پیام وزیر علوم به مناسبت همایش بین‌المللی گویش‌های مناطق کویری ایران

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۸۰۲ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۸۴۸
بسم‌الله الرحمن الرحیم
 
قال الله الحکیم فی القرآن الکریم:
اِنّا خَلَقناکُم مِن ذَکَرِ و اُنثی وَ جَعلناکُم شُعُوباً و قَبائِلَ لِتَعارِفوا اِن اَکرَمَکُم عِندَالله َاتقیکُم (حجرات/ 13)
 
خدمت همه حاضرین در همایش بین‌المللی گویش‌های مناطق کویری ایران، بالاخص میهمانان عالی‌قدری که از خارج از کشور در این نشست پژوهشی و فرهنگی شرکت نموده‌اند عرض سلام و ادب و احترام دارم و موفقیت یکایک عزیزان را در تحقیقات ارزنده‌ای که به خصوص در این نشست ارائه می‌نمایند از خداوند متعال خواستارم.
فلسفه تنوع جنسی و تکثر ملی و قومی، شناخت و ارتباط متقابل انسانهاست و انتساب به هیچ یک از جنسیت‌ها یا ملیت‌ها و قومیت‌ها نمی‌تواند ملاک امتیاز و برتری تلقی گردد بلکه آنچه مبنای کرامت افزون‌تر، نزد حق تعالی است فضیلت پرهیز و تقواست.
زبان در کنار سایر ویژگی‌های ملی، مجموعه‌ای از شاخص‌های تعیین هویت ملت‌ها و کشورها را در بر می‌گیرد که در جهان امروز تا حدودی مبنای تفکیک و تمایز ملت‌ها از یکدیگر است.
گویش‌ها نیز عموماً در درون فرهنگ ملی، مبین تنوع و تلون و در عین حال ظرفیت زبان‌های رایج داخلی، منطقه‌ای و محلی هستند. شناسایی گونه‌های مختلف گویش‌ها و گنجایش و توانایی‌های زبانی مردم مناطق مختلف کشور، به خصوص در رشته‌های دانشگاهی، از جمله زبان‌شناسی، جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی، امر مهمی است که علاوه بر آثار فرهنگی، در زمینه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی نیز قابل بهره‌برداری است.
از سوی دیگر مناطق کویری ایران، گستره گسترده و پهناوری است که آمایش سرزمینی و توجه به ابعاد مختلف بهره‌گیری از ظرفیت‌های خاص آن در کنار سایر مناطق، با ویژگی‌ها و امکانات متفاوت، از وظایف خطیر دولت خدمتگزار در پیشبرد برنامه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور است و شناخت گویش‌های مردم مناطق کویری ایران و تشخیص وجوه اشتراک و افتراق آنها، همچنین سابقه تحول و وجوه غالب، نادر و یا فراموش شده در میان گویش‌ها و ربط اینگونه مطالعات نظری به بهره‌برداری علمی برای بهبود، پیشرفت و توسعه مناطق کویری کشور، رسالت مهم و ارزنده‌ای است که امیدوارم این همایش که در دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان برگزار می‌شود، بتواند در کنار سایر اهداف پژوهشی و علمی خود به چنین دستاوردهای علمی و کاربردی نیز دست یابد.
مجدداً برای همه عزیزان توفیق در امر مقدس تحقیق و خدمت به فرهنگ ایران و ادبیات فاخر ایران اسلامی را به ویژه مناطق کویری این سرزمین کهن آرزو می‌نماییم.