پیام وزیر علوم به مناسبت بیست و نهمین سال پیروزی انقلاب اسلامی

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۷۹۷ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۹۹۸
پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در اواخر قرن بیستم که با امواج عدالت‌گستری، معنویت‌خواهی، استقلال و آزادی‌طلبی ملت ایران همراه بود، یکبار دیگر برنامه‌ها و پیش‌بینی‌های زمامداران و ناظران جهانی و بخصوص غربی که وقوع چنین پدیده ارزشی و معنوی را پیش‌بینی نمی‌کردند، را ناکارآمد و نادرست نشان داد و برگ زرین دیگری را در تاریخ مبارزات آزادی‌خواهان جهان علیه استعمار غرب و شرق به ثبت رسانید. نواندیشی، سخت‌کوشی و خوداتکایی اندیشمندان و متخصصان ایرانی سبب شد تا این انقلاب با قدرت و صلابت بیش از پیش، در مسیر توسعه و فناوری‌های پیشرفته مدرن امروزی قرار گیرد که این امر به هیچ وجه خوشایند دولت‌های انحصار طلب و حامی آپارتاید علمی نبوده است.
شعار این روزها در سالگرد پیروزی بیست و دوم بهمن ماه 57، استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی است و این عمده‌ترین و زبده‌ترین شعاری است که در طلوع این پیروزی بر سر زبانها بود و عصاره اهداف و آرمانهای انقلاب اسلامی شمرده شد. در واقع این سه، ارکان انقلاب اسلامی هستند.
استقلال، شعار تهی نیست که ملتی یکپارچه سر دهد و حتی به پای آن خون فشاند. کسب استقلال برای ملت ایران در جهان رو به توسعه کنونی بجز بریدن از وابستگی غیر که در واقع گام نخست استقلال‌طلبی است و در بیست و دو بهمن 57 اتفاق افتاد نیازمند حرکتی پرشتاب و حجیم به سوی کاوش علمی و به تعبیر مقام معظم  رهبری جنبش نرم‌افزاری است. بجز طریق علم آن هم برخاسته از دانش روز و یافته‌های خودی توأمان، ضمانتی برای استقلال نیست. امروز استقلال، اراده آحاد ملت ایران به ویژه دانشگاهیان و پژوهشگران و علما در جهت توسعه علمی در همه زمینه‌های علوم انسانی و اجتماعی، علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم کشاورزی و علوم پزشکی است. چنان که هر روز شاهد نوآوری فرزندان این مرز و بوم در زمینه‌های مختلف علوم بوده‌ایم.
اما آزادی، رکن دوم انقلاب اسلامی، حکایت دیگری دارد. آزادی برخاسته از سرشت انسانی است. اگر استقلال را پشتوانه هویت جمعی بدانیم، آزادی در نگاه نخست ضامن هویت فردی است. اگر هویتی برای فرد قائل نباشیم چگونه انتظار استقلال‌طلبی او را داشته باشیم. اساساً انقلاب اسلامی، انقلاب فرهنگی است و تحول فرهنگی از روح و جان آزاد انسانها آغاز می‌گردد. از همین نقطه است که معنویت معنی پیدا می‌کند. انسان آزاد، انسان معنویت گراست. انسان آزاد، انسان آرمان‌خواه است. از همین روست که آزادی بیان و حقوق بشر را بدون معنویت معنی کردن به راه خطا رفتن است. انقلاب اسلامی ایران، انقلاب برای آزادی، معنویت و ارتقای فرهنگ و اخلاق بود. شکفتن اندیشه‌های ناب و خلّاق جز در سایه آزادی انسان، معنویت و اخلاق امکانپذیر نیست. حضور زنان در تحقق انقلاب اسلامی و دیگر عرصه‌های فعالیت‌های اجتماعی تنها جلوه‌ای از این آرمان آزادی است.
رکن سوم انقلاب اسلامی یعنی نظام جمهوری اسلامی شکل نهادینه حکومتی انسانی‌ـ اسلامی با محوریت عدالت است. حکومت مردم بر مردم در قالب اصول اسلامی با محوریت عدالت و بر پایه‌های معنویت و اخلاق آرمان ملت ایران است که از بیست و دو بهمن 57 اعلام کرد و مصمم به تحقق آن است. نظام جمهوری اسلامی ایران بدون عدالت، معنویت و اخلاق معنا ندارد.
اندیشه اسلامی در قالب حکومت دینی با بهره‌گیری از تعقل و تأمل و بها دادن به قدرت تفکر، اندیشه، نقش، جایگاه والا و تأثیرگذاری علم و دانش در پیشرفت و تکامل همه جانبه جوامع، بنیانگذار تمدن و هویت جدیدی شد که جز به عظمت و سعادت انسانها در پرتو کلام نورانی الهی و آموزه‌های مقدس اسلامی نمی‌اندیشد.
اندیشه اسلامی با به چالش طلبیدن اندیشه‌های مادی‌گرایانه حاکم بر جوامع آن روز و با اعتقاد به ضرورت تعلیم و تربیت انسان، متفکران و اندیشمندان مسلمانی را تربیت کرد که هم‌اکنون بشریت، وامدار تلاش‌های معرفت‌افزای آنهاست.
