پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به سی و هشتمین کنفرانس ریاضی ایران

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۱۱ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۹۷۵
بسم ا... الرحمن الرحیم
برگزاری سی و هشتمین کنفرانس ریاضی ایران را در دانشگاه زنجان به جامعه ریاضی کشور تبریک می‌گویم. یقیناً این کنفرانس به عنوان باسابقه‌ترین و مهمترین کنفرانس‌های علمی کشور از جایگاه علمی ویژه‌ای در رشد و اعتلای دانش ریاضی کشور برخوردار می‌باشد. اینجانب از همت بلند دانشمندان ریاضی کشور در تداوم و برگزاری منظم چنین کنفرانس‌ مهم علمی که در آن آخرین دستاوردهای علمی دانش پژوهان ریاضی در محیطی علمی و صمیمانه به بحث گذاشته می‌شود تقدیر و تشکر می‌نمایم. به ویژه از برگزارکنندگان این کنفرانس که با تلاش و همت خود زمینه‌ساز چنین رویداد مهم علمی در عرصه ریاضیات کشور شده‌اند سپاسگزارم.
امروز نقش و اهمیت علم ریاضی در عرصه جهانی بر کسی پوشیده نیست، چراکه ریاضیات از یکسو به عنوان علمی پیشگام در گسترش مرزهای دانش قلمداد شده و از دیگرسو بعنوان پایه تمامی علوم بشری بشمار می‌آید و این نقش بی‌بدیل ریاضیات است که همچنان آن را در مرکز توجهات علمی در سطح جهان قرار داده و از آن بعنوان «کلید توسعه» جوامع یاد می‌کنند. ریاضیات نه تنها بعنوان یک علم، که ریشه در اعماق تاریخ بشری دارد و یادآور فرهنگ و تمدن ملت‌هاست، بلکه بعنوان خادم علوم بشری در توسعه علمی و فناوری جامعه بشری از نقش و اهمیت بسزایی برخوردار است.
کشور عزیز ما ایران نیز با سابقه‌ ای درخشان در علم و فرهنگ، میراث‌دار فرهنگی کهن ملهم از تمدن ایرانی و اسلامی است. این تمدن در برهه‌های مختلف تاریخ طلایه‌دار تمدن بشری بوده است. به ویژه در عرصه ریاضیات نام دانشمندان برجسته ایرانی نظیر غیاث الدین جمشید کاشانی، ابوالوفای بوزجانی، ابوریحان بیرونی، حکیم عمر خیام نیشابوری و ده‌ها ریاضی‌دان برجسته دیگر بیانگر این پیشینه درخشان در عرصه جهانی است. این پیشینه درخشان در جای خود می‌تواند در ایجاد روحیه خودباوری در بین دانشمندان و جوان ریاضی کشور ما در راستای تحقق شعار «ما می‌توانیم» منجر به یک جهش علمی در عرصه ریاضی کشور گردد. الحمدا... دانشمندان و جوانان کشور ما با رسیدن به این خود باوری در عرصه‌های مختلف علمی و فناوری نویدبخش ایرانی پیشرفته و آباد مبتنی بر اخلاق و معنویت در عرصه جهانی گردیده‌اند.
دانشمندان محترم ریاضی و عزیزان دانشجو، همه نیک می‌دانید که امروز در جهت پی‌ریزی ایرانی مبتنی بر علم و اخلاق با جایگاه اول علمی و فناوری در سطح منطقه و جهان از مسئولیتی بس بزرگ برخورداریم. در این میان نقش و مسئولیت دانشمندان و فرهیختگان کشورمان بسیار حساس‌تر از هر زمان دیگر است. پس بیاییم طرحی نو در اندازیم و با بهره گیری از استعدادهای فروان و لایزال الهی جوانانمان در سراسر کشور پایه‌گذار یک جهش بزرگ علمی باشیم. در این راستا هر یک از ما با انجام فعالیت‌های جدی تراوشات علمی خود و همچنین کاربست آنها در راستای حل مشکلات و تنگناهای کشور به این وظیفه خطیر عمل نماییم. در این میان علم ریاضی با توجه به نقش و اهمیتی که در سایر علوم دارد می‌تواند با کاربست دستاوردهای علمی خود در راستای مسائل و اولویت‌های کشور در کنار گسترش مرزهای دانش پیشگام این حرکت و جهش علمی باشد. بیاییم همه ما در راستای تحقق «کاربردی کردن علوم» در کشور همت نماییم.
بنده به عنوان یک عضو کوچک جامعه ریاضی کشور ، سخت معتقدم که علاوه بر انجام تحقیقات نظری و گسترش مرزهای دانش که در جای خود بسیار ارزشمند است، می‌بایست اقدامات موثرتری در جهت کاربرد دستاوردهای ریاضی در زمینه‌های مختلف جامعه اعم از صنعت، کشاورزی، اقتصادی، علوم کامپیوتر مسائل مالی و برنامه ریزی کلان کشور به عمل آوریم.
در راستای تحقق این امر به عنوان نمونه پیشنهاد می‌نمایم دانشگاه‌های پیشرو نسبت به تدوین و راه اندازی رشته‌هایی مانند ریاضیات صنعتی، ریاضیات مالی، ریاضیات بیمه و ریاضیات کاربرد در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری اقدام نماید.
این جانب به سبب مسئولیت و علاقه‌ام به این مهم، آمادگی هرگونه حمایت از کاربردی کردن علوم از جمله ریاضیات را اعلام می‌دارم.
شایسته است درخصوص فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر «ترسیم نقشه جامع علمی کشور» دانشمندان و نخبگان علمی ما در جهت ترسیم جایگاه و نقش علمی خود در این نقشه، مسئولین و برنامه‌ریزان را یاری نمایند.
اینجانب به همه دانشمندان و دوستداران جامعه ریاضی کشور که در این کنفرانس شرکت نمودند خیرمقدم می‌گویم و امیدوارم این کنفرانس فضای مناسبی را جهت بحث و تبادل نظرهای علمی و بهره‌گیری از دستاوردهای آن فراهم نماید. توفیق همگان در خدمت به تعالی انسان‌ها را از خداوند منان مسئلت می‌نمایم.
 
محمدمهدی زاهدی
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری