پیام وزیر علوم به چهل و هفتمین نشست سراسری معاونان دانشجویی، فرهنگی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی کشور

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۷۸۹ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۷۸۴
قال الله الحکیم فی قرآنه الکریم:
تعاونوا علی البر والتقوی … سوره مبارکه مائده، آیه
2
در امور خیر و توحیدی، مشارکت و معاونت نمایید.
 
برگزاری نشست سراسری معاونان دانشجویی و فرهنگی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور در استان ولایتمدار اردبیل، فرصت مغتنمی است تا متولیان و متصدیان این دو حوزه مهم با همدلی و هم¬اندیشی، راه اداره بهتر امور مرتبط با مسئولیت خویش را شناسایی و برای تحقق آن برنامه¬ریزی نمایند.
تلاش در حوزه دانشجویی و پیگیری امور فرهنگی می تواند مصداقی از بر و تقوی تلقی گردد و توفیق در هر یک از موارد مبتلا به حیطه های مذکور در حیطه مقارن آن نیز زمینه ساز موفقیت شود و شرایط را برای اجرای برنامه های مورد نظر فراهم نماید.
بنابراین، توجه و اهتمام جدی به امور دانشجویی و مسائل و مشکلات دانشجویان و حل و فصل عالمانه و مدبرانه آنها، مجال بیشتری در اختیار متولیان امور فرهنگی گذاشت: کما این که موفقیت در اجرای برنامه های فرهنگی و تربیت و رشد دانشجویان متناسب با فرهنگ دینی، شرایط را برای تعامل بهتر مسئولان امور دانشجویی فراهم خواهد نمود.
با این نگرش، تقدم و تأخر و اهم و مهم در کار رسیدگی به امور دانشجویی و فرهنگی مطرح نیست، بلکه می¬بایست به طور متوازن و هماهنگ به مسائل جاری و موارد لازم هر دو بخش پرداخته و به یکایک آنها رسیدگی شود وتوجه به تأثیر و تأثر امور مختلف دانشگاهی، برای ابعاد بهره برداری از این گونه نشست های مقارن خواهد افزود.
این جانب ضمن تأکید بر اهمیت امور دانشجویی، ضرورت  پیگیری مجدانه و رسیدگی  مدبرانه  به مسائل و مشکلات دانشجویان عزیز در حیطه و ظایف حوزه مذکور که اختصاصاً مسئولیت خدمت رسانی  به دانشجویان عزیز که  آینده سازی میهن اسلامی را برعهده دارند، یادآوری می نمایم.
همچنین مسئولین امور فرهنگی با حوزه وسیع مخاطبین اعم از استادان، دانشجویان، و کارمندان باید بدانند که امروز حیات طیبه دانشگاه منوط به فعالیت سنجیده و پسندیده آنها است.
دقدقه دینداری، معرفت و بصیرت، مقابله با تهدیدهای جنگ نرم، هوشیاری در برابر فتنه ها، شناخت درست فرصت¬ها و تهدیدها، محورهای شاخص اهتمام عمومی مدیریت در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور است و پیشگامان و پیشاهنگان این جنبش فکری، مدیران فرهنگی¬اند که می بایست با تشخیص درست مسائل و اولویت¬ها، فضای عمومی دانشگاه را برای مأموریت ذاتی آن تعلیم و تعلم و آموزش وپژوهش است مهیا نمایند و البته در کنار آن، به جهت¬گیری دینی و فرهنگی دانشگاه در تمامیت آن توجه و اهتمام ویژه داشته باشند.
ساده بینی، سطحی نگری و برخورد از موضع رفع تکلیف، آفت مواجه اصولی با مسائل فرهنگی است. عمق وژرفای امور فرهنگی، صبر و حوصله و  پژوهش و مطالعه می¬طلبد و به میزانی که مبتنی بر فکر و اندیشه، طراحی و برنامه ریزی شود، پایا و ماندگار خواهد بود.
بر این اساس در سال جاری که راهبرد « مضاعف و کار مضاعف» محور فعالیت همه ما است، باید جلوه¬های بیشتری از علائم و نشانه های شتاب در حرکت به سوی اهداف دانشگاه اسلامی، هویدا گردد.
تدین و تمدن، ارکان اصلی جهت¬گیری دانشگاه¬های ایران اسلامی است. دانشگاهی که دیانت و مدنیت، دنیا و آخرت و مادیت و معنویت را توأمان برای بشریت امروز به ارمغان خواهد آورد و نوید بخش تحقق جامعه جهانی بر محور عدالت، حریت و معنویت خواهد بود.
در پایان با تبریک اعیاد سعید شعبانیه، برای همه شما بزرگواران که در این مجمع بزرگ با هدفی ارزشمند حضور یافته¬اید آرزوی موفقیت نموده و توفیق ورود سرافرازانه به ضیافت الهی در ماه مبارک رمضان را میزبان بی مثل و لایزال آن  مسألت می¬نمایم.

با آرزوی توفیقات الهی
کامران دانشجو
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری