پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مراسم بزرگداشت چهلمین سال تأسیس اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۱۲ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۸۰۶
قبل از هر سخن بر خود لازم می‌دانم که رسیدن به چهل سالگی اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان اروپا را خدمت فرد فرد اعضاء ‏ این شجره طیبه تبریک و تهنیت گفته و در همین جا یاد شهدای گرانقدر این تشکیلات عظیم اسلامی را گرامی بدارم,‏‎ یادشان گرامی و راهشان مستدام باد. کمتر تشکیلاتی در ایران توفیق چنین استمرار و تداومی را داشته است, و این نیست مگر به دلیل ایمان پاک و خلوص ناب بنیان‌گذاران و ادامه‌دهندگان این راه که راه انبیاء و اولیا است.
دریغ می‌دانم که در اینجا به روان پاک شهید مظلوم دکتر بهشتی درود نفرستاده و برای سیدالشهداء‌ انقلاب اسلامی ایران طلب رحمت و مغفرت بیش از پیش ننمایم, خدایش رحمت کند و بر مقاماتش بیفزاید.
در فرصت پیش آمده شعار والا و پرمفهوم و بجای برگزاری چهلمین سالگرد اتحادیه یعنی ”چهل منزل با امام مردم و مردم امام“ را غنیمت شمرده و آن را بهانه ای قرار میدهم برای یادآوری این نکته که چگونه الحق و الانصاف در طول این چهل سال، اتحادیه، منزل به منزل با امام مردم و مردم امام طی طریق کرده و اکنون به شکر خدا سن چهل سالگی خود را که نشانه بلوغ کامل، معنوی و روحانی است، جشن گرفته است. نشان این وفاداری و عنایت دوسویه را می‌توان به وضوح در پیام نهمین نشست سالانه اتحادیه به حضرت امام در خرداد سال 1352 و پاسخ حضرتشان در مرداد همان سال یافت. ذکر عین عبارات را خالی از لطف ندانسته و آن را محملی برای یادآوری راه رفته و برگرفتن چراغی برای آینده می‌دانم.
در پیام اتحادیه به حضرت امام چنین آمده است:
”نهمین نشست سالانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا افتخار دارد که بار دیگر مراتب وفاداری و احترام خود را و نیز پیروی از منویات آن قاعد بزرگ را اعلام دارد و هم مفتخر است به عرض برساند که اعلامیه‌ها، بیانیه‌ها، و نامه‌های آن حضرت در طول سال گذشته که در موارد مختلف صادر گردید، از طرف این سازمان با وسعت کامل تکثیر و توزیع شد و مهم‌تر از آن متون این اعلامیه‌ها که بیانگر توجه خاص و عنایت مخصوص آن حضرت به مهم‌ترین مسایل اسلامی و جهان اسلام در شرایط فعلی است، همواره تعیین‌کننده مشی و هدف اتحادیه بوده و می‌باشد... ما مصممیم با توکل به خدای بزرگ و استفاده از راهنمایی‌های آن حضرت با هرگونه توطئه‌ای، چه توطئه سکوت مربوط به حرکت اسلامی جوامع مسلمان یا تخطئه آنها یا حمله‌های مستقیم و غیرمستقیم رسمی که علیه مسلمانان انجام می‌پذیرد به شدت مبارزه کنیم. هدف از این مبارزه آن است که حقایق آموزنده و نجات‌دهنده اسلام، مقام و موقع واقعی خود را در میان مسلمانان مرعوب و مجذوب بازیافته و دستورات قرآنی و فقه اسلامی به نام تنها راه نجات کشورهای مسلمان نشین و زیرسلطه, از زیر بار استعمار و استثمار و استحمار بر مسند تأیید فکری و عملی استوار گردد.“
امام نیز در پاسخ به این پیام فرمودند:
”اکنون به واسطه اوضاع داخلی و خارجی و انعکاس جنایات رژیم در مجامع و مطبوعات خارجی, فرصتی است که باید مجامع علمی و فرهنگی و رجال وطن خواه و دانشجویان خارج و داخل انجمن‌های اسلامی در هر جا که هستند, بی درنگ از آن استفاده کنند و بی پرده به پا خیزند و به وضع ظاهر و جنایات پنجاه سال حکومت غیر قانونی رژیم نوکرمآب پهلوی اعتراض کنند و صدای خود را به مجامع بین المللی برسانند و به رئیس جمهور آمریکا بفهمانند که ملتهای اسلامی، جنایات این خاندان را «خصوصا در سالهای اخیر»، از رؤسای جمهور آمریکا می دانند.“
اینک و در پایان ضمن آرزوی سربلندی روزافزون برای جمهوری اسلامی ایران که ثمره زحمات بزرگانی همچون اعضای محترم اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان در اروپا بوده است, به عرض می‌رسانم که امروزه تداوم راه حضرت امام در تبعیت از جانشین بحق ایشان حضرت آیت ا... خامنه‌ای بوده و مهم‌ت‌رین رسالت همه ما در راستای تحقق بخشیدن به فرمایشات معظم له, تلاش برای جامه عمل پوشانیدن به هدف والای رساندن ایران بزرگ به قدرت اول علمی و فناوری منطقه است. انتظار می‌رود که اتحادیه با بسیج تمام توان و استعداد خود, کشور و وزارت علوم, تحقیقات و فناوری را در راه رسیدن به این قله بلند یاری رساند.