10 میلیون دلار از تولید داخلی ضدعفونی‌کننده ها صرفه‌جویی ارزی شد

۲۹ آذر ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۳ کد : ۲۴۴۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۸۲
دکترمهدی شاهمرادی مقدم یک فعال عرصه فناوری گفت: ظرفیت فعلی تولید کشور موجب صرفه‌جویی ارزی10 میلیون دلاری در حوزه تولیدات ضدعفونی و آنتی سپتیک شده است و این رقم می‌تواند تا 2.5 برابر در کوتاه مدت افزای...
10 میلیون دلار از تولید داخلی ضدعفونی‌کننده ها صرفه‌جویی ارزی شد
دکترمهدی شاهمرادی مقدم یک فعال عرصه فناوری گفت: ظرفیت فعلی تولید کشور موجب صرفه‌جویی ارزی10 میلیون دلاری در حوزه تولیدات ضدعفونی و آنتی سپتیک شده است و این رقم می‌تواند تا 2.5 برابر در کوتاه مدت افزایش یابد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترشاهمرادی مقدم مدیرعامل شرکت به بان شیمی به عنوان یک شرکت دانش بنیان، گفت: این شرکت توانسته است برای اولین بار در خاورمیانه، ترکیب بسیارقوی ضدعفونی‌کننده پراکسی استیک‌اسید را با بهره‌گیری از توانمندی و دانش بومی به تولید انبوه برساند و محصولات متعددی را با فرمولاسیون های مختلف و متنوع از این بنیان تولید و به بازارهای داخلی و منطقه‌ای عرضه کند.
وی افزود: از بعد ملی، علاوه بر این‌که بزرگ‌ترین تولیدکننده آنتی سپتیک و ضدعفونی کننده کشور هستیم، توانسته‌ایم بالغ بر 70 درصد نیاز کشور به واردات را ازطریق تولید داخلی تأمین کنیم. با تلاش‌هایی که با مساعدت و همکاری وزارت بهداشت و وزارت صنایع درحال انجام است، واردات این دست محصولات به کشور به طور کامل متوقف خواهد شد. زیرا کشورمان درتولید محصولات شیمیایی آنتی سپتیک و ضدعفونی کاملا خودکفاست .
این فعال عرصه فناوری درخصوص میزان واردات این محصولات به کشور وخروج ارز]،گفت: آمار دقیقی ازمیزان واردات ضدعفونی‌ کننده‌ها موجود نیست، اما چیزی حدود هزار و پانصد تن از این محصولات واردات گمرکی می‌شود که معادل 70 درصد از این رقم یعنی حدود هزار تن به تنهایی توسط به‌بان شیمی داخل کشور تولید می‌شود. امید است که درآینده از این حجم واردات غیر ضروری نیز جلوگیری شود.
دکترشاهمرادی مقدم که رئیس کارگروه تولید کنندگان مواد ضدعفونی کننده و آنتی سپتیک نیز هست، با تأکید بر وجود ظرفیت کافی جهت جلوگیری کامل از واردات فرآورده‌های دانش‌بنیان ضدعفونی کننده گفت: علی‌رغم این که تولیدات سالانه به‌بان شیمی هزارتن در سال است، اما این شرکت ظرفیت بالایی برای تولید حدود 66000 تن سالانه داراست، که البته به صورت کنسرسیوم و همکاری با دیگر شرکت‌های تولید کننده داخلی این ظرفیت بالاتر نیز است. در واقع این شرکت به تنهایی می‌تواند کل نیاز کشور به واردات این دست محصولات را رفع کند، ظرفیت فعلی تولید کشور موجب صرفه‌جویی ارزی ده میلیون دلاری در حوزه تولیدات ضدعفونی و آنتی سپتیک شده است و این رقم می‌تواند تا 2.5 برابر در کوتاه مدت افزایش یابد.
وی افزود: زمینه و زیر ساخت های صادرات عمده درحال مهیا شدن است و با توجه به اقداماتی که با مشارکت کارگروه ضدعفونی وآنتی‌سپتیک‌های انجمن صنفی تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی انجام می‌شود، به زودی رویه واردات معکوس و جای خود را به صادرات خواهد داد.
وی گفت: دولت می‌تواند با قائل شدن مزیت‌هایی برای خریداران محصولات دانش‌بنیان داخلی، آن‌ها را به گرایش به این محصولات و کمک به اقتصاد این حوزه ترغیب کند. دراین صورت چرخه کامل تولید محصل دانش‌بنیان، تجاری‌سازی و توسعه به طور کامل به حرکت درخواهد آمد.