اکنون که دهه سوم پیروزی انقلاب را پشت سر گذاشته‌، بحران‌ها و چالش‌های اساسی را یکی پس از دیگری برطرف نموده و ظرفیت‌سازی مناسب را جهت استفاده از فرصت‌ها فراهم آورده‌ایم، وظایفمان، قدری سنگین‌تر و البته متفاوت گردیده است. دهه‌های گذشته ایثارگری‌ها، فداکاری و از خودگذشتگی‌های ملت قهرمان ایران صرف استقلال، آزادی و تثبیت جمهوری اسلامی شد تا توطئه‌ها و برنامه‌های استعماری چپاولگران جهانی و در رأس آنها ایالات متحده آمریکا ناکام بماند و حکومت اسلامی برآمده از ارزش‌های الهی و انسانی، بتواند افکار منحط قدرت محور غرب و شرق را به چالش بطلبد و برای خود فضایی آرمان‌گرایانه، معنویت خواهانه و مستقلانه در اندیشه و عمل ترسیم نماید.
سالهای آخرین دهه سوم با ظهور و بروز فناوری‌های بومی پیشرفته جوانان علمی و دانشگاهی این مرز و بوم همراه شد که یکی از مهمترین آنها دستیابی به فناوری صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای است. امروز فتح قله‌های عظیم و بزرگ علمی و فرهنگی و صدور ارزش‌های فرهنگی، علمی و سیاسی هویت اسلامی و ایرانی بعنوان الگویی ممتاز برای جهانیان بایستی در سرلوحه برنامه‌ها و اقدامات نهادهای علمی و فرهنگی و به ویژه نظام آموزش عالی کشور و دانشگاهها قرار گیرد.
دانشجویان ما در اوج خفقان نظام شاهنشاهی و رژیم پهلوی، عالی‌ترین جلوه‌های مبارزه و ازخود‌گذشتگی را همگام با ملت ایران به نمایش گذاشتند و توانستند دانشگاه را از رکود و واپس‌گرایی نجات داده و به سوی آزادی، استقلال و دینداری به پیش ببرند. دانشجویان ما در مبارزات قبل از انقلاب، پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس در صف اول مبارزه و جهاد علیه مستکبران و متجاوزین همگام با دیگر مردم آزادی‌خواه و معنویت‌طلب کشور عزیزمان ایران حماسه‌های بی‌نظیری را خلق کرده و نام و یاد خود را در تاریخ آزادی‌خواهان این مرز و بوم به ثبت رسانده‌اند.
ما به عنوان جامعه علمی و دانشگاهی یاد و خاطره شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی بخصوص شهدای دانشجو را گرامی داشته و تقویت روحیه استکبار ستیزی، گسترش و تعمیق فرهنگ ایثار و شهادت، بازگشت به هویت اصیل و دینی در بین جامعه دانشگاهی و دانشجویان عزیز را خواستاریم.
دانشجو، قشر آگاه پیشگام و پیشتاز در خلق فعالیت‌های انقلابی و علمی بوده و امروزه رسالت دانشجو آن است که همچنان به عنوان عنصر اصلی که حامل پیام انقلاب و تضمین کننده پویایی و تحرک انقلاب است، باقی بماند.
اگر دیروز وظیفه دانشجو و قشر روشنفکر ما حضور در جبهه و جهاد بود، امروز جهاد و ایثارگری در  بعد علم و دانش و مبارزه با آپارتاید علمی و ارزشی کشورهای غربی و در رأس آنها ایالات متحده آمریکا، درک هویت اصیل و اسلامی، استکبار ستیزی، دشمن‌شناسی و ارتقاء جایگاه معرفت دینی و علمی در راستای ایجاد دانشگاه تمدن‌ساز اسلامی مهمترین رسالت دانشجویان است.
همواره نقش و تأثیر شگرف دانشجویان در حفظ ارزشها و مبانی فرهنگ عمیق اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردار بوده است و اکنون نیز باید با تعهد نسبت به حفظ آرمانها و معارف عمیق ارزشی که حاصل خون هزاران شهید دانشجو بوده و تقویت و تعمیق حس خود اتکایی در راستای ارتقای هویت ملی و دینی و دفاع منطقی از آخرین و پیشرفته‌‌ترین دستاوردهای علمی و معرفتی در محقق ساختن تمدن جاوید اسلامی و ایرانی، وجهه همت و تلاش خود را به کار گیرد.
و نهایت آنکه گرامیداشت هر واقعه‌ای به جز مرور اهداف و آرمان‌های آن واقعه پرداختن به ثمرات آن نیز هست. انقلاب اسلامی ایران در طول عمر بیست و نه ساله خود با فراز و فرودهای بی‌شماری طی طریق کرده است. قدر مسلم آن که در این مدت گام‌های بزرگی در تحقق استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی برداشته شده که کارنامه پیش رو تنها گوشه‌ای از آن است؛ کارنامه‌ای که به بخشی از تلاش‌ها و خدمات دولت نوپای نهم می‌پردازد.
اما این میانه راه است و دولت نهم مشتاقانه امیدوار است همگام با حضور جدی آحاد ملت ایران بویژه دانشگاهیان و متخصصان گامهای پی در پی و بلند و شجاعانه دیگری در جهت تحقق آرمانهای انقلاب اسلامی یعنی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بردارد.