پیام وزیر علوم به همایش حراست، نوآوری و شکوفایی

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۰۷ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۱۰۶۴
با سلام و درود به پیشگاه رسول گرامی اسلام (ص) بنیانگذار آیین الهی اسلام و با تحیت فراوان به ساحت مقدس حضرت ولی عصر (عج) و ادای احترام به روح پر فتوح رهبر کبیر انقلاب اسلامی(ره) و با سلام به محضر رهبر معظم انقلاب، و درود به محضر کلیه مدعوین و برپا کنندگان «همایش حراست، نوآوری و شکوفایی» سلام و ثنای صمیمانه خویش را تقدیم می دارم.
یکی از مبانی مهم شکل گیری انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) بعد فرهنگی، ارزشی و اعتقادی آن بود که پس از 1400 سال دوران مظلومیت دین و ارزشهای دینی در عرصه زندگی اجتماعی بشر روح تازه ای در کالبد ایران اسلامی و جوامع اسلامی دمیده شد و با رقه ایجاد تمدنی نو بر پایه ارزشهای دینی تجلی یافت. زنده شدن و کارایی دین در تجدید حیات اجتماعی انسان معاصر که سرمست از غرور قدرت و علم و ثروت بود، برپایه اعتقادات دینی موجی از مخالفت همه جانبه قدرتهای استکباری و در رأس همه، آمریکای سلطه گر را علیه انقلاب اسلامی برانگیخت و هزینه های فراوانی را به این ملت مظلوم تحمیل کرد.
پس از شکست دشمن در توطئه های سیاسی، نظامی و تحریم های اقتصادی، دانشگاهها هدف اصلی مقاصد استکباری دشمنان دین و میهن اسلامی مان قرار گرفت و در آخرین حربه و توطئه خود ایجاد جنگ نرم با موضوع و محوریت دانشگاهها را هدف اصلی خود قرار دادند که ارشادات حکیمانه رهبر دوراندیش، تیز بین، حکیم و فرزانه انقلاب پرده از این توطئه حساب شده برداشت.
بدون تردید با توجه به نقش و اهمیت دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی به عنوان مراکز بالنده علمی و کانون عالمان و فرهیختگان جامعه و رسالت مهم این مجموعه در ایجاد جنبش معرفت شناسی، تمدن نوین اسلامی و اقتدار ملی و بین المللی یکی از مهمترین محورهایی است که مورد هجمه دشمنان قرار می گیرد.
اینک برماست که با تکیه بر فرمایشات و راهنمایی های مقام عظمای ولایت و با حفظ هوشیاری و بصیرت، توطئه های دشمن را همانند گذشته نا کارآمد نماییم.
وجود آرامش و امنیت بدون شک شرط اصلی و اساسی توسعه و پیشرفت در همه زمینه هاست و حراست دانشگاهها و مراکز آموزش عالی به عنوان چشمان بصیر و نافذ در رصد نمودن مشکلات و کاستی ها و به عنوان بازوان توانمند و دیده بانان مدیریت دانشگاهها انکار ناپذیر است.
حراست در نظام اسلامی مبتنی بر رعایت چارچوبهای اخلاق اسلامی، عدالت و اصل برائت بوده و همچنین اعتماد سازی در فضای دانشگاه و پیشگیری از وقوع تخلفات از وظایف اصلی حراست هاست. سیاست مچ گیری و سند سازی نباید بر فعالیتهای این نهاد سایه افکند، بلکه می بایست با پیشگیری و ایجاد امنیت روحی و روانی و آرامش در محیط دانشگاهها، ضمن زدودن هرگونه بستر تنش و فساد، با سعه صدر شرایط را برای بالندگی و حضور پرشور دانشجویان در عرصه های علمی ـ سیاسی ـ اجتماعی و فرهنگی فراهم آورد.
اکنون با توجه به تحولات ایجاد شده در عرصه های زندگی که با کمک توفیقات حاصله از پیشرفتهای علمی و تکنولوژیکی و پیچیدگی شرایط و ضرورت شناخت دقیق و صحیح از چالش های پیش روی، ضرورت بازنگری در عملکرد، تجدید سازمان و تحول در روشها و نگرشها از سوی حراست های دانشگاهها امری ضروری بنظر می رسد.
برگزاری همایش «حراست، نوآوری و شکوفایی» و تقارن آن با دهه کرامت و واپسین ایام میلاد فرخنده کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه «سلام الله علیها» گام مثبتی در این راستا ارزیابی می شود که با همت حراست دانشگاه قم و حراست مرکزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شده است.
اینجانب ضمن تقدیر از مساعی برگزار کنندگان این همایش، امید آن دارم این همایش و هم اندیشی که با عزم و حضور شما دانشگاهیان فرهیخته برپا شده است ثمرات سبز خویش را به نیکی به اهل دانش و پژوهش و پویایی عطا نموده و خداوند متعال در تمام مراحل حیات، یاریگرتان باشد و همه دانشگاهیان با عنایات الهی و رهنمودهای مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای «مدظله العالی» توفیق ارایه خدمت افزونتر به نظام مقدس جمهوری اسلامی را داشته و در پیشبرد اهداف عالیه دولت کریمه موفق و مؤید باشند.