کارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه علوم اقتصادی برگزار شد

۲۴ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۲ کد : ۲۴۰۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۴۷
کارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی با حضور دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ، دکتر علی آقا محمدی، رئیس کمسیون چشم انداز دبیرخانه مجمع ، دکتر محمد رضا منجذب، رئیس دانشگاه علوم اقتصادی ...
 کارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه علوم اقتصادی برگزار شد
   کارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی با حضور دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ، دکتر علی آقا محمدی، رئیس کمسیون چشم انداز دبیرخانه مجمع ، دکتر محمد رضا منجذب، رئیس دانشگاه علوم اقتصادی و دکتر جمشید پژویان استاد اقتصاد در دانشگاه علوم اقتصادی برگزار شد 
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در آغاز نخستین کارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی، دکتر منجذب، به ویژگی های این دوره آموزشی و اهمیت آن اشاره کرد و گفت: در جهت اجرایی کردن ماده 21 ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، تصمیم بر این شده که این کارگاه ها در مرحله اول در دانشگاه های تهران و سپس در سایر نقاط کشور برپاگردند.
رئیس دانشگاه علوم اقتصادی، همچنین به راه اندازی پژوهشگاه اقتصاد مقاومتی در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: ایجاد مطالعات بنیادی و اجرای امور پشتیبانی در راستای اقتصاد مقاومتی از اهداف تاسیس این پژوهشگاه است.
 سپس دکتر علی آقا محمدی، رئیس کمسیون چشم انداز دبیرخانه مجمع، در کارگاه آموزش اقتصاد مقاومتی این دانشگاه گفت: اقتصاد مقاومتی، مقاوم سازی اقتصاد ملی در مقابل مخاطرات و تهدیدهای داخلی و خارجی بر سر راه پیشرفت و دستیابی به اهداف چشم انداز است.
دکترآقامحمدی حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی، یک ضرورت ارزیابی کرد و با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در اول فروردین ماه سال جاری، اقتصاد مقاومتی را یک «الگوی علمی» متناسب با نیازهای کشور دانست که منحصر به کشور ما نیست.
وی با اشاره به ضعف های نظام آموزشی در مقاطع مختلف به منحصر ماندن اغلب پژوهش ها به تحقیقات بر روی کاغذ اشاره کرد و گفت: ادامه این وضع به پرورش افراد خلاق، کارآفرین و شکوفا کننده اقتصاد منجر نمی شود .
دکترآقا محمدی با تشریح پنجره جمعیتی ایران تا سال 2040 و درصد بالای نیروهای تحصیل کرده در آن به مزیت ها و منابع موجود در ایران برای تحقق اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: اگر کل منابع برداشت شده از ذخایر موجود نفتی کشور را از زمان اکتشاف نفت در مسجد سلیمان تا کنون به قیمت نفت در سال 1392 یعنی هر بشکه 100 دلار محاسبه کنیم به رقم هشت هزار میلیارد دلار می رسیم که در برابر موجودی منابع ما که رقم آن 30 هزار میلیارد دلار تخمین زده می شود، زیاد نیست. البته می توانیم با تکمیل زنجیره و تولید فراورده های نفتی با ارزش افزوده بالاتر، این سرمایه را به 120 هزار میلیارد دلار افزایش دهیم.
 سپس دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ، با ابراز رضایت از طرح موضوع اقتصاد مقاومتی در دانشگاه ها گفت: پیشنهاد ما این است که دانشگاه ها و دانشکده های اقتصادی کشور، هر یک وظیفه تبیین یکی از مفاهیم اقتصادی را در جمهوری اسلامی بر عهده گیرند. در این راه مجمع تشخیص مصلحت نظام، از ایجاد کرسی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه علوم اقتصادی تهران و سایر دانشگاه ها، حمایت و پشتیبانی می کند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشبیه ایران 1404 به یک خانه ، گفت: اقتصاد مقاومتی می تواند ما را به خانه و منزلگاه ترسیم شده در سند چشم انداز 20ساله برساند. چشم اندازی که در آن ، درآمد سرانه هر ایرانی بیش از 40 هزار دلار پیش بینی شده است. در حقیقت اقتصاد مقاومتی چراغ راه ما در سند چشم انداز است.
دکتر رضایی به ایجاد فهم و درک مشترک از مفاهیم و موضوعات مرتبط با اقتصاد مقاومتی به عنوان یک ضرورت اشاره کرد و گفت: بدون داشتن فهم مشترک، زبان مشترک و برنامه مشخص نمی توانیم عملی شدن این اقتصاد را در ایران شاهد باشیم. 
