پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت روز معلم

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۱۷ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۹۱۲
اقرأ باسم ربک الذی خلق ـ خلق الانسان من علق ـ اقرأ و ربک الاکرم ـ الذی علم بالقلم ـ علم‎الانسان مالم یعلم
 
بی تردید در دین مبین اسلام و تعالیم آسمانی روح بخش و جهان شمول آن، تعلیم و تربیت به عنوان رکنی رکین از جایگاهی ممتاز و منزلتی ویژه و بی‎بدیل برخوردار است. از اینروست که قرآن کریم، قلم را به عنوان نماد تعلیم و تربیت، مورد قسم قرار داده و حضرت علی(ع) به عنوان بزرگ معلم تاریخ اسلام می‎فرماید:«هر کس کلمه‎ای به من بیاموزد مرا بنده خویش ساخته است».
این جایگاه و منزلت از آن روست که تعالی و پیشرفت دنیوی و اخروی انسان، بویژه در مسیر تکامل به سوی خدا، تنها و تنها در گرو تجهیز وی به علم و دانش به منظور درک و فهم شایسته از رموز خود و جهان پیرامون است.
قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز که از صبغه‎ای دینی برخوردار است،جلوه ویژه‎ای به این مقوله بخشیده، چنانکه در اصل سی‎ام این قانون مترقی، دولت موظف گردیده وسائل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسائل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفائی کشور گسترش دهد.
جای بسی خوشبختی است که روز معلم به نام فیلسوف شهید و شهیر و متفکر کم نظیر ایران و جهان اسلام یعنی شهید مطهری مزین گردیده، شخصیتی که خود می‎تواند به عنوان بهترین اسوه و الگو این شغل مقدس معرفی شود.
شهید مطهری علاوه بر مجاهدت و تلاش کم نظیر در فراگیری علوم مختلف، به عنوان حلقه اتصال میان حوزه و دانشگاه، نقشی کم نظیر در روشنگری، گسترش تزکیه و تهذیب در میان جوانان، پاسخگویی به شبهات نسل جوان و در یک جمله انتقال مفاهیم و ارزش‎های دینی به دانشگاه ایفاء نموده است. از این‎روست که مقام معظم رهبری به نیکی خواستار احیاء و ترویج «مکتب علمی و فلسفی» این شهید بزرگوار شده‎اند.
اکنون که در آستانه روز معلم به عنوان سازندگان فردای جامعه و تربیت‎کنندگان نسلهای آتی قرار داریم، برخود فرض می‎دانم این روز بزرگ را به تمامی دانشگاهیان عزیز بویژه اساتید محترم و فرهیخته که عمر پربرکت خویش را خالصانه در کسوت مقدس معلمی وقف خدمتگزاری به این نظام مقدس نموده‎اند، تبریک و شادباش عرض نمایم.
تردیدی نیست اکنون که این نظام مقدس، عزم خویش را برای یک جهش علمی و بزرگ و رهایی از تمامی اشکال «بردگی علمی و فنی» جزم نموده، نقش شما عزیزان بیش از پیش در فتح این قله‎های رفیع، تعیین کننده و سازنده خواهد بود. نقشی که هم اکنون نیز با دستیابی محققان و پژوهشگران خلاق ایرانی به دانش‎های نوین از جمله دانش هسته‎ای در سرتاسر جهان جلوه‎گری می‎‎نماید.
امیدوارم در سایه توجهات حضرت باریتعالی، جامعه امروز و فردای ما همواره از برکات وجودی شما عزیزان بهره‎مند باشد تا جویبار زلال تعلیم و تربیت در سایه این تلاش مقدس همواره جاری باشد.