پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت «گرامیداشت 16 آذر، روز دانشجو»

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۱۳ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۹۵۴

116 آذر یادمان ستاره منور آسمان پویایی، اصالت، مبارزه و جهاد ملتی مؤمن و بیدار است که مرور ایام گرد تاریکی و سکون و رخوت بر آن ننشانده و از افق رو به آینده این دیار، آن را به کناری نرانده است.
16 آذر، سال‌هاست که پیام آور پایداری، آگاهی، شور و نشاط در نسل‌های پیاپی این سرزمین الهی پر افتخار بوده و به طور مستمر و بی‌وقفه پیام رشد و تکامل و تعالی و تلاش صادر می‌کند.
ملت رشید و خودباور ایران و دانشجویان و دانشگاهیان انقلابی و متعهد، ایستاده بر بام 16 آذر و مناسبت‌هایی از این دست،‌ به نظاره گذشتة آکنده از نبرد و جهادی می‌پردازند که نسل‌های گذشته این سرزمین مردانه و استوار به نقش آفرینی در آن پرداختند و زمینه‌های مبارزه و پیروزی در آینده را تدارک دیدند.
در زمانه‌ای سیاه که کمتر ندایی می‌توانست از درد و رنج دیکتاتوری و استبداد و استثمار سخنی گفته و نشانه‌ای به‌دست دهد، 16 آذر توانست همچون فریادی رسا و پرطنین،‌ طلیعه و تکوین جنبشی را رقم بزند که بعدها جنبش دانشجویی نام گرفت.
آن فریاد و اعتراض در گلو و حنجره خون آلود دانشجویان رشید و فداکار آن روزگار نخشکید و خفه نشد، بالید و غرید و سیل آسا به راه افتاد تا اینکه به انقلاب اسلامی استبداد و استعمار ستیز سال 57 رسید. چنین شد که 16 آذر برتر و فارغ از حصارهای زمانی و تاریخی مبدل به نمادی انقلابی گشت که در تمامی اعصار پس از آن لشکریانی دانشجونام آن را نمایندگی کردند. دانشجویان انقلابی و استکبار ستیز دوران انقلاب شکوهمند اسلامی، دانشجو ـ رزمنده‌های پر افتخار معرکه‌های جهاد و دفاع مقدس، دانشجویان خلاق و فعال عرصه‌های علم و نوآوری سالیان پس از جنگ و دانشجویان پرچم‌دار ابتکار و رصد کننده مرزهای دانش امروز، نسل‌هایی هستند که پی در پی از مرزهای هویت و اصالت مام وطن دفاع جانانه کرده و می‌کنند.
پیشرفت و نوآوری و در نوردیدن مرزهای دانش و آگاهی و ارائه گفتمان معرفت و معنویت و استقلال و هویت و عدالت و آزادی از طرف فرزندان این مرز و بوم، ابتدای راهی است که این ملت و فرزندان دانشجو ـ دانشگاهی‌اش در آن وارد شده‌اند.
تازه این اول راه است. قلل فتح نشده و سرزمین‌های نامکشوف علم و حکمت و پیشرفت، چندان دلربا و خاطر برانگیزند که نسل جوان و دانشجویان عزیز این مرز کهن، برای در آغوش کشیدن آن سر از پا نشناخته و به سمت آن جهش‌های متهورانه و اعجاب بر انگیز بکنند.
حلاوت و زیبایی پیروزی و غرور، جان دانشجویان و دانشگاهیان را آکنده و آنان را مباهی و مفتخر به عزت و سربلندی‌ای نموده است که در گذر زمان برای بدست آوردنش مبارزه‌ها کرده اند.
دانشجویان امروز ایران، در حالی که با افتخار و غرور به گذشته خود می‌نگرند، دلی سرشار از امید و اطمینان و چشمی مالامال از نور و ذوق به سوی آینده این ملت مسلمان و انقلابی دارند. انصاف و عقل هیچ نصیبی به غیر از غبطه و تعظیم و تکریم حال و هوا و مقام و موقعیت تاریخی‌ای که شما عزیزان در آن قرار گرفته‌اید، ندارد.
شما دانشجویان عزیز و محترم، نمادهای عینی میل به زندگی و پویایی و آینده دار بودن ملت بزرگ ایران هستید. جهان فردا بیش از پیش گواه و شاهد عقلانیت مبتنی بر معنویت فرزندان ایران اسلامی خواهد بود.
جایگاه خطیر و والایی که در آن قرار گرفته‌اید، مستلزم درایت و تیزهوشی و حساسیت به سرنوشت پدران، مادران، خواهران و برادرانتان می‌باشد. امری که خود شما بیش از هر کس دیگر به آن واقف و ملتزمید. امروزه دانشجویان ایران حاملان رایت مبارزه با استکبار و ظلم ستیزی و پرچم داران عدالت و معنویت و صلح در جهان پرآشوب و ماده زده‌اند.
اینجانب به عنوان یک خدمتگزار در عرصه های علمی، دانشگاهی کشور سلام و درود خالصانه خود را نثار روح دانشجویان عزیزی می کنم که با از جان گذشتگی خود ورق پرشکوهی بر تاریخ مبارزات این کشور افزودند. یاد کبوتران سبک بال الهام بخش 16 آذر 1332 گرامی باد.
خدای را می خوانیم که بهروزی و توفیق را قرین زندگی و تلاش‌هایمان کند.


با آرزوی توفیق الهی
محمد مهدی زاهدی