پیام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به مناسبت هفته بزرگداشت مقام استاد

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۲۸ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۸۹۵
هفته بزرگداشت و پاسداشت مقام منیع استاد و متولیان تعلیم و تزکیه  را گرامی می دارم و به ساحت استادان گرانقدر که با مجاهدت علمی بی وقفه ، به هدایت جوانان این مرز و بوم ، همت گماشته اند - عرض ادب می کنم.
هفته بزرگداشت مقام استاد با سی امین سالگشت شهادت علامه فرزانه، معلم  بزرگ عصرها و نسلها، حضرت آیت‌الله مرتضی مطهری(ره) مصادف شده است. و این مهم را دیگر بار یادآور می‌شود که مراکز آموزشی بستر ساز تربیت نسل آینده و استادان بعنوان طلایه داران آن می‌بایست از میراث زلال مطهر اندیشه ها، استاد مطهری، بهره‌مند باشند.
استاد علامه شهید مرتضی مطهری در عصر و روزگاری می زیست که هویت فرهنگی و تمدن جهان اسلام و بخصوص ایران به طور وسیع در موضع انحطاط و یاهجمه های مهاجمان قرارداشت. حجم و گستره فرهنگ غرب با سیاست ها و حمایت های آمریکا روز به روز بر بام فرهنگ کشور در حال افزایش بود. از سوی دیگر فرهنگ و ایدئولوژی چپ و مارکسیسم- لنینیسم در شعاع وسیع تری در عرصه جهانی و ایران مبانی ادیان و ارزش های اسلامی و ملی را مخدوش و در میان نسل جوان و دانشگاهی شبهه پراکنی می نمود. در درون نیز احزاب ملی و ناسیونالیست سعی وافر می نمودند تا اسلام را کالای فرهنگی غرب و عنصری بیگانه برای تمدن کهن ایران معرفی نمایند. مهم تر ازموارد فوق موج التقاط و تاویل و تفسیر به رای در شناخت دین روز به روز فزونی می یافت و گروه کثیری از نسل دانشگاهی را روانه عرصه فرهنگی غرب و مارکسیسم آن هم به نام اسلام واقعی و ناب می کرد.
در آن بحران فکری و اعتقادی شهید مطهری رسالت مرزبانی و دیده بانی جبهه اعتقادات و باورهای دینی و مذهبی را برعهده داشت و با دوراندیشی، تیزبینی و فراستی خاص تحریف و التقاط را در هر چهره و نقابی شناخت و با قلمی روان و بیانی دلنشین به رویارویی پرداخت و دست های دوچهرگان نفاق و الحاد را افشا نمود و غبارهای به وجود آمده در دین را زدود واسلام راستین و واقعی را فریاد کرد و در میان عالمان و دانشوران هم عصر خود یک تنه در مقابل تحریف والتقاط برخاست و به مبارزه پرداخت و در برابر همه امواج ایستاد و فرهنگ و تمدن ناب اسلامی و هویت دینی ایران را پاس داشت.
استاد مطهری روزنه ها و دریچه ها را گشود و ستون ها را بنا نهاد و اینک دانشگاهیان روزگار ما
 می بایست همان دریچه ها و روزنه ها را به افق روشن ، "نم‌ها" را به "یم" رسانده و "بذرها" را به "بار" بنشانند. به تعبیر بهتر، بازسازی توسعه فرهنگی جامعه امروز ما بدون در نظر گرفتن و به کار بستن اندیشه های سترگ مطهری، ابتر، ناکارآمد و ناقص خواهد بود، چرا که اندیشه پاک دیروز زیر بنای اندیشه امروز و فرداهاست. آفاق معرفتی و گستردگی اندیشه استاد به میزانی وسیع است که توانایی دارد خمیرمایه بخش وسیعی از حل آ سیب های فکری جامعه امروز را فراهم سازد.استادان دانشگاهها و مطهری شناسان با بازبینی آثار استاد و تداوم راه ایشان، معضلات فکری نسل امروز را با پاسخ های مستدل و منطقی پاسخگو باشند و جان جوانان را از آن قبس منیر و شعله جاودان آکنده سازند.
شهید مطهری خویش را سرباز اسلام معرفی می کرد و در هر سنگری به روشنگری و مبارزه می پرداخت. یک روز با نگاشتن "روش رئالیسم" و روزی دیگر با تحریر "داستان راستان" به روشنگری و ادای دین می پرداخت و در مقابل خرده گیران سر تعظیم نیز فرود نمی آورد و به تکلیف عمل می نمود. شناساندن ابعاد و زوایای مختلف زندگی علمی و رسالت ایشان برای نسل جوان ضروری است و به تعبیر مقام معظم رهبری "همچنان نیازمند مطهری ها هستیم" .
امید آن دارم دانشگاهیان با تاسی به آن مزکی نفوس و مطهر اندیشه ها که از جامعیت ، آینده نگری و امید آفرینی برخوردار بود ،بسان ایشان در تمام صحنه های انقلاب اسلامی حضور داشته و با درایت و هوشمندی در انتخابات دهم ریاست جمهوری اسباب و بستر حضور حداکثری دانشگاهیان و در پی آن مردم فهیم و دشمن شناس  را فراهم سازند و در سالی که از سوی مقام معظم رهبری بعنوان سال "اصلاح ساختار الگوی مصرف" نامگذاری شده است برای نهادینه سازی آن برای هماره ایام و در تمامی ابعاد وبا عزمی راسخ کمر همت بسته و راهکارهای تحقق این شعار را مهیا سازند.
در پایان بار دیگر ضمن گرامیداشت یاد و خاطره  معلم  بزرگ عصرها و نسلها ، حضرت استاد علامه آیت الله شهید مرتضی مطهری(ره) ، هفته بزرگداشت مقام استاد را به تمامی استادان تبریک و تهنیت عرض نموده و از ساحت حضرت سبحان سعادت و سلامت روز افزون طلایه داران عرصه تعلیم و تربیت را خواستارم .