وزیر علوم : ایران و ایتالیا با داشتن سابقه ای کهن و تمدنی دیرینه می توانند همکاری های دو جانبه علمی و فناوری مناسبی داشته باشند

۲۹ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۶:۲۲ کد : ۲۲۶۹ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۷۲
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با خانم دکتر جانینی وزیر آموزش دانشگاه ها و تحقیقات ایتالیا گفت : این دیدار می تواند آغاز خوبی برای گسترش  همکاری¬های علمی و فناوری بین دو کشور باشد  و ا...
 وزیر علوم : ایران و ایتالیا با داشتن سابقه ای کهن و تمدنی دیرینه می توانند همکاری های دو جانبه علمی و فناوری مناسبی داشته باشند
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با خانم دکتر جانینی وزیر آموزش دانشگاه ها و تحقیقات ایتالیا گفت : این دیدار می تواند آغاز خوبی برای گسترش  همکاری های علمی و فناوری بین دو کشور باشد  و این نکته که  شما اولین مقام ارشد ایتالیا هستید که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به ایران سفر کرده است نشان از توجه کشور شما به تقویت مراودات علمی و فرهنگی دو کشور دارد. 
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،دکتر محمد فرهادی افزود : دو کشور ایران و ایتالیا با داشتن سابقه ای کهن و تمدنی دیرینه می توانند همکاری های دو جانبه مناسبی داشته باشند که الگویی برای روابط با سایر کشورها باشد.
وزیر علوم گفت : هدف و اراده دو کشور گسترش سطح همکاری ها ست و  امضای برنامه های علمی-  اجرایی و تفاهم نامه ها بین دو کشور می تواند به تعمیق بیشتر همکاری ها کمک کند در گذشته نیز شاهد سفر  رئیس مرکز تحقیقات ایتالیا CNR به ایران و سفر معاون پژوهشی ما به ایتالیا در راستای افزایش همکاری ها بودیم .
وزیر علوم اظهار داشت : در مقطع کنونی  به تعمیق و توسعه همکاری های دانشگاهی بیش از همیشه نیاز داریم، ما نیاز به انتقال فناوری های نوین در عرصه صنایع نوین، محیط زیست و کشاورزی داریم و هم اکنون قریب به 4000 نفر دانشجو در ایتالیا مشغول به تحصیل هستند که این دانشجویان مشکلاتی در خصوص انتقال اعتبار مالی و موضوع مسکن دارند که می توان با تشکبل کمیته مشترکی در این خصوص چاره جویی کرد.
 خانم دکتر جانینی وزیر آموزش دانشگاهها و تحقیقات  ایتالیا نیز در این دیدار  با ابراز امیدواری از اینکه در پایان سفر هیئت ایتالیا نتایجی داشته باشیم که راهگشای آینده همکاری های دو کشور باشد گفت :  این سفر در پاسخ به سفر دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم به ایتالیا صورت می گیرد و در راستای استفاده از افق بین المللی روشن بعد از توافق هسته ای است.
وی با تاکید بر اینکه ایران و تاریخ کهن و گرانبار آن همواره پایگاه مهمی دارد گفت : در همه زمینه های علم و فناوری بویژه تبادل استاد و دانشجو آماده همکاری هستیم .
 در بخشی از این دیدار دکتر حسین  سالارآملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گزارشی از وضعیت علم و تکنولوژی در ایران ارائه کرد.