پیام مقام محترم وزارت به مناسبت آغاز سال تحصیلی 88ـ 87

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۳۸ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۸۴۷
آغاز سال تحصیلی جدید 88ـ 87، شکوفایی و نوزایی مجدد علم و دانش در سال مزین به نوآوری و شکوفایی را به جامعه بزرگ دانشگاهی ایران اسلامی و به ویژه دانشجویان عزیز تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم.
امسال در حالی به استقبال بهار دانشگاهی می‌رویم که سایه سنگین شهادت مولای متقیان، امیر مؤمنان حضرت علی (ع) در ماه مبارک رمضان، به وضوح نمایان است و طبیعی است سیره و سنت آن امام همام که سراسر عمر مبارک خود را در مسیر آزاد اندیشی و آزاد منشی جهت ارتقای آگاهی‌های روز افزون مردمان عصر خویش سپری کرد، رسالت و مسئولیت دو چندانی را متوجه جامعه دانشگاهی به ویژه استادان محترم می‌نماید.
در سی‌امین سالگرد انقلاب تمدن‌ساز اسلامی و انقلاب فرهنگی برخاسته از آن، شاهد آنیم که دانشگاه تمدن‌ساز اسلامی‌ـ ایرانی به عنوان نمادی از توسعه دین‌محور و علم معنویت‌گرا توانسته است فضا را برای ورود به دهه چهارم، دهه پیشرفت و عدالت توأمان با هم ایجاد نماید تا از این رهگذر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های فرهنگی، علمی و معرفتی پاسخگوی به حق مطالبات و آرمان‌های مادی و معنوی ملت بزرگ ایران باشد.
از سوی دیگر رمضان ماه خودسازی و انسان‌سازی و ایستگاهی جهت تقویت معرفت‌افزایی روحی و جسمی برای نیل به سعادتمندی و خوشبختی دنیوی و اخروی است و این نیز با روح حاکم بر دانشگاه مطلوب جامعه اسلامی «که همانا به فرموده امام راحل دانشگاه مبدأ تمام تحولات و کارخانه انسان‌سازی است»، تطابق و سازگاری دقیق و کامل دارد.
نکته مهم دیگر، در دهه تثبیت و شکوفایی انقلاب بزرگ مردمی ایران، قرار داشتن در هفته دفاع مقدس می‌باشد و در این ایام یاد و خاطره جاودان دلاور مردان کشورمان در دفاع از مرزها و اعتبار و حیثیت هویتی خود را گرامی می‌داریم.
اکنون جبهه‌های مقدس علمی و فرهنگی و دفاع از مرزهای ایدئولوژیک و تمدنی که توسط شما دانشجویان عزیز در این مقطع تاریخی رقم خواهد خورد، جایگزین حضور در عرصه‌های فیزیکی و دفاعی به لحاظ جغرافیایی و سرزمینی شده است و استعدادها و توانمندی‌های بالقوه و بالفعل نسل جوان و پویای امروز، در حال تبدیل کردن ایران به عنوان الگو و نمادی از تلفیق دین و دنیا، علم و عمل، ماده و معنا و به عبارتی کلی‌تر حکومتی دینی برگرفته از آرمان‌ها و ارزش‌های متعالی اسلام است که قادر به مدیریت و تدبیر امور زندگی است.
امروز که به برکت انقلاب اسلامی اعتماد به نفس ملی احیاء گردیده و علاوه بر این مقام معظم رهبری به فراست بر گفتمان تولید علم تأکید نموده‌اند، فرصت را غنیمت شمرده و عزم خویش را برای پیمودن راهی که در پیش داریم جزم می‌نماییم. به یقین اعتقاد به شعار «می‌شود‌ـ می‌توانیم» و «خواستن توانستن است» منشأ برکات وافری برای ایران اسلامی بوده و خواهد بود.
از سویی دیگر شأن والای دانشگاه، معرفت‌افزایی و تربیت‌خواهی‌است. این مکان مقدس به جز علم ورزی، وظیفه ساختن انسانی معنا‌دار که بتواند ضمن شناخت صحیح ارزش‌های انسانی و اسلامی، کارآمدی چنین ارزش‌هایی را در مناسبات امروز جهانی که در کنار پیشرفت‌های چشم‌گیر مادی‌اش خلأ معنویت در آن احساس می شود اثبات نماید.
در سال تحصیلی جدید ضمن تشکر و قدردانی از مدیران و کارمندان متعهد، دلسوز و زحمتکش دانشگاه‌ها، انتظار آن است تا مطابق فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب که فرمودند: در این سال آخر با روحیه سال اول کار کنید، روحیه و انگیزه وافر خود را همچون سال اول بکار بندید تا شاهد رشد و توسعه همه جانبه کشور عزیزمان باشیم.
امید آنکه در این ماه پر برکت، با یاری و استعانت از باریتعالی، عزم و همت بلند خویش را جزم نموده و بتوانید نگهبان و امانتدار خوبی برای اخلاق علمی، استادی و دانشجویی که پیشنیان برای شما به خوبی به ارث گذاشته‌اند‌، باشید.