشا و دانشجویان متدین و مؤمن است. نخستین بارقه‌های امید جهت تحقق اهداف پیش‌بینی شده در سند چشم‌انداز، که در مناسبت‌های مختلف به اطلاع مردم شریف ایران رسید، که از آن جمله می‌توان به دستاورد‌های دانشمندان جوان کشور در دانش صلح‌آمیز هسته‌ای، گام‌های اساسی در دستیابی به تکنولوژی‌های نوین مانند نانوتکنولوژی، تکثیر و استفاده پزشکی در کشت و تولید سلول‌های بنیادین و شبیه‌سازی، طراحی و ساخت سامانه‌ها و تجهیزات پرتاب و استقرار ماهواره در ماوراء‌جو، افزایش چشم‌گیر مقاله‌های علمی – پژوهشی استادان ایرانی در نشریات علمی معتبر جهان و موفقیت‌های جوانان مصمم ایران در المپیاد‌های علمی اشاره کرد. این موفقیت‌ها نگاه منتظر مردم و مسؤولان کشور را امیدوارتر به عینیت عاجل اهداف پیش‌بینی شده در اسناد توسعه علمی و فناوری کشور کرده است. امروز حتی تردید بدخواهان و دشمنان ملت نیز در شایستگی جوانان این مرز و بوم به یقین مبدل شده است زیرا یأس واژه‌ای فراموش شده در جغرافیای ایران اسلامی است.
برداشتن گام‌های اساسی در تحقق اهداف برنامه‌ای در زمینه توسعه علمی کشور از جمله افزایش کیفیت آموزش در دانشگاه‌های کشور، تولید علم و توسعه کمی و کیفی پژوهش‌های علمی، تأسیس رشته‌های جدید علمی و تربیت پژوهشگر و دانشمند و فراهم آوردن امکان اختراعات و ابدعات علمی جدید در سالی که پیش‌روی داریم به صورت برنامه‌های مدون وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری در سال جدید پیش‌بینی شده است.
امیدوارم عالمان و دانشمندان، استادان و دانشجویان کشور با تحول عالم همسو شوند و با دوبال اندیشه و ایمان در آسمان پیشرفت و تعالی بشریت و تا بی‌کرانه عالم هستی به پرواز درآیند.  به لطف و کرم الهی سال نو، سال موفقیت روزافزون، عزت و سربلندی برای همه مردم ایران خواهد بود، زیرا عزم ملی بر توکل به لطف الهی برای برداشتن گام‌های مستحکم و مطمئن در مسیر پیشرفت قرار گرفته است.