بیانیه وزارت علوم، تحقیقات و فناورى در محکومیت جنایت تروریستى سامرا

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۷۶۳ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۸۱۴
کشور عراق امروز در اشغال نیروهاى نظامى متحد غربى به سرکردگى دولت امریکا به سر مى‏برد. توجیه قدرت‏هایى که سرزمین عراق را با بهره‏گیرى از زور نظامى در اختیار گرفته‏اند مبارزه علیه تروریسم در ابعاد بین‏المللى آن است. و این بهانه، علت اصلى اشغال عراق و تداوم آن تا حال حاضر قلمداد شده است. به طور طبیعى از قدرت‏هاى اشغال‏گر - که امروزه خود را ابرقدرت نظامى، اطلاعاتى و امنیتى جهان مى‏خوانند - انتظار مى‏رود به دنبال حفظ حداقل امنیت انتظامى منطقه اشغالى خود باشند و از حوادث تروریستى جلوگیرى به عمل آورند. این انتظار معقول بین‏المللى نه تنها هیچگاه تا به امروز محقق نشده است بلکه برعکس، حضور اشغالگران عراق عملاً گسترش تروریسم در این کشور و منطقه را تشدید کرده است. از سوى دیگر، وحدت و یکپارچگى عقیدتى جهان اسلام و شکل‏گیرى حکومت‏هاى مردمى در کشورهاى اسلامى به خودى خود سدى در مقابل تهاجمات قدرت‏هاى متجاوز است. بى‏شک هر گامى که در تحکیم این وحدت و تثبیت موقعیت دولت منتخب مردم در عراق امروز برداشته شود، به شکل تدریجى و گام به گام قدرت متجاوزان را تضعیف مى‏کند.
با توجه به اینکه دولت مردمى عراق نیز در حال تأسیس است، موفقیت و نهادینگى این دولت ضمن اینکه مى‏تواند سرنوشت و روند جدیدى فرا روى مردم عراق قرار دهد زمینه‏هاى اشغال‏گرى و حضور متجاوزانه متحدین در عراق را به تدریج از بین خواهد برد. بنابراین، قابل فهم است که چرا تروریست‏ها اجازه مى‏یابند اماکن مقدس و مورد توجه و احترام میلیون‏ها مسلمان و شیعه مانند حرم عسکریین(ع) را با بمب‏گذارى تخریب هتک حرمت کنند. یقیناً انگیزه‏هایى چون ایجاد بهانه براى تداوم اشغال، ایجاد اختلاف بین شیعه و سنى و سایر گروه‏ها و فرق اسلامى، و متزلزل نشان دادن دولت منتخب ملت عراق مى‏تواند از اهداف این گونه اعمال جنایت‏کارانه باشد. دقیقاً به همین دلیل همه مسلمانان و شیعیان موظف به حفظ هشیارى و وحدت مى‏باشند و در این میان دانشگاهیان ایران، عراق و جهان اسلام وظیفه‏اى بس سنگین دارند.
حال ضمن محکوم کردن عمل تروریستى بمب‏گذارى و تخریب حرم دو امام مظلوم مسلمانان و شیعیان جهان حضرت امام هادى و امام حسن عسکرى علیهماالسلام و عرض تسلیت به پیشگاه حضرت بقیةا... الاعظم(عج) از تمامى دانشگاهیان ایران اسلامى درخواست مى‏شود به اشکال مختلف مراتب اعتراض خود را به این عمل وقیحانه تروریستى ابراز دارند تا به جهانیان نشان داده شود این گونه اعمال مورد تنفر همه اقشار به ویژه دانشمندان، دانشگاهیان و فرهنگ‏سازان ایران اسلامى قرار دارد.