وزیر علوم : حمایت های مقام معظم رهبری از دانشگاه و دانش پژوهان، همواره موجب رشد علمی کشور بوده وهست

۲۳ تیر ۱۳۹۴ | ۱۵:۳۲ کد : ۲۳۰۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۰۵
وزیر علوم گفت: نگاه مقام  معظم رهبری همواره انگیزه های مسئولان در ستاد وزارت  علوم و همکاران دانشگاهی و دانش پژوهان را مضاعف کرده است و با همین انگیزه هاست که تحقق مرجعیت علمی ایران کاملا در...
 وزیر علوم : حمایت های مقام معظم رهبری از دانشگاه و دانش پژوهان، همواره موجب رشد علمی کشور بوده وهست
وزیر علوم گفت: نگاه مقام  معظم رهبری همواره انگیزه های مسئولان در ستاد وزارت  علوم و همکاران دانشگاهی و دانش پژوهان را مضاعف کرده است و با همین انگیزه هاست که تحقق مرجعیت علمی ایران کاملا در دسترس می نماید.
به  گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر فرهادی در آخرین نشست شورای معاونان این وزارتخانه به  جمع¬بندی و تحلیل بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با استادان دانشگاه ها و دانشجویان پرداخت و با یاد آوری این نکته که دفاع قاطع مقام معظم رهبری از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها موجبات دلگرمی استادان را فراهم کرد ، گفت:  سخنان ایشان مبنی بر اینکه بخش اعظم استادان دانشگاه های کشور متعهد، مسلمان و انقلابی هستند،  حاکی از آن است که بدنه دانشگاه مهم ترین همراه و دلسوز نظام است. چنانکه تا کنون نیز دانشگاه به گواه مشارکت جدی خود در دفاع مقدس، در دوران سازندگی و در جریان رشد شتابان علمی مهم ترین پشتیبان نظام و انقلاب اسلامی بوده است.
وزیر علوم افزود: ما به عنوان مسئولان وزارت علوم معتقدیم همانگونه که مقام معظم رهبری فرموده اند از یک سو فضای دانشگاه باید سیاسی، پرنشاط و شاهد برپایی کرسی های نظریه پردازی و ترویج آزاداندیشی باشد واز سوی دیگر، ایجاد چنین فضایی نباید از مسیر اصلی خود یعنی ایجاد فضای نقد، گفت و گو و تضارب آرا خارج شده و به ناآرامی و جدال و مراء گرفتار شود. 
وی همچنین به پای¬بندی به قانون به عنوان یک اصل انکار ناپذیر اشاره کرد و افزود:  خوشبختانه در این راستا مجموعه قوانین مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی وظایف وزارت علوم را مشخص نموده است و من نیز بر اجرای قوانین و حرکت همه مسئولان در چارچوب قوانین مصوب تأکید فراوان دارم و فکر می کنم فقط و فقط اجرای قوانین است که می تواند ما را در مسیر درست هدایت کند و نگرانی ها در مورد تبدیل دانشگاه به محل تمرین جریانات سیاسی را از بین ببرد.
دکتر فرهادی در ادامه بر تلاش برای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص تسریع در رشد علمی کشور تأکید کرد وگفت: رشد علمی در هر کشور محصول سرمایه گذاری ، زیر ساخت سازی و فراهم کردن بسترهایی است که  گاه چندین دهه رسیدن آنها به ثمر دهی به طول می¬انجامد وزیر بنای همه این مسائل، بودجه دانشگاه ها است.
وزیر علوم در خصوص بودجه دانشگاه ها اعلام کرد: خوشبختانه مقام معظم رهبری با نگاه دقیق و هوشمندانه شان افزایش سهم بودجه پژوهش از تولید ناخالص داخلی را در صدر مطالبات خود در باب علم و فناوری از برنامه ششم توسعه قرار دادند و با تأکید بر ضرورت تسریع در روند طرح آمایش آموزش عالی و دانشگاه ، حساسیت خود را نسبت به پیوند مسائل جامعه و دانشگاه نشان دادند.
وزیر علوم در خصوص  استراتژی های وزارت علوم در حوزه فرهنگ افزود: بنده معتقدم در این خصوص نباید فضای دانشگاه به سمتی برود که آزادی های سیاسی و فرهنگی و فراهم کردن مجال نقد، به جدال و بی مسئولیتی و غیراخلاقی شدن مبدّل شود و از سوی دیگر اشتباهات اقلیتی از دانشجویان نبایدموجب غیرسیاسی شدن دانشجویان و امنیتی شدن فضای دانشگاه گردد. در حقیقت حرکت میان این دو آسیب، تحقق مطالبه مقام معظم رهبری بوده و بیشترین تناسب را با شعار "اعتدال" دولت تدبیر و امید نیز دارد. 
دکتر فرهادی تاکید کرد : بدیهی است ارشادات مقام معظم رهبری در حوزه های فرهنگی همواره نصب العین مدیران دانشگاه ها بوده و در ادامه مسیر نیزدغدغه های ایشان باید به طور جدی مورد توجه و اهتمام قرار گیرد .
وی در پایان اظهار امیدواری کرد : انشاءا... تعالی تلاش ها در چنین چارچوبی موجباب پرورش دانشجویانی آگاه و برخوردار از بینش سیاسی، اخلاقمند و متعهد را بیش از پیش فراهم سازد .