وزارت علوم و بنیاد سعدی در خصوص گسترش زبان فارسی در جهان تفاهم نامه همکاری امضا کردند

۲۴ دی ۱۳۹۳ | ۱۶:۴۶ کد : ۲۲۵۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۶۵۸
تفاهم نامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  و بنیاد سعدی با هدف گسترش زبان فارسی و انقلاب اسلامی در جهان  توسط دکترمحمد فرهادی وزیر علوم و دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس بنیاد سعدی  به امضا ر...
 وزارت علوم و بنیاد سعدی در خصوص گسترش زبان فارسی در جهان تفاهم نامه همکاری امضا کردند
تفاهم نامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  و بنیاد سعدی با هدف گسترش زبان فارسی و انقلاب اسلامی در جهان  توسط دکترمحمد فرهادی وزیر علوم و دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس بنیاد سعدی  به امضا رسید.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این تفاهم نامه  آمده است :سیاست های کلان مصوب هیئت امنای بنیاد سعدی  و  برنامه های دانش افزایی ، اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان خارجی، حمایت از پایان نامه های تحصیلی و تبادل استاد و دانشجو  از طرف بنیاد  سعدی به وزارت علوم  اعلام می شود.
هماهنگی در تاسیس کرسی گسترش زبان فارسی و اعزام استاد ، برگزاری دوره های دانش افزایی زبان فارسی برای زبان آموزان خارجی و حمایت از افزایش کرسی ها و دانشجویان بورسیه غیر ایرانی رشته زبان فارسی در دانشگاه های کشور براساس اعلام نیاز وزارت علوم  از دیگر تعهدات بنیاد سعدی در این تفاهم نامه است.
همچنین بر اساس این تفاهم نامه ،وزارت علوم در برنامه ریزی خود برای اعزام استادان زبان فارسی  به خارج از کشور، اعطای بورس ، تبادل استاد و دانشجو و فرصت های مطالعاتی ، سیاست های کلان  اعلام شده  هیئت امنای بنیاد سعدی را مراعات می کند.
بر اساس مفاد دیگری از این تفاهم نامه، وزارت علوم  در تفاهم نامه های منعقده با دانشگاه ها و مراکز علمی خارج از کشور سیاست های کلان بنیاد سعدی را  در زمینه زبان فارسی ملحوظ کرده و هرساله افرادی را برای دوره های دانش افزایی دانشجویان و استادان به بنیاد سعدی معرفی کند.
همچنین حمایت بنیاد سعدی از اجرای طرح های مشترک و همکاری با وزارت علوم در تدوین کتب آموزشی  و آزمون های تعیین سطح      از جمله مفاد دیگر این تفاهم نامه است.
براساس  این تفاهم نامه، وزارت علوم و بنیاد سعدی بازدیدهای مشترکی را برای نظارت دقیق و حمایت از کرسی های زبان فارسی انجام و در جهت استفاده بهینه از حضور استادان اعزامی ، در برگزاری دوره های دانش افزایی ، ارتقای سطح دانش مدرسان ربان فارسی ، برگزاری شب های شعر و کلاس های حافظ شناسی بایکدیگر همکاری خواهند کرد.
گفتنی است : این تفاهم نامه  در 18 ماده و یک تبصره و برای مدت 4 سال به امضای طرفین رسید و دکتر محمد مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ، دکترحسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در اموربین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی و دکتر عبدالحسین  فریدون مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی در  مراسم امضای آن حضور داشتند.