1200 طرح پژوهشی در صندوق نوآوری و شکوفایی کشور مصوب شد

۲۵ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۱:۵۱ کد : ۲۴۴۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۰۶
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور گفت: اعتبار مصوب برای یک هزار و 200 طرح پژوهشی ارائه شده از سوی شرکت های دانش بنیان کشور به این صندوق در دو سال گذشته هفت هزار و 310 میلیارد ریال بوده که به زودی پرداخ...
1200 طرح پژوهشی در صندوق نوآوری و شکوفایی کشور مصوب شد
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور گفت: اعتبار مصوب برای یک هزار و 200 طرح پژوهشی ارائه شده از سوی شرکت های دانش بنیان کشور به این صندوق در دو سال گذشته هفت هزار و 310 میلیارد ریال بوده که به زودی پرداخت خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، بهزاد سلطانی فر در نشست با مسئولان دانشگاه ها، صنعتگران و روسای شرکت های دانش بنیان کهگیلویه و بویراحمد که در سالن جلسات دانشگاه یاسوج برگزار شد، افزود: در این مدت یک هزار و 800 طرح پژوهشی از سوی دو هزار و 500 شرکت دانش بنیان کشور به صندوق نوآوری و شکوفایی ارسال شده که از این تعداد یک هزار و 200 مورد مصوب شده و 600 مورد نیز رد و یا برای اصلاح برگشت داده شده است.
وی بیان کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی سال 89 در مجلس شورای اسلامی و با هدف حمایت از شرکت های دانش بنیان مصوب شد.
سلطانی فر اظهار کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت های دانش بنیانی که در مرحله تولید و اقتصادی شدن هستند حمایت کرده و به آنان تسهیلات پرداخت می کند.
وی عنوان کرد: سرمایه اولیه این صندوق 30 هزار میلیارد ریال به اضافه نیم درصد بودجه عمومی دولت است.
سلطانی فر ابراز داشت: از 30 هزار میلیارد ریال اعتبار یک هزار و 400 میلیارد ریال اختصاص یافته اما از نیم درصد بودجه عمومی دولت هیچ مبلغی جذب نشده است.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور افزود: این صندوق یک نهاد مالی همچون بانک نیست و همه ساله نیز ردیف بودجه ای مشخصی ندارد بلکه باید از این منابع با پرداخت تسهیلات با نرخ سود 11 درصد به شرکت های دانش بنیان به منظور توسعه درآمدزایی آن تلاش کرد.
سلطانی فر با اشاره به این که کهگیلویه وبویراحمد ازصندوق پژوهش فناوری محروم است بیان کرد: در 6 ماه اخیر هفت مجوز راه اندازی صندوق پژوهش وفناوری در کشور صادر شده درحالی که در 12سال قبل ازآن تنها 18مجوز صادرشده است.
وی بیان کرد: ثبت شدن شرکت در اداره ثبت شرکت ها ، خصوصی یاتعاونی بودن و دانش بینان بودن ازجمله شروط مهم استفاده شرکت های دانش بنیان از تسهیلات و حمایت های صندوق نوآوری وشکوفایی است.
سلطانی فر اظهارکرد: 6هزار شرکت در کشور متقاضی شرکت دانش بینان هستند که برای ثبت، اقدام به ارسال مدارک ومستندات کرده اند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور سقف تسهیلات اعطایی به شرکت های دانش بنیان را 300 میلیارد ریال و میزان پرداخت سرمایه در گردش را نیز 30 میلیارد ریال اعلام کرد.
وی با بیان اینکه کهگیلویه وبویراحمد دارای سه شرکت دانش بنیان است گفت: این تعداد، یک دهم درصد کل شرکت های دانش بنیان کشور است در حالی که باید سهم آن با 10برابر افزایش به یک درصد کل کشور برسد.
وی افزود: طرح های پژوهشی مصوب کهگیلویه وبویراحمد در دوسال اخیر سه مورد بوده که این میزان 25صدم درصد کل طرح های پژوهشی کشور است.