وزیر علوم و جمعی از روسای دانشگاه های کشور با معاون اول رئیس جمهور دیدار کردند

۲۲ مهر ۱۳۹۴ | ۱۴:۲۳ کد : ۲۳۴۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۷۵
معاون اول رییس جمهور: نهادی که می تواند توسعه ی علمی کشور را محقق کند، دانشگاه است معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه مسیر توسعه‌ ی متوازن و همه جانبه ی کشور از مسیر توسعه ی علمی می گذرد، گفت: باید...
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه مسیر توسعه‌  متوازن و همه جانبه  کشور از مسیر توسعه  علمی می گذرد، گفت: باید اقتضائات و الزامات توسعه علمی کشور را هم به لحاظ نظری و هم به لحاظ علمی و عملی فراهم کنیم و نهادی که می تواند توسعه  علمی کشور را محقق کند، دانشگاه های کشور هستند.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، دکتر اسحاق جهانگیری در نشست مشترک با روسای دانشگاه ها، شهرک‌ها و پارک های علم و فناوری اظهار داشت: دولت تدبیر و امید و شخص دکتر روحانی خود را متکی به دانشگاهیان و چهره های علمی کشور می دانند و در دوسال گذشته نیز با اتکاء و مشورت با مجموعه های دانشگاهی کشور توانسته اند، برنامه های دولت را پیش ببرند.
وی افزود: نظرات نخبگان و صاحب نظران کشور برای دولت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و دولت از دیدگاه آنان هم به صورت نامه های مکتوب و هم به صورت مطالبی که در رسانه ها و به عنوان نقد فعالیت های دولت مطرح می شود، استقبال می کند.
وی با بیان اینکه در ماه های آینده عملاً دوران پساتحریم آغاز خواهد شد، تصریح کرد: در این دوران نیازمند برنامه های جدیدی برای توسعه کشور هستیم و لازم است به سرعت برنامه  جدیدی برای توسعه  کشور متناسب با شأن ملت ایران تدوین کنیم.
معاون اول رییس جمهور با تاکید اینکه سیاست های اقتصادی کشور در دوران پساتحریم دقیقاً مبتنی بر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی خواهد بود، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی در حقیقت سیاست‌هایی علمی و تفاهم شده است که مورد تایید همه‌ اقتصاد دانان، صاحب نظران و مدیران اجرایی کشور است.
دکتر جهانگیری افزود: به دلیل آنکه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ازسوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، برای نخستین بار اجماع نظر همگانی نسبت به سیاست های اقتصادی کشور بوجود آمده و بی تردید در این شرایط یکی از بخش هایی که می تواند نقشی کارساز در توسعه  کشور داشته باشد، دانشگاه ها و مراکز علمی و فناوری کشور هستند.
وی اظهار داشت: دولت حتماً در بودجه  سال 95 کشور به موضوع تحقیقات، پژوهش و دانشگاه های کشور توجه جدی خواهد داشت و علی رغم محدودیت منابع مالی و بودجه  دولت، توجه به دانشگاه ها جزو اولویت های مهم دولت است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهمیت نقش دانشگاه ها، مراکز علمی و نیروی انسانی تحصیل کرده گفت: وقتی سخن از کاهش اتکا به درآمدهای نفتی مطرح می شود برخی افراد معادن را به عنوان جایگزین نفت معرفی می کنند اما باید توجه داشت که معادن نیز جزو منابع طبیعی به شمار می آید که سرانجام روزی این ذخایر نیز به اتمام خواهد رسید. بنابراین تنها منبعی که می توان به آن تکیه کرد، دانش و علم و فناوری است که باید برای توسعه  این بخش به طور جدی برنامه ریزی کنیم .
معاون اول رییس جمهور با اشاره به وجود یک میلیون نفر فارغ التحصیل دانشگاهی جویای کار در کشور گفت: نیازمند آن هستیم که فارغ التحصیلان دانشگاهی بتوانند پس از اتمام تحصیل اشتغالزایی و کارآفرینی کنند و اگر چنین نیست باید تغییراتی اساسی در برنامه های آموزشی کشور ایجاد شود.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه امروز پارک های علم و فناوری در کشورهای پیشرفته به عنوان کانون مهم توسعه مطرح هستند بر لزوم تمرکز بر استفاده از توانمندی های فارغ التحصیلان دانشگاهی برای توسعه  پارک های علم و فناوری تاکید کرد و گفت: باید حمایت های شفاف از دانشگاه ها، پارک ها و مراکز علمی و فناوری داشته باشیم.
وی در بخش پایانی سخنان خود به اساتید، رؤسای دانشگاه ها، شهرک ها و پارک های علم وفناوری اطمینان داد که پیشنهادات و مطالبات آنان مورد بررسی قرار می گیرد و دولت به این مطالبات پاسخ قانع کننده خواهد داد.
در این نشست که وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، تعاون،کار و رفاه اجتماعی، صنعت،معدن و تجارت، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس هیئت عامل صندوق توسعه‌ ملی نیز حضور داشتند، رؤسای دانشگاه‌ها، شهرک ها و پارک های علم وفناوری در سخنانی دغدغه ها و مشکلات جامعه‌ دانشگاهی و علمی کشور را مطرح کردند که بازنگری در رشته های تحصیلی، ضرورت ایجاد دوره‌های کارآموزی، تامین امکانات و زیرساخت های علمی، آزمایشگاهی، کارگاهی و شبکه ای و بازبینی قوانین و مقررات در جهت رفع موانع پژوهش از مهم ترین مطالبات مطرح شده بود.
در این جلسه همچنین وزرای صنعت،معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز در سخنانی بر لزوم توجه به استفاده از نیروی انسانی جوان کشور و مراکز علمی و دانشگاهی تاکید کردند و از آمادگی و اهتمام دولت نسبت به ارتقای جایگاه دانشگاه ها و استفاده از ظرفیت های بالقوه و بالفعل آنها برای توسعه و پیشرفت کشور ، خبر دادند.
 

 


​​​