پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به دومین گردهمایی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۰۹ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۸۷۴
«بسم الله الرحمن الرحیم»
«خدایا به شناخت تو زندگانیم، به نصرت تو شادمانیم به کرامت تو نازانیم، به عز تو عزیزانیم. خداوندا، ما که به تو زنده‌ایم هرگز کی میریم؟ ما که به تو شادمانیم کی اندوهگین شویم؟ ما که به تو نازانیم چون بی تو به سر آریم؟ ما که به تو عزیزیم، هرگز چون ذلیل شویم؟»
این عبارت‌ها قطره‌ای است از اقیانوس بی‌کران زبان و ادب فارسی؛ زبانی که در بردارنده فرهنگ ملی و اسلامی ماست و در بیان اهمیت آن همین بس که به‌عنوان دومین زبان عالم اسلام و نخستین زبان عرفان اسلامی دربردارنده‌ گنجینه‌ ارزشمندی از متون مهم اسلامی است. امروز ما از طریق همین زبان می‌توانیم از آثار ارزشمند گذشته خود بهره‌مند شویم. آثاری که ارزش‌ها و خصایل انسانی را در زیباترین شکل و والاترین مرتبه ممکن به تصویر کشیده است.
امروز زبان فارسی که زبانی زنده و متعلق به جامعه‌ای زنده و پویاست، وظیفه دارد نیازهای علمی فارسی‌زبانان و علاقه‌مندان به زبان فارسی را در همه دنیا برآورده سازد و با تعاملات علمی، مجال فعالیت سخنوران زبان فارسی را در عرصه‌های مختلف، متناسب با نیازهای روز دنیا فراهم کند. وظیفه ما در قبال زبان و ادبیات فارسی و تقویت این ودیعه مهم که از طریق نسل‌های متمادی به ما سپرده شده آن است که تلاش کنیم با روش‌های علمی و فراهم کردن امکانات و زیرساخت‌های مناسب، شرایطی فراهم آوریم تا زبان فارسی امروز در میدان فعالیت‌های گسترده علمی و فرهنگی، بتواند پاسخگوی نیاز فارسی‌زبانان باشد. از سوی دیگر باید بستری مناسب برای تحقیق و پژوهش فراهم آوریم تا با به کارگیری روشهای دقیق، علمی و متناسب با نیازهای امروز، به احیای آثار ادبی و تحلیل و بررسی آنها بپردازیم و با نمودن زیبایی‌ها و ظرافت‌های هنری و ساختار آثار ادبی، زمینه را برای پدید آوردن آثار ادبی تازه فراهم نماییم. در این میان، آنچه باید عمیقاً مورد توجه قرار گیرد، معارف عمیق و متعالی است که در دل آثار ادبی نهفته است و به عنوان پاک‌ترین و زلال‌ترین منابع فکری می‌توان همچون سرچشمه‌ای جوشان در اختیار کسانی قرار گیرد که در جهان امروز تشنه چنین معارف ارزشمندی هستند.
برای تحقق این اهداف مهم ضروری به نظر می‌رسد همه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در حیطه زبان و ادب فارسی سامان و انسجام یابد و در جهت رسیدن به مقاصد متعالی در این زمینه برنامه‌ریزی شود. بدیهی است انجمن‌های علمی از جمله بهترین نهادهایی به شمار می‌رود که می‌توانند این امر خطیر را به انجام برسانند. جای بسی شکر است که انجمن علمی ترویج زبان و ادب فارسی ایران به عنوان نهادی دیگر برای انجام این وظیفه حساس تشکیل شده است و می‌کوشد تا اهداف مهم خود را تحقق ببخشد. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز وظیفه خود می‌داند، برای سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های علمی و آموزشی در سطوح مختلف همه امکانات خود را به کار گیرد.
امیدواریم دومین گردهمایی سالیانه این انجمن که با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد و استاندار و مسؤولان محترم استان خراسان رضوی در مشهد مقدس تشکیل شده بتواند در جهت گردهم آوردن پژوهشگران و استادان زبان و ادب فارسی و سامان بخشیدن به فعالیت‌های علمی آنان موفق باشد.

با آرزوی توفیق الهی
محمدمهدی زاهدی