پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناورى به پنجمین کنفرانس هیدرولیک ایران

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۰۸ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۸۹۱
«بسم‏ا... الرحمن الرحیم»

«وجعلنا من الماء کل شیى حى»

اهمیت آب در زندگى را هیچ چیز به اندازه کلام همیشه جاوید رب لایزال روشن نکرده و نخواهد کرد. آنگاه که مى‏خواهیم در پیشگاهش پیشانى عبودیت بساییم، آنگاه که مى‏خواهیم گذر عمر را ببینیم و آنگاه که مى‏خواهیم در بندگى و زنده بمانیم، آب عامل تمام این حرکت‏ها بوده و خواهد بود. همچنین گرد آمدن اندیشمندانى که در زمینه آب و تکنولوژى‏هاى جانبى فعالیت مى‏کنند در این خطه از میهن عزیزمان (کرمان) خود نشانیست از اهمیت ذاتى آب.
استادان محترم و اندیشمندان گرانمایه‏
اینک که ایران اسلامى در آستانه حضور فعال و همه جانبه در زمینه تلاش‏ها و نمودهاى علمى در سطح جهانى قرار دارد، حضور فعال، بانشاط، پرثمر و تلاش بى‏وقفه اندیشه‏هاى شما عزیزان صعود قله‏هاى پیشرفت را رقم خواهد زد.
دیرى است که موضوع جنگ بر سر آب به جاى نفت، در محافل بین‏المللى زمزمه مى‏شود و چالش‏هاى بین‏المللى موجود بر سر استفاده از منابع مشترک نفت و گاز، گریبانگیر منابع مشترک آب خواهد بود و این مهم داشتن تکنولوژى و راهکارهاى استفاده عادلانه و بدون چالش از منابع مشترک آب را ضرورى مى‏سازد. همچنین تبادل اطلاعات و افکار نو در زمینه مسائل هیدرولیکى و ساختمان‏هاى آبى، مدیریت و نگهدارى سدها و جلوگیرى از کاهش عمر مفید آنها، پیشیگیرى قبل از درمان بحران عظیمى است که در آینده ملت‏ها را به جان هم خواهد انداخت.
امید است که نتایج حاصل از پژوهش‏هایى که در این محفل ارزنده ارائه مى‏شود با استفاده از سازه‏ها و مدل‏هاى هیدرولیکى در مهار کردن رودخانه‏ها و بهاى سرگردان و بهره‏مندى بهینه از آنها با همفکرى فعالان محیط زیست، ملت ایران را به سمت خودکفایى کشاورزى، تولید نیروى برق آبى و سایر اهداف وابسته سوق دهد، ان‏شاءا... با تلاش شما محققان و پژوهشگران صنعت آب بتوانیم شاهد سرزمینى سبز آن چنان که لایق مردم شریف ایران اسلامیست، باشیم.
در خاتمه امیدوار است تا با یارى صمیمانه همه اصحاب علم و دانش ترقى و اعتلاى ایران اسلامى را شاهد باشیم.