کارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه علوم اقتصادی برگزارشد

۲۶ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۳:۱۷ کد : ۲۴۰۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۰۳
دومین روز کارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه علوم اقتصادی با سخنرانی حجت الاسلام معصومی نیا، دکتر آیت الله ابراهیمی و دکتر وحید شقاقی ادامه یافت .       به گزارش روابط ع...
 کارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه علوم اقتصادی برگزارشد
 دومین روز کارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه علوم اقتصادی با سخنرانی حجت الاسلام معصومی نیا، دکتر آیت الله ابراهیمی و دکتر وحید شقاقی ادامه یافت . 
      به گزارش روابط عمومی  وزارت علوم ،  دومین روز این کارگاه با ارائه مبحث "اقتصاد مقاومتی در بیانات مقام معظم رهبری " توسط مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه و مبحث "نظام بانکی و اقتصاد مقاومتی" توسط مدیرعامل بانک انصار و مبحث "تجربیات سایر کشورها در اقتصاد مقاومتی" توسط یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم اقتصادی ادامه یافت. 
 در ابتدای این همایش  حجت الاسلام معصومی نیا، مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در این دانشگاه، در سخنانی به تبیین مفهوم اقتصاد مقاومتی در بیانات مقام معظم رهبری پرداخت. 
وی به نقل از رهبر معظم انقلاب گفت: اقتصاد مقاومتی معنایش این است که ما یک اقتصادی داشته باشیم که هم روند رو به رشد اقتصادی در کشور محفوظ بماند ، هم آسیب پذیری اش کاهش پیدا کند. 
  معصومی نیا با پرداختن به مفهوم اقتصاد مقاومتی و اقتصاد اسلامی گفت: از دیدگاه مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی مترادف با نظام اقتصادی اسلام نیست بلکه شکل خاص از این نظام است که در وضعیت خاص پدید می آید. علت آن نیز واضح است زیرا وی اقتصاد مقاومتی را در سال 89 مطرح و تصریح کردند که ما در وضعیت ویژه ای هستیم و این وضعیت اقتضا می کند که اقتصاد مقاومتی مطرح شود. 
   سپس دکتر آیت الله ابراهیمی مدیرعامل بانک انصار  در کارگاه آموزش اقتصاد مقاومتی گفت: با تاکیدات مقام معظم رهبری، نقش بانک های در اجرا و تحقق اقتصاد مقاومتی برجسته شده است. 
مدیر عامل بانک انصار با اشاره به فرازی از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص نقش و وظیفه بانک ها در پیشبرد اقتصاد مقاومتی گفت: معظم له در بیاناتی تاکید کردند که «بانک ها باید برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی نقش مثبت ایفا کنند و خود را با سیاست های و برنامه ریزی های دولت برای اجرای آنها تطبیق دهند». 
  وی افزود: دشمنان ما به دنبال نقشه راه، نظام بانکی و پولی ما هستند تا دریابند که چگونه نظام اقتصادی ما، تاب آوری خود را در برابر تحریم ها افزایش داده است. در واقع اقتصاد ایران به عنوان نقطه هدف تحریم های کشورهای غربی جهت نیل به اهداف خود با مشکلاتی روبرو شده و با تدبیر توانسته است بر بسیاری از این مشکلات فایق آید. با این حال راه حل اساسی برای اقتصاد ما، سیاست ها و الگوی اقتصاد مقاومتی است. 
  
  ابراهیمی گفت: اقتصاد مقاومتی الگویی اقتصادی است که برای یک ملت حتی در شرایط فشار و تحریم، زمینه رشد و شکوفایی را فراهم می آورد. ما در حوزه بانکی نباید به برداشتن تحریم ها دل خوش کنیم و این را هم مد نظر داشته باشیم که اقتصاد مقاومتی بیش از مقابله با تحریم ها برای جامعه ما مفید خواهد بود. 
  مدیرعامل بانک انصار با اشاره به بندهای 9 و 19 سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، بر اصلاح و تقویت همه جانبه نظام پولی و بانکی تاکید کرد و از تغییر نگرش به مسائل اقتصادی از رویکرد خطی به رویکرد سیستمی به عنوان یک ضرورت نام برد.
  وی در ادامه با پرداختن به آمارهای موجود از قبیل میزان تورم، رشد نقدینگی، درآمد های نفتی و رشد اقتصادی گفت: بانک ها می توانند شک های داخلی و خارجی وارد آمده بر اقتصاد کشور را، مدیریت و کنترل کنند. 
    ابراهیمی در پایان با تقدیر از برنامه بانک مرکزی برای اجرایی کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: تنظیم حجم نقدینگی متناسب با نیاز واقعی در چارچوب اهداف تورمی و نظارت بر اساس شاخص های اقتصاد مقاومتی و شفافیت عملکرد شبکه بانکی می تواند نیل به اهداف این سیاست ها را تسریع کند. 
  سپس در ادامه دومین روز برگزاری کارگاه اقتصاد مقاومتی ، دکتر وحید شقاقی شهری با ارائه آمارهایی از تجربیات سایر کشورها در بالابردن تاب آوری اقتصاد، به ضرورت های عزم ملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در ایران پرداخت. 
   عضو هیات علمی دانشگاه علوم اقتصادی با اشاره به شاخص های توسعه انسانی گفت: بر اساس گزارش سال 2013 ایران در رتبه 75 قرار دارد که این رتبه ارتقای این شاخص ها را در ایران نشان می دهد و البته در بهبود این جایگاه و پیشی گرفتن از کشورهای منطقه باید همواره در تلاش باشیم تا بتوانیم با اقتصاد دانش بنیان، زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی را مهیا کنیم. 
 در بخش پایانی این کارگاه دبیر کمیته نظارت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام به آمارهای صادرات و واردات کشور اشاره کرد و گفت: ما در سال 91 حدود 60درصد واردات خود را از 5 کشور داشته ایم. همچنین 66 درصد صادرات کشور ما به 5 کشور جهان بوده است و این محدودیت در بازار جهانی و این حجم از واردات از پنج کشور، می تواند در بزنگاه ها، برای اقتصاد ما، مشکل ایجاد کند. 
    وی با اشاره به میزان جذب سرمایه خارجی در کشور گفت: این مقدار یک هشتم ترکیه است و بایستی در اقتصادمان به درجه ای از شفافیت و شکوفایی برسیم که سرمایه گذاری در ایران، آرزوی هر سرمایه گذار خارجی باشد. 
گفتنی است در این کارگاه، دانشگاه علوم اقتصادی به عنوان دبیرخانه پژوهش و آموزش اقتصاد مقاومتی انتخاب و از ارائه کنندگان سخنرانی ها با اهدای لوح، تقدیر شد.