پیام وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت سالگرد سیزدهم آبان ماه 1358

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۲۶ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۷۶۲
آبان ماه، سالروز عزت و شکوه انقلاب، اسلام و اندیشه‌های هویت بخش، عدالت‌خواه و اقتدار آفرین منبعث از آن را گرامی داشته حماسه‌آفرینی‌ها و موفقیت‌های آن روز را به شما طلایه‌داران دانایی و توانایی که پیوند عقل، عشق و ایمان را در فضای مقدس دانشگاهی تجربه می‌کنید تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم.
دانشگاهیان و به ویژه دانشجویان، در مقاطع گوناگون انقلاب اسلامی از بدو پیدایش تاکنون، نقش ممتاز، پیشرو و تأثیرگذاری را در عرصه ایجاد، تحقق‌بخشی و استمرار برنامه‌ها و فعالیت‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ایفا نموده‌اند و همچنان نیز طبقه جوان تحصیلکردة روشنفکر و دانشگاهی ما با پیروی از فرمایشات امام خمینی (ره) و رهبر فرزانه خود و با الگوگیری از شجاعت‌خواهی، استقلال و آزادمنشی، خود اتکایی و مبارزه طلبی با اهریمن‌های روزگار، در صف اول پیکار با کسانی است که هویت و فرهنگ ملی و دینی مردمان عزیزش را در سالی که مزین به اتحاد ملی و انسجام اسلامی است نشانه رفته‌اند.
تحولات سیزدهم آبانماه سال 58 که خشم و نفرت جامعه دانشگاهی ملت اسلامی ایران را نسبت به استعمارگران و زورگویان جهانی نشان داد برگ زرین دیگری را در تاریخ مبارزات ملت ایران در راه معنویت‌طلبی، عدالت‌خواهی، آزادی و استقلال منشی رقم زد.
تصورات و تحلیل‌های اشتباه و نادرست استکبار جهانی از وضعیت سیاسی، فرهنگی و اجتماعی جامعه ایران به همراه دخالت‌های دیرینه و نابجای آنها در امور داخلی کشور ایران با اهداف امپریالیستی سبب شد تا سیزدهم آبان پنجاه و هشت اجتماع عظیمی از دانشجویان مسلمان دانشگاههای تهران را در راستای اهداف پیشقراول حرکت عظیم خود یعنی امام خمینی (رحمه‌الله‌علیه) شاهد باشد که با آزاد اندیشی و اسلام‌خواهی و با آگاهی کامل از تحولات داخلی و جهانی خواستار پیگیری مطالبات مردمی، اسلامی و عدم دخالت قدرت‌های بزرگ در امور داخلی خود بودند.
سیزده آبان قبل از هرچیز به نام دانش‌آموز، دانشجو و به طور کلی جامعه علمی کشور رقم خورده است. این نشانگر آن است که جامعه علمی و دانشگاهی کشور مبارزات خود علیه رژیم استبدادی و فاسد پهلوی و در نهایت پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را پایان راه نمی‌داند، بلکه همچنان با پیروی از آرمانهای امام و نظام اسلامی و در راه تحقق و به ثمر نشاندن حکومت عدل الهی و اسلامی در مبارزه با استعمارگران دیروز و مداخله‌گران امروز از پای ننشسته، و همچنان به همراه سایر گروههای اجتماعی و سیاسی فعال در صف اول مبارزات حضور دارد و این حاکی از عمق آگاهی و بینش بالای سیاسی و فرهنگی جامعه علمی کشور است.
تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام و ظهور انقلاب دوم بر شکست خوردگان و ناکامان جامعه غربی که جز به منافع ضد بشری خود نمی‌اندیشند ثابت کرد که از پیروزی انقلاب، فعالیت‌های اسلام خواهی و استعمار ستیزی ملت ایران و بخصوص نسل جوان دانشگاهی وارد فاز جدیدی شده است و تاکنون ما شاهد بروز تحرکات و فعالیت‌های این قشر عظیم و فرهیخته به عنوان طراحان و برنامه نویسان راه رشد و توسعه کشور در تمام ابعاد بوده‌ایم.
اکنون، زمان تسخیر و فتح قله‌های بلند علم، دانایی و معرفت در جهان مدرن و پیشرفته است تا همچنان به جهانیان ثابت شود که ملت بزرگ ایران، ملتی کهن و متمدن و باسابقه درخشان فراوانی، خواهان برقراری صلح پایدار و انسانی برای جهانیان است و در این مسیر در دفاع از آرمان‌ها و اصول قانونی و منطقی خود، با توجه به سابقه 13 آبان ماه سال 58، از هیچ قدرت و نیرویی واهمه ندارد.
اکنون پس از گذشت بیش از ربع قرن از وقوع انقلاب اسلامی و انقلاب دوم یعنی تسخیر لانه جاسوسی، تهدیدات و مداخلات امپریالیسم جهانی نسبت به کشور و ملت ما ادامه داشته و تنها در نوع و اعمال تهدیدات تفاوت ایجاد شده است. مخالفت با دستیابی جمهوری اسلامی ایران به آخرین و مدرن‌ترین فناوری‌های دانش بشری که به صورت بومی و توسط اندیشمندان، اساتید و دانشجویان داخل کشور با همراهی و مساعدت مسئولان علمی و اجرایی کشور به وجود آمده است شاهدی بر این مدعاست.
استکبار جهانی با سیاست های دوگانه که مبتنی بر آپارتاید علمی است خطر را از جانب توسعه فزاینده علمی، فرهنگی، اقتصادی و فناوری و نزدیک شدن جامعه علمی جمهوری اسلامی ایران به استانداردهای بین‌المللی احساس کرده و با فشار بر دولت و ملت ایران و ایجاد جنگ روانی و تبلیغات مخرب سعی در انزوای علمی و تحقیقاتی کشور دارند. امروزه بر جامعه دانشگاهی، علمی و تحقیقاتی کشور است که با در نظر گرفتن عزت، حکمت و مصلحت کشور و حفظ اقتدار و منافع ملی و با نهایت هوشیاری و آگاهی بیش از گذشته پاسخی مناسب به زیاده‌خواهی‌های نظام غربی بدهند.
لذا 13 آبان فرصت مغتنمی برای مردم فهیم ایران اسلامی به ویژه دانشگاهیان و دانشجویان عزیز است که با اعلام خشم و نفرت علیه امپریالیسم جهانی یک بار دیگر مواضع متین و مستحکم اسلامی و ملی خود را در برابر دنیای استکبار اعلام نمایند و ضمن اعلام آمادگی برای مقابله با دشمنان اسلامی که خواهان ذلت و سرسپردگی ملت ایران هستند، و بدون توجه به اتهامات و یاوه‌گویی‌های استکبار جهانی به تلاش‌های علمی، قانونی و مشروع خود برای پیشبردهای آرمان‌های امام راه حل و تحقق اهداف برنامه‌های توسعه همه جانبه کشور با توجه به فرمایشات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب ادامه دهند.