پیام وزیر علوم به دوازدهمین اجلاس اتحادیه دانشگاههای دولتی حاشیه خزر

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۷۹۱ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۸۳۹
جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد میزبان رؤسای محترم دانشگاه‌ها و دانشمندانی از کشورهای حاشیه دریای خزر باشد. سرزمین کهن ایران، با سابقه تاریخی و فرهنگی و علمی درخشان خود مهد یکی از تمدن¬های بزرگ بشری و خاستگاه دانشمندان بوده و با ملل پیرامون این سرزمین و دیگر کشورهای جهان روابط مبتنی بر صلح و دوستی داشته است.
 وجود دریای خزر همواره زمینه‌ای مناسب برای مبادلات اجتماعی جوامعی بوده است که در حاشیه این دریا قرار داشته‌اند. امروزه با اتکا به تجارب تاریخی و این واقعیت که همکاری‌های علمی یکی از دروازه‌های ارتباطات کشورها می‌باشد، می‌توان شکل‌گیری و دوام اتحادیه دانشگاه‌های خزر را عاملی در تقویت روابط مردم و دولت‌های منطقه دانسته و به تعمیق و قوت آن همت گماشت. وجود قرابت‌های فرهنگی، مذهبی و ... در منطقه خزری، زمینه‌ساز رشد و شکوفایی این روابط می‌باشند.
 اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه خزر که برگزاری اولین اجلاس آن به سال 1375 باز می‌گردد، در شرایطی دوازدهمین اجلاس خود را برگزار می‌کند که نیاز کشورهای حاشیه خزر به گسترش روابط علمی، تکنولوژیکی، اقتصادی و فرهنگی فزونی یافته است.
 در دنیایی که هر روز کوچکتر می شود و بر اهمیت مسائل منطقه‌ای و جهانی افزوده  می‌گردد، و انقلاب‌های علمی و تکنولویژیکی نظام تولید ثروتی را بوجود آورده است که در آن نسبت نهاده‌های تولیدی به سود نیروی انسانی و عنصر دانایی تغییر می‌یابد و تکنولوژی به عنوان یکی از عناصر پویا، تفکیک ناپذیر و ساختاری روابط بین‌المللی قلمداد می‌شود، وظایف تازه و خطیری را رویاروی دولت‌ها و دانشگاه‌ها برای ایفای نقش در مسیر توسعه علمی و فناوری و توسعه مستمر و پایدار قرار می‌دهد. اکنون با وجود مشترکات فرهنگی، ظرفیت‌های علمی، واقعیت های اقتصادی و پتانسیل‌های موجود، و تسهیل ارتباطات و فرصت های پدید آمده در محیط بین‌المللی، کشورهای حاشیه خزر بیش از هر زمان دیگری نیازمند تقویت روابط و مناسبات بین خود به ویژه در حوزه همکاریهای فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و فناوری و حتی اقتصادی می‌باشند. با عنایت به تحولات یادشده، دانشگاه‌های عضو اتحادیه برای ایفای نقش موثر در روند توسعه علمی و تکنولوژیکی
و توسعه پایدار لازم است رویکرد بین‌المللی شدن فعالیت علمی که نقطه آغاز آن روان‌سازی و ساده‌سازی مقررات مربوط به رفت و آمد اعضای هیات علمی و محققان به دانشگاه‌ها و کشورهای عضو اتحادیه است را مدنظر قرار دهند. حمایت و پشتیبانی موثر از انجام پژوهش‌ها و مطالعات مشترک در حوزه‌های انرژی، آبزیان، زیست محیطی، حمل و نقل و ترانزیت به همراه مطالعات آینده پژوهی علم و فناوری از وظایف حائز اهمیت است که پیشنهاد می‌شود، به جّد مورد عنایت قرار گیرد.
مضاف بر این، تلاش قدرتهای بزرگ برای ارائه الگویی واحد و ملحم از فرهنگ خاص غربی به منظور "جهانی سازی" و نه "جهانی شدن"، ضرورت همکاری د رچارچوب و زمینه های یاد شده را دو چندان می کند. لذا تقویت همکاری های در قالب اتحادیه های منطقه ای بویژه اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه خزر از مهمترین استراتژی ها برای ورود به عرصه همکاری در سطح جهانی بدور از هر نوع سیاست هژمونیک می باشد.
در اینجا فرصت را غنیمت شمرده و ضمن خیرمقدم به شرکت‌کنندگان در دوازدهمین اجلاس و نخستین همایش بین‌المللی تغییرات زیست محیطی منطقه خزری، آرزومندم با توجه به لزوم حراست و حفاظت از محیط زیست منطقه خزری، زمینه‌ای برای تقویت مناسبات پنج کشور ساحلی این دریا فراهم گردد. بزرگترین دریاچه جهان که به سان نگینی در میان کشورهای منطقه و با اهمیت اکولوژیک و ژئواستراتژیک خود قرار گرفته، نیازمند توجه و مساعی بیشتر است.
 امیدوارم با میزبانی دانشگاه مازندران در شهر ساحلی بابلسر لحظات و ایام مسرت بخشی را در پیش رو داشته، با خاطرات شیرین و با سلامتی کامل به میهن خود بازگردید.