همکاری پارک‌های علم و فناوری گیلان با کشورهای همسایه خزر افزایش می یابد

۲۰ تیر ۱۳۹۵ | ۱۶:۲۲ کد : ۲۲۳۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۹۰
رئیس پارک علم و فناوری گیلان با اشاره به مذاکرات صورت گرفته برای حضور و ارائه خدمات پارک علم و فناوری گیلان  در دو کشور تاجیکستان و آذربایجان از افزایش همکاری های علمی این پارک با کشورهای همسایه ...
 همکاری پارک‌های علم و فناوری گیلان با کشورهای همسایه خزر افزایش می یابد
رئیس پارک علم و فناوری گیلان با اشاره به مذاکرات صورت گرفته برای حضور و ارائه خدمات پارک علم و فناوری گیلان  در دو کشور تاجیکستان و آذربایجان از افزایش همکاری های علمی این پارک با کشورهای همسایه خزر خبر داد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مجید متقی طلب در خصوص همکاری این پارک با تاجیکستان گفت : مذاکرات چند جانبه در نشست مسئولان علوم و فناوری کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی که پیش از آغاز ماه مبارک رمضان در پاکستان انجام گرفت، منجر به رایزنی با کشور تاجیکستان شد و  وزیر علوم تاجیکستان با استقبال از فعالیت‌های پارک علم و فناوری گیلان خواستار همکاری بیشتر پارک گیلان با کشور تاجیکستان شد که در آینده نزدیک این اتفاق با راه اندازی پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد فناوری در این کشور عملی خواهد شد.
دکتر متقی طلب گفت : پارک‌های علم و فناوری محلی برای بروز نوآوری‌هایی است که به محصول تبدیل می‌شوند. بهره‌مندی از این نوآوری‌ها می‌تواند شکوفایی صنعت و  رونق اقتصادی را به ارمغان بیاورد. پارک علم و فناوری گیلان در سال‌های فعالیت خود توانسته در این زمینه گام‌های بلندی بردارد. به طوری‌که اکنون دبیرخانه شبکه پارک‌های کشورهای اسلامی در آن مستقر است. همچنین پارک علم و فناوری گیلان مسئول برگزاری فن‌بازارهای ملی در کشور است.  
وی افزود: راه‌اندازی پارک علم و فناوری و مراکز رشد در تاجیکستان، به مفهوم ایجاد زیرساخت لازم برای فعالیت‌ها و همکاری‌های بیشتر و مشترک با تاجیکستان است که مطمئنا سبب می‌شود شرکت‌های فناور از گیلان و ایران در تاجیکستان مستقر شوند یا شرکت‌های فناور تاجیک در گیلان استقرار یابند تا بدین صورت، فضای بیشتری برای معرفی طرح‌های فناورانه 2 کشور مهیا شود و به نوعی بازاریابی محصولات فناورانه در این کشور به ثمر برسد.
رئیس پارک علم و فناوری گیلان گفت: اکثر کشورهای حاشیه دریای خزر از وجود و فعالیت پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد بی بهره اند اما به تازگی در این زمینه گام برداشته اند. اکثر کشورهای مذکور علاقه‌مند هستند که با همکاری پارک علم و فناوری گیلان فعالیت‌های رو به جلویی داشته باشند. از جمله این‌که کشور آذربایجان از وجود پارک علم و فناوری برخوردار است اما فعالیت آنچنانی ندارد. بنابراین ابراز علاقه‌مندی کرده است که با پارک گیلان همکاری داشته باشد.
وی افزود: اخیرا یکی از سرمایه گذاری‌های قابل توجه در مورد محصولات یکی از شرکت‌های دانش بنیان پارک علم و فناوری گیلان در کشور آذربایجان به ثمر رسیده است که یکی از این محصولات نصب دستگاهی است که توسط فناوران گیلانی برای بهبود آب شرب باکو ساخته شده است و به دلیل روند خوب اجرا و نتیجه مثبتی که پس از طی دوره آزمایشی به دست آمده است، قرارداد این سرمایه گذاری در روزهای آینده منعقد می‌شود، علاوه بر این ، دستگاه دیگری نیز در حوزه آب و فاضلاب برای سیستم آب و فاضلاب باکو مورد استقبال آذربایجانی‌ها قرار گرفته است که در صورت توافق نهایی با شرکت مستقر در پارک علم و فناوری گیلان، به زودی این دستگاه نیز در آذربایجان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
دکتر متقی طلب تاکید کرد: علاوه بر محصولات فناورانه، کشورهای حاشیه دریای خزر به دنبال دریافت خدمات فنی و مهندسی نیز هستند که این علاقه‌مندی بیشتر در کشورهای تازه استقلال یافته حاشیه خزر دیده می‌شود.
وی گفت: ما به دنبال پیشرفت همکاری با  روسیه نیز هستیم و به دلیل فعالیت‌های موفق پارک‌های علم و فناوری کشور روسیه تلاش شده که زمینه همکاری بیشتر و بهره‌مندی از تجربیات و فناوری‌های این کشور در پارک گیلان مهیا شود و این علاقه‌مندی پارک علم و فناوری گیلان به سرکنسول روسیه در گیلان نیز منتقل شده است.
رئیس پارک علم و فناوری گیلان اعلام کرد: با توجه به این‌که گیلان دبیرخانه شبکه پارک‌های علم و فناوری کشورهای اسلامی است، با کشورهایی که از لحاظ فرهنگی اشتراکاتی با فرهنگ ما از جمله زبان دارند، مراودات قابل توجهی صورت گرفته است. به عنوان مثال با افغانستان و عراق نیز رایزنی‌های مثبتی صورت گرفته است، اما به دلیل نبود امنیت سیاسی در مثل عراق، مذاکرات به کندی پیش می‌رود اما پیش بینی می‌کنیم همکاری‌های قابل توجهی با کشورهای فوق در آینده رقم خواهد خورد.
دکتر متقی طلب در پایان اظهار داشت: پارک‌های علم و فناوری یکی از بهترین نهادها برای معرفی ایده‌ها و طرح‌های نو و خلاقانه است. عده ای از جوانان تحصیل کرده و دارای خلاقیت طرح‌های مبتکرانه و اختراعات خود را در قالب این سازمان معرفی می‌کنند و حمایت‌هایی از طرح‌های برتر می‌شود. توانمندی جوانان این مرزو بوم به حدی رسیده که اکنون این نهاد با کشورهای حاشیه خزر در خصوص تبادل آموزه‌ها و اختراعات همکاری می‌کند. حتی برای برخی از این اختراعات در کشورهای دیگر قرارداد سرمایه‌گذاری منعقد شده است که می‌تواند ضمن افزایش انگیزه مخترعان، موجب رشد و پویایی بیشتر جوانان گیلان شود.