پیام وزیر علوم به نشست گروه آکادمیک اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای کشورهای حاشیه اقیانوس هند (AG-IOR-ARC)

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۰۳ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۱۰۸۳
«بسم‏ا... الرحمن الرحیم»
 
آقایان، خانم‌ها، اساتید ارجمند
با کمال مسرت، به عنوان میزبان نشست گروه آکادمیک اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای کشورهای حاشیه اقیانوس هند، حضور شما را در جمهوری اسلامی ایران خیرمقدم می‌گویم و امیدوارم اوقات خوبی داشته باشید.
اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای کشورهای حاشیه اقیانوس هند (IOR-ARC) به عنوان سازمانی منطقه‌ای، بستر مناسبی برای گسترش همکاری میان کشورهایی است که دامنه جغرافیایی آنها از شرقی‌ترین نقطه آسیا تا خلیج فارس و جنوب قاره آفریقا گسترش یافته است. در دنیایی که شکاف میان شرق و غرب و شمال و جنوب روز به روز در حال افزایش است، ما نیازمند سازمان‌هایی فرامنطقه‌ای هستیم تا بسترساز همکاری برای نزدیکی بیش از پیش ملت‌ها و دولت‌ها شوند، شاید بتوانیم دامنه این شکاف و اختلاف روزافزون را کاهش دهیم. اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای کشورهای حاشیه اقیانوس هند به عنوان سازمانی متشکل از 18 کشور با بیش از 2 میلیارد جمعیت (یک سوم دنیا) که بازاری به مراتب بزرگ‌تر از بازار نفتا (NAFTA) و اتحادیه اروپا (EU) فراهم آورده، بستر مناسبی در این زمینه است.
آقایان، خانم‌ها، اساتید ارجمند
همکاری سیاسی و اقتصادی میان کشورها، بستر مناسبی برای دستیابی به زمینه‌های مشترک و تفاهم است، اما همکاری‌های علمی به خاطر برخورداری از توان بالقوه نخبگان دانشگاهی، زمینه پایدارتری برای همکاری و تفاهم پدید می‌آورد.
باید اذعان کنیم که همکاری‌های علمی فرامنطقه‌ای در قالب‌های چندجانبه، به ویژه میان کشورهای عضو اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای حاشیه اقیانوس هند از رشد و توسعه مطلوبی برخوردار نبوده است. وظیفه ما و شما در گروه آکادمیک، کمک به رشد و ارتقای همکاری‌های علمی از طریقه یافتن مشکلات و ارائه راه حل برای رفع آنها در حوزه کشورهای عضو است.
گروه آکادمیک IOR-ARC دو وظیفه عمده و مهم برعهده دارد:
1.این گروه به عنوان حلقه واسط میان نخبگان دانشگاهی با گروه‌های دیگر اتحادیه، وظیفه دارد برای پیشرفت و پیشبرد اهداف اتحادیه نظرات کارشناسی ارائه کند.
2. گروه آکادمیک همچنین مسئول تحرک بخشی به همکاری‌های علمی در سطوح دانشگاهی است.
وظیفه نخست با همه کاستی‌ها در حال انجام است، ولی ما و شما باید برای گسترش همکاری‌های دانشگاهی تلاش و کوشش بیشتری انجام دهیم. جمهوری اسلامی ایران به عنوان رییس دوره‌ای اتحادیه تلاش کرده است با ارایه طرح ایجاد «مرکز منطقه‌ای انتقال علم و تکنولوژی» (RCTST) در تهران، در این راه گام بردارد تا سنگ بنایی برای گسترش همکاری‌های علمی چندجانبه پدید آید. استقبال شما از این طرح مایه دلگرمی ما خواهد بود.
بار دیگر فرصت را مغتنم شمرده، حضور شما را در جمهوری اسلامی گرامی می‌داریم.