وزیر علوم در کنگره شهدای دانشجو گفت : شهادت پیوند علم ، عقلانیت و حماسه است

۱۶ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۷ کد : ۲۳۳۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۲۳
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در نخستین کنگره ملی شهدای دانشجوی کشور در دانشگاه تهران گفت : شهیدان میان علم، عقلانیت و حماسه پیوند زدند و اعتقاد ما این است که علم و شهادت از یک جنس است . به ...
 وزیر علوم در کنگره شهدای دانشجو گفت : شهادت پیوند علم ، عقلانیت و حماسه است
 وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در نخستین کنگره ملی شهدای دانشجوی کشور در دانشگاه تهران گفت : شهیدان میان علم، عقلانیت و حماسه پیوند زدند و اعتقاد ما این است که علم و شهادت از یک جنس است .
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر محمد فرهادی اظهار داشت : رسالت عالمان، همان رسالت شهیدان است و شهیدان دانشجو با شهادتشان نشان دادند که علم آموزی با همه اهمیتی که دارد، برای انسانی زیستن کفایت نمی‌کند، بلکه گاهی باید از تمام هستی خود دست بکشیم و برای جانفشانی آماده شویم. 
وی با اشاره به جایگاه رفیع شهدا گفت:‌ شهید با خون خود، راه کمال بشریت را باز می‌کند و با شهادت است که مسیر تعالی و پیشرفت همه جانبه یک کشور هموار می‌شود و قدرت شهید بیشتر و بالاتر از قدرت قلم‌ها است زیرا زمانی می‌رسد که از دست قدم‌ها و قلم‌ها کاری ساخته نیست و به عبارت دیگر هر وقت قدم‌ها و قلم‌ها ناتوان می‌شوند، شهید وارد میدان می‌شود و فرهنگ شهادت، وحدت‌آفرین است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: شهید با افتخار، آگاهانه و هوشمندانه وقتی به فیض شهادت نایل می‌شود، عزت و سربلندی جامعه را تضمین می‌کند و شهادت نه از جنس هیجان‌های زودگذر و ماجراجویی‌های بی‌خاصیت، بلکه سبکی از زندگی و زیستن است.
وزیر علوم، در ادامه اظهار داشت: شهید با نثار جان شریفش نشان می‌دهد که مرگ عزتمندانه بهتر از زندگی ذلیلانه و خفت‌بار است.
 دکتر فرهادی با بیان اینکه شهدای دانشجو در سه سنگر مردانه و شجاعانه جنگیدند و جهاد کردند، گفت: سنگر اول، سنگر علم است که در این سنگر بر دشمنی به نام جهل و نادانی فائق آمدند اما به این سنگر اکتفا نکردند و سنگر دومی که آنها در آن جنگیدند، مبارزه علیه دشمنی به نام نفس بود که بر آن نیز فائق آمدند و آبرومندانه پیروز شدند و سنگر سوم که دانشجویان آن را فتح کردند، سنگر حماسه بود که در این سنگر با پشتوانه علمی که اندوخته بودند، بر دشمنان مصمم و قسم خورده پیروز شدند. 
وزیر علوم افزود: در تشابه بین علم و شهادت، همین بس که علم و شهادت هر دو هویت‌بخش و در عین حال معرفت‌آفرین هستند و مبارزه با جهالت و دنیاپرستی تنها رسالت علم نیست و بلکه شهادت عامل نیرومندی برای مبارزه علمی و عملی با هر گونه جهل و خرافه‌پرستی است و همانطور که عالم با علم خود حیات می‌بخشد، شهید نیز با خون خود، زمینه پویایی و حرکت به جامعه را فراهم می‌کند و از سوی دیگر مدرسان دانشگاه با بیان خود، روح و روان دانشجو را جان می‌بخشند و جامعه را زنده و پویا می‌سازند .
وزیر علوم در ادامه اظهار داشت: این شهدا هستند که به پیکر اجتماع و بر رگه‌های اجتماع، خونی تازه تزریق می‌کنند و حضرت سیدالشهدا با اهدای خون و جان شریف خود، به پیکر جامعه اسلامی روحی تازه بخشید و جامعه را از انحراف و گمراهی نجات داد و مگر نه این است که فرماندهان ما در جنگ تحمیلی همه از دانشگاه‌ها برخاسته‌ بودند و همت‌ها و باکری‌ها و شهدای فراوان دیگری با شهادتشان نشان دادند که فرهنگ دانشجو و فرهنگ شهید دو چیز جدا نیستند، بلکه یک حقیقت‌‌ واحد در دو جبهه مختلف هستند.
وی تصریح کرد: همانطوری که عالم با علم خود حیات می بخشد شهید با خون زمینه پویایی و حرکت جامعه را فراهم می کند. شهدا با دادن خون جامعه را زنده و پویا می سازند گاهی حیات جامعه به وسیله عوامل بیرونی به مخاطره می افتد در این حالت شهادت تنها عاملی است که می تواند جامعه را از نو احیا کند.
 دکتر فرهادی تاکید کرد :آنچه امروز رسالت ما دانشگاهیان است، زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهیدان و ارزش‌ها و آرمان‌هایی است که دانشجویان شهید، جان خود را در آن راه فدا کرده‌اند و این موضوع با شعار، تبلیغ و کارهای سطحی حاصل نمی‌شود  و وظیفه دینی و اجتماعی ما حکم می‌کند که پاسدار راه و آرمان‌های شهدا باشیم.