پیام وزیر علوم به مناسبت افتتاح انجمن ترویج زبان و ادب فارسی در تبریز

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۷۹۶ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۹۹۳
بسم الله الرحمن الرحیم
   
در روزگار ما، روزگاری که تشنگان معنویت از هر سو به چشمه ای زلال می اندیشند تا تسلی خاطر آنان باشد. غبار غم از آنان بزداید و امن و آرامش را به ارمغان آورد . در میان هجوم بی رحمانه صداها و نماهای بیگانه با روح بشر هنوز بارقه های امیدی هست. هنوز گوشه های امنی پیدا می شود که شاهنامه و گلستان و مثنوی و حافظ با دلها گفت و شنود کند . هنوز دستانی غیور ، نگران زدودن غبار از پشت کتابی کهنه اما آشنا و صمیمی است. هنوز نفس هایی بوی خوش برگ برگ دستنوشته های پرده نشین را به مشام جان می کشند. آری هنوز شیفتگانی هستند که آثار ادبی سرزمین خود را چون جان شیرین گرامی می دارند و روح تشنه خویش را از آبشخور زلال ادبیات سیراب می سازند . و هنوز شیفتگانی در پی آنند که ترویج فرهنگ اسلامی را با شعر دلنواز شاعران شیفته قرآن و سنت در دنیا ترنم کنند و هنوز پرده های ناشناخته تمدن و فرهنگ ایران، دلباختگانی را بدین سو می کشاند تا این صدای دلنواز را بر بام جهان بپراکنند و روح غمزده جهان اسیر ثروت و قدرت را به دنیای شاداب عرفانی رهنمون سازند و از حضرت دوست یاری طلبند تا پالایشی بیافریند تا نگاه ما به هستی با دنیای شاعران عارف این دیار همسو شود.
به جهان خرم از آنم که جهان خرم از اوست
عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست
 مسئولیت های ناشی از عشق به هستی، انسان امروزی را هشیار تر می کند تا طرحی نو دراندازد و در دگرگونی های دنیای پر زرق و برق امروزی به سمت و سوی عشق و دوستی و صلح و برادری و مهرورزی، موثر باشد.
 امروز انجمن ترویج زبان و ادب فارسی برای چهارمین بار ، دوستداران ادبیات فارسی را در شهر ادب دوست و ادب پرور تبریز گرد هم آورده است تا با آنچه از دل و جان آفریده اند گامی برای نگاهداری از سرمایه های ارزشمند زبان فارسی برداشته شود. پشت سر گذاشتن سه گردهمایی پیشین نشان داد که تلاش های انجمن ترویج در اعتلای دستاوردهای پژوهشگران بسیار کارساز بوده است. ما نیز امروز همچون گردهمایی های گذشته در جمع صمیمی محققان برجسته زبان و ادب فارسی و پژوهشگران جوان و پر امید این مرز و بوم حضور یافته ایم تا بگوییم برای زنده و پاینده ماندن زبان و ادبیات سرزمین سرافرازمان از هیچ همراهی دریغ نخواهیم کرد و برآنیم تا هر سرمایه مادی و معنوی در این راه به کار گرفته شود. بر آنیم تا ایران را بشناسیم و در راه شناساندن سرمایه های پر افتخار مادی و معنوی ایران اسلامی عزیز تلاش کنیم.  بر آنیم تا ادبیات ایران را در همه حوزه های تعلیم ، عرفان ، حماسه و مقاومت به جهان ارائه نمائیم. بی گمان آنچه به دست آید به سربلندی روزافزون میهنمان خواهد انجامید و امید داریم اینگونه گردهمایی های ادبی که نمونه ای از ان، این روزها در شهر تبریز برگزار می شود، با دستاوردهایی ارزشمند و شکوهی بیش از پیش همواره برقرار و پایدار بماند. 
شهر تبریز است کوی دلبران                      ساربانا بار بگشا ز اشتران
شهر تبریز است و مشکین مرز و بوم          مهد شمس و کعبة ملّای روم
کاروانا خوش فرود آی و درآی                     ای به تار قلب ما بسته، درآی
شهر ما امشب چراغان می کند                 آفتاب چرخ مهمان می کند