پیام وزیر علوم بمناسبت برگزاری کنفرانس شیمی آلی ایران در دانشگاه زنجان

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۷۸۵ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۸۷۱
بسم ا... الرحمن الرحیم
« یرفع ا... الذین آمنوا منکم والذین اوتوالعلم درجات »
 
همزمانی برگزاری کنفرانس شیمی آلی ایران با ماه مبارک و معظم شعبان تقارنی بس میمون است. ماه شعبان المعظم ، ماه رسول خدا (ص) است؛ ماهی که پیامبر اکرم (ص) روزهای آن را روزه می داشتند و شب های آن را به راز و نیاز می پرداختند و بر این کار اصرار و مداومت جدّی داشتند.
جای خوشوقتی است که دانشمندان و دانش پژوهان ایران اسلامی در این اوقات معنوی گرد هم 
آمده اند تا درباره دانشی به تبادل نظرهای علمی بپردازند که می تواند به مشاهده آفتاب در دل ذرات مادی منجر گردد و فطرت الهی بشر را هر چه بیشتر متوجه آفریدگار عالم نماید، آفریدگاری که منتهای علم نامحدود است و آنچه از دانش در جهان وجود دارد پرتویی از علم لایزال اوست.
قطعا ترکیب این معنویت و دانش محوری است که در جهان امروز می تواند راهگشای بشریت مادی شدۀ امروز باشد. باید تلاش کرد که "دانشِ در پرتو دین داری" فراگیر شود و چراغ راهنمای ما برای حرکت و الگو برای بشریت باشد.
یقینا برگزاری منظم چنین سمینارهای تخصصی که به همت پیشکسوتان فرهیخته پایه گذاری شده و رفته رفته بر غنای آن افزوده گردیده، موجبات رشد و اعتلای علمی کشور را فراهم خواهد آورد. ایجاد و گسترش دوره های تحصیلات تکمیلی در بسیاری از دانشگاههای کشور، خصوصا در رشته شیمی، باعث تربیت صدها محقق جوان و فعال در این رشته شده است که در عرصه های مختلف، اعم از تولید مقالات علمی، تربیت دانشجو، انجام تحقیقات بین رشته ای و انتشار کتب و مجلات علمی ظهور داشته است. این دستاورد را باید قدر بدانیم و با 
برنامه ریزی های همه جانبه، زمینه ساز یک جهش علمی در تمامی عرصه های به ویژه شیمی آلی باشیم.
جای بسی خرسندی است که به طور همزمان سه همایش علمی دوازدهمین سمینار شیمی فیزیک ایران (دانشگاه سنندج) ، شانزدهمین سمینار شیمی تجزیه ایران (دانشگاه همدان) و شانزدهمین کنفرانس شیمی آلی ایران (دانشگاه زنجان) - که همگی پایه ای شیمی دارند - در جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود و این نشان دهنده این مطلب است که کشور ما در سایه شعار « ما می توانیم » خیز بلندی در جهت رشد و توسعه همه جانبه در تمامی عرصه های علمی ، فرهنگی و اقتصادی برداشته است که کسب افتخارات علمی و فناوری به ویژه دستیابی پرافتخار به فناوری انرژی هسته ای، آینده درخشانی را برای مملکت ما به ارمغان آورده و خواهد آورد؛ همچنان که در سند چشم انداز 20 ساله - یا « ایران 1404 » - « ایران کشوری است با جایگاه اول در علم و فناوری مبتنی بر ارزش های والای اسلامی».
خوشبختانه ایران اسلامی در تولید علم در حوزه شیمی جایگاه برجسته ای دارد که با پشتوانه سال ها تلاش و تحقیق محققان بدست آمده است. البته کشور ما در این زمینه دارای مزیت های نسبی فراوانی است که با پیوند 
- زدن خلاقیت ها و نوآوری های علمی با نیازهای جامعه، قطعا ثمرات ارزشمندتری نیز قابل دستیابی خواهد بود. ظرفیت ها و زیرساخت های بسیاری در طول سال های گذشته ایجاد شده که تنها در سایه آینده نگری و توجه به مبانی علمی و فناوری می تواند زمینه ساز یک جهش معنی دار در سطح ملی باشد.
در اینجا فرصت را مغتنم می شمارم و از جامعه علمی شیمی دانان کشور، استادان فرهیخته، محققان ارزشمند و جوانان عزیز دانشجو می خواهم که با تلاش و کوشش، اعتماد به نفس و توکل به خداوند بزرگ، خود را برای یک جهش جدی در علم شیمی آماده نمایند. یقینا باتوجه به سابقه تاریخی درخشان، برخورداری از اساتید توانا، دارا بودن استعدادها و سرمایه های جوان فراوان در کشور، حمایت همه جانبه مسئولین محترم کشور – به ویژه حمایت همه جانبه رهبر معظم انقلاب و رهنمودهای داهیانه ایشان، ایران، بیش از هر زمان دیگری آمادگی پیشرفت و تعالی و تبدیل شدن به یک « الگوی برتر » را در سطح منطقه و جهان دارا می باشد.
در خاتمه از « دانشگاه زنجان » و « انجمن شیمی ایران » به خاطر سازماندهی و برگزاری « شانزدهمین کنفرانس شیمی آلی ایران » تشکر و قدردانی می نمایم و از دست اندرکاران کنفرانس، که با همت و تلاش خود برگزاری آن را میسر نمودند تشکر می نمایم.