پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت فرا رسیدن عاشورای حسینی سال 89

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۲۰ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۸۸۴
بسم الله الرحمن الرحیم

ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه
اینک دوباره در تاسوعا و عاشورای حسینی به رستاخیزی دیگر رسیده ایم.

باز این چه شورش است که در خلق عالم است               بازاین چه نوحه وچه عزا وچه ماتم است
باز این چه رستخیز عظیم است  کززمین                 بی نفخ صور خاسته تا عرش اعظم است

بررسی مبانی، علل و آثار این رستاخیز بزرگ در همه مقاطع تاریخی و برای امروز ما که در طلیعه طراحی و تدوین الگوی اسلامی- ایرانی تعالی و پیشرفت کشور قرار داریم، راهنما و درس آموز است.
چه عظمتی در عاشورای حسینی نهفته است؟ چه پیام جاودانه ای برای همه نسل ها و چه راهنمای سعادت آفرینی برای بشریت نیازمند به نشانه های هدایت( اعلام الهدی ) دارد؟ آن برآمده بر قله های بلند کرامت و معنویت و دردانه یگانه در معرکه عشق و ایثار چه کرده است که عالمی را واله شیدایی وشیدای عاشقی خویش ساخته است؟
عاشورا، روزتجلی بندگی، روزمنکوب ساختن اساس کفر، روز تفکیک حق از باطل و روز تمایز خداجویان از دنیا طلبان، روز فضیلت و رشادت و روز عزت و شهادت فرا می رسد.
عاشورا پایانه عشق است و پایانی ندارد، هر روز که الهی باشد عاشورایی است، هر دل که خدایی باشد حسینی است، هر جان که ملکوتی باشد کربلایی است: « کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا و کل شهر محرم»
عاشورا صراط مستقیم الهی است، میزان است، رستاخیز انسانیت در هر زمان و مکان است، هیچ حکومت حقی نیست که وامدار عاشورا نباشد و هیچ آزاد اندیش ستم ستیزی نیست که از آن روز بزرگ الهام نگرفته باشد.
سید الشهدا علیه السلام گستره ای را به فراسوی دانش و بینش انسانها گشوده است که دست هیچ ستمگرملحدی را یارای انسداد آن نیست و آتش عشقی را برافروخته است که هیچ عاشق کشی توان خاموشی آن را ندارد: «یُرِیدُونَ أَنْ یُطْفِؤا نُورَ اللّه‏ِ بِأَفْواهِهِمْ وَیَأْبَى اللّه‏ُ إِلاّ أَنْ یُتِمَّ نُورَهُ وَلَوْ کَرِهَ الْکافِرُونَ»  ( سوره توبه آیه 32)
فرهنگ عاشورا در زندگی همه نسلها در طول ادوار و در فرازو فرود مدنیت ها و فرهنگ ها از دیوارهای ستم و مرزهای جغرافیایی مستکبران تاریخ گذشته است،جانها را فتح کرده و دلها را از قیود بردگی و بندگی شیاطین رهانیده است: " وَیَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَالأغْلالَ الَّتِی کَانَتْ عَلَیْهِمْ " (سوره اعراف – آیه 157)
دین اسلام وامدار فرزند شهید پیامبر (ص). و بشریت مدیون عاشورای حسینی است. عاشورای او، مبدا طوفانهای مردمی علیه ظلم و ستم جابران زمانه بوده است و ایرانیان نیز از رایحه خوش آن همواره استشمام کرد.
در عاشورای 1342 حرکت اسلامی- مردمی ایرانیان نیز با فریادها و شعارهای عاشورایی، سنگ بنای انقلابی عظیم را پی ریزی کرد.
پرچم های سوگواری به پرچم های افراشته انقلاب پیوست، شعائر حسینی با تکیه بر راه و روش سید شهیدان و سرور آزادگان نظام استبدادی ایران را سرنگون ساخت ودست نشاندگان بیگانگان را به زیر کشید. امواج عاشورایی خلق به پا خاسته، دربار ستمشاهی را به هم کوبید و راه را برای بازگشت موسی زمان از میان دریای مخاطره آمیز فرعونیان هموار ساخت. در طول 8 سال دفاع مقدس جوانان عاشورایی ایران اسلامی با پیروی از سالار شهیدان دشمن متجاوز تا بن دندان مسلح را در هم شکستند و خانه عنکبوتی صدامیان را خراب کردند.
عاشورا به پدران و مادران، پسران و دختران و همه جوانان برومند ما چگونه زیستن را آموخت و چگونه مردن را نیز تعلیم داد:«إِنِّیْ لا أَرَیَ الْمَوْتَ إِلَّا سَعَادَةً وَالحَیاةَ مَعَ الظّالِمِینَ إِلّا بَرَما »(مسندالامام الشهید، ج 2ص 478)
مردم انقلابی و مسلمان ایران اسلامی از پیام آوران نهضت عاشورایی کربلا آموختند که باید برای پاسداری و صیانت از دستاوردهای انقلاب خود بیدار و هشیار باشند . تهاجم فرهنگی و جنگ نرم از پیامدهای هجوم ناکام و نامرادی های دشمن غدار است  که این درس را می توان از بیانات پیام آور کربلا حضرت زینب کبری ( س) آموخت و برای ایمنی و امنیت دین و دنیای خود متناسب با توطئه ها و دسیسه ها فکر و برنامه داشت.
هیچ روزی برملت ما نمی گذرد مگراینکه برای پیشبرد اهداف مقدس انقلاب نیازبه دقت و تامل در فرهنگ و الگوی انسان ساز حسینی (ع) احساس می شود و امروز حیات طیبه و هویت اسلامی- ایرانی مان در گرو اقتدار و پیروی از آن رهنمودها ست.
دیگر بار در عاشورای حسینی شاهد دمیده شدن روح عاشورایی در کالبد انسان های مسلمان و آزاده ایم  و باز این فرهنگ حسینی است که همت و کار مضاعف را جایگزین  رخوت و خواب آلود گی های زندگی روزمره جوامع می سازد.
در محرم الحرام باید با نگاهی عاشقانه و عارفانه همانگونه که در عزای آن " قتیل عبرات " می گرییم، از دین و آئین او و از روش و منش و بینش اوپیروی آگاهانه و همه جانبه داشته باشیم .
در عزای حسینی سوگواریم . حسینی که بی ولایتش هیچ عبادتی پذیرفته نیست و بی ولایش راهی به بارگاه الهی نخواهد بود.
السلام علی الحسین و علی علی ابن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین و السلام علیکم  و رحمه الله و برکاته .
 التماس دعا
کامران دانشجو
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری