وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد :آغاز همکاری تخصصی دانشگاههای کشور با صنعت خودرو

۲۸ آذر ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۷ کد : ۲۳۸۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۲۵
وزیر علوم, تحقیقات و فناوری گفت: در راستای ماموریت گرایی دانشگاههای کشور، همکاری تخصصی صنعت خودرو با این موسسات بیشتر می شود که در این مسیر دانشگاه تهران به صورت عام ، دانشگاه صنعتی شریف در خودروهای ب...
 وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد :آغاز همکاری تخصصی دانشگاههای کشور با صنعت خودرو
وزیر علوم, تحقیقات و فناوری گفت: در راستای ماموریت گرایی دانشگاههای کشور، همکاری تخصصی صنعت خودرو با این موسسات بیشتر می شود که در این مسیر دانشگاه تهران به صورت عام ، دانشگاه صنعتی شریف در خودروهای برقی و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در زمینه خودروهای هیبریدی با این صنعت همکاری می کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در دومین آیین رونمایی از محصولات شرکت های دانش بنیان در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی اظهار داشت: تصویب ایجاد صندوق های حمایت از پژوهش و فناوری در استانها در راستای حمایت مالی و مشارکت در طرح های پژوهشی از اقدامات مهم دولت برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان است.
وی افزود:  تصویب مقررات و رفع موانع قانونی و تاکید بر الحاق پیوست فناورانه به قراردادهای بین المللی از دیگر گام هایی است که دولت برای حمایت از پژوهش و فناوری کشور انجام می دهد .
دکتر فرهادی گفت : مسیر مشارکت اعضای هیئت علمی دانشگاهها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی بسیار تسهیل شده است به گونه ای که هم استادان راساً می توانند شرکت دانش بنیان تاسیس کنند و یا در این شرکت ها مشارکت کنند و هم اینکه هر 5 دانش آموخته دانشگاه می توانند یک شرکت دانش بنیان تاسیس کنند.
وی افزود: هم اکنون دستگاههای اجرایی ارتباط بیشتری با دانشگاهها و مراکز آموزش عالی دارند و وزارت خانه های صنعت ، نفت و دفاع همکاری گسترده ای با دانشگاهها دارند به گونه ای که وزارت نفت، ازدیاد برداشت از 30 میدان نفتی را به تعدادی  از دانشگاهها و پژوهشگاهها سپرده است.
وزیر علوم با اشاره به برگزاری برنامه ها و نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار در هفته گذشته گفت: در نمایشگاه  هفته پژوهش و فناوری و فن بازار  امسال بیش از 41 میلیارد تومان قرارداد همکاری پژوهشی میان شرکت های دانش بنیان حاضر در این نمایشگاه و سرمایه گذاران انجام شد در حالی که در سال گذشته این میزان، 25میلیارد تومان بوده است.
وزیر علوم در آیین رونمایی از محصولات شرکت های دانش بنیان  تاسیس صندوق حمایت از پژوهشگران و نوآورآن در سال 1383 را  زمینه  ایجاد صندوق نوآوری و شکوفایی  دانست و بر نقش این صندوق در حمایت از توسعه شرکت های دانش بنیان تاکید کرد.