پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت آغاز سال تحصیلی

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۱۴ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۷۳۸
باردیگر عطر خوش ماه «پرمهر» «مهر» به مشام می‎رسد، اگر فروردین رستاخیز طبیعت و حیات دوباره آن را نوید می‎دهد، مهرماه یادآور شور و شوق و جوشش و کوشش دانشگاهیان بویژه نسل نو، خلاق و آینده‎ساز کشور است. دانشگاهیانی که عمر خویش را خالصانه و صادقانه وقف پیکار بی‎امان با جهل و نادانی ، فتح قله‎های رفیع علم و گشودن مرزهای جدید دانش و در نهایت اعتلای این میهن اسلامی به جایگاه بایسته و شایسته خود نموده‎اند، جایگاهی که برازنده نام پرآوازه «ایرانی» و تمدن و پیشینه کهن و تابناک «ایران اسلامی» است.
این در حالی است که تقارن ماه مقدس و مبارک رمضان ، ماه «صیام و بندگی»، ماه «اطاعت و خویشتن‎داری»، ماه «عبادت و خودسازی» ماه مهر، نشاط، شادابی و میمنت دو چندانی را به این ماه بخشیده که باید این تقارن خجسته را به فال نیک گرفت.
ضمن عرض تبریک به مناسب آغاز سال تحصیلی به تمامی دانشگاهیان اعم از دانشجویان پر تلاش، اساتید معزز و کارکنان صدیق و شریف دانشگاهها و مراکز آموزشی و پژوهشی بر خود فرض می‎دانم نکاتی چند به این مناسبت یادآور شوم:
1- اکنون که کشور عزیزمان ایران اسلامی، مصمم و استوار گام در راه دستیابی به استقلال علمی به عنوان مقدمه‎ای لازم و حیاتی برای نیل به استقلال اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و 000 و رهائی از بندگی و بردگی علمی نهاده، مسئولیت و رسالتی سنگین متوجه دانشگاه و دانشگاهیان عزیز است؛ مسئولیتی که در برنامه‎های مصوب بویژه در سند چشم‎انداز بیست ساله کشور و فرمایشات مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری بارها و بارها متجلی و بر آن تاکید شده است.
اگرچه دستاوردهای خیره‎کننده و بی‎شمار پژوهشگران، محققان و دانشمندان ایرانی در عرصه‎های داخلی و بین‎المللی بیانگر درک شایسته شما عزیزان از این رسالت خطیر و سرنوشت‎ساز است، معهذا دستیابی به اهداف تعیین شده، مستلزم عزمی راسخ از یکسو و شناخت صحیح از مقتضیات زمان و مکان و ضرورتها و نیازهای داخلی و بین‎المللی از سوی دیگر است تا در پرتو آن، این حرکت دامنه‎دار با شتابی مضاعف و دو چندان ادامه یابد.
2- آنچه در کشور ما به دانشگاه جلوه و جایگاه ویژه و ممتاز بخشیده، نقش این مکان مقدس در تربیت و پرورش وارثان این نظام مقدس است؛ معماران و آینده‎سازانی که ضرورت دارد علاوه بر تجهیز به «سلاح علم»، به «اخلاق و تربیت اسلامی و ایرانی» نیز آراسته شوند. لذا در آغاز سال تحصیلی ضروری می‎دانم بر احیای نقش و رسالت دانشگاه، بویژه استادان محترم در تربیت دانش‎آموختگانی «پژوهش محور»، «دین مدار» و «اخلاق گرا» تأکید نمایم تا در آینده به شایستگی بتوانند سکان هدایت این کشتی را در دریای مواج و پرتلاطم مشکلات و چالشهای فرارو به عهده گیرند.
3- در دولت نهم جملگی ما دانشگاهیان در جستجوی تحقق بخشی دانشگاهی تمدن‎ساز خواهیم بود. دانشگاهی که «تمدن نوین ایرانی ـ اسلامی»را بنیان نهد و با نیم‎نگاهی به گذشته تمدن ایران زمین و نیز با تکیه بر میراث عظیم تمدن اسلامی این سرزمین، تمدنی نوین بر دوش فرزندان توانمند امروزین این مرز و بوم پایه‎ریزی نماید. این بار نیز ما الهام بخش جهان اسلام و پیام‎آور تمدنی مبتنی بر دین و اخلاق و معنویت خواهیم بود.
ضمن تبریک مجدد به این مناسبت فرخنده، تداوم موفقیتهای شما عزیزان را در سال تحصیلی جدید از درگاه ایزد منان مسئلت دارم.
 
با آرزوی توفیق الهی
محمد مهدی زاهدی