وی با اشاره به مفاهیم احصا شده در بعد اقتصاد کلان از مفهوم اقتصاد مقاومتی، «رشد اقتصادی»، «تولید ملی»، «فرهنگ جهادی» و «سیاست های اقتصادی دولت» را تشریح کرد و از «اقتصاد مردمی»، «دانش بنیان»، «فرهنگ جهادی» و «اصلاحات اقتصادی» به عنوان چهار رکن اقتصاد مقاومتی در موضوع توسعه نام برد و عبارات کلیدی اقتصاد مقاومتی در محورهای «کارآفرینی» و «اقتصاد کلان» را تشریح کرد و گفت: این مفاهیم هر یک می تواند به عنوان شاخص ارزیابی فعالیت های صورت گرفته مورد بهره برداری قرار گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به وظیفه دانشگاه ها در تبیین اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: باید برای دانشجویان ، میان مباحث علم اقتصاد و گفتمان اقتصاد مقاومتی، مفاهیم مشترک تعریف کرد و چارچوب بندی ارتباطی این نظریات را تببین کرد. 
دبیر مجمع تشخیص مصحلت نظام با اشاره به این نکته که بسیج منابع مالی و تامین شرایط محیطی به مشارکت آحاد مردم و کارآفرینی منجر می شود، افزود: در بعد علمی، پیاده سازی نقشه جامع علمی کشور به نظام نوآوری و اقتصاد دانش بنیان منتهی می شود که رتبه اول علمی و اقتصادی کشور را در افق 1404 محقق می سازد و با اشاره به ضرورت رشد بهره وری گفت: رشد بهره وری بدون رقابت پذیری و رقابت میان استان ها و مناطق قابل دستیابی نیست. 
دکتر رضایی به نظام بانکی و پولی کشور اشاره کرد و هدر رفت سرمایه ها و منابع کشور را مایه تاسف دانست و گفت: مسوولین نباید در اتاق های سیاسی برای منابع کشور تصمیم بگیرند. باید اقتصاد دانش بنیان و مشاورین متخصص را به میدان تصمیم گیری ها آورد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان با اشاره به تعیین شاخص های نظارت و ارزیابی سیاست های کلان در مجمع تشخیص مصلحت گفت: بزودی با تصویب این شاخص ها، فعالیت های بخش های مختلف در اجرای سیاست ها مورد ارزیابی قرار می گیرد.
دکتر جمشید پژویان استاد دانشگاه اقتصاد نیز در بررسی مشکلات اقتصاد ایران، مشکل مدیریت اقتصادی و نسبی بودن قیمت ها را مشکل اصلی معرفی کرد.
دکتر پژویان با برشمردن ویژگی های اقتصادهای موفق جهان، کارایی، روان بودن و وجود انعطاف در این اقتصادها را مورد تاکید قرار داد.
و با اشاره به اشکلاتی که از نسبی بودن و واقعی نبودن قیمت ها در ایران متوجه بازار عرضه و تقاضا شده است، به تفاوت نرخ سرمایه گذاری در تولید و صنعت با سایر بازارهای پرسود از قبیل بخش مسکن اشاره کرد و دلیل بنگاه داری بانک ها را گرایش به سود بیشتر دانست.
وی با اشاره به اینکه واقعی نبودن قیمت ها و مصنوعی بودن سکون در بازار، ما را از توجه به زنگ های هشدار اقتصاد منحرف می کند، گفت: حالا پس از چند سال که از ابلاغ سند چشم انداز می گذرد، درمی یابیم که به جای نزدیک شدن به اهداف، از آنها دور شده ایم.
دکتر پژویان در ادامه، راه حل اصلاح اقتصاد ایران و تحقق اقتصاد مقاومتی را توجه به سمن ها (NGO) و بخش خصوصی دانست و گفت: احتیاج داریم که به جای عرضه در خصوصی سازی به موضوع تقاضا توجه کنیم. یعنی خصوصی سازی به گونه ای انجام نشود که بنگاه ها در اختیار بخش شبهه دولتی قرار گیرند.
این استاد اقتصاد در بخش پایانی سخنانش به اصلاح قوانین مالیاتی اشاره کرد و گفت، یکی از دغدغه های من، قانون مجموع درآمدها بود که هیچگاه اجرایی نشد و در سال 80 قانون آن از قوانین ما حذف شد. در حالی که اجرای صحیح آن می توانست بخشی از مشکلات و نابسامانی های اقتصادی ما را رفع کند.