همایش منطقه ای " دانشگاه عاری از دخانیات" دانشگاه شهید باهنرکرمان برگزار شد

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۲ کد : ۲۲۲۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۵۲۰
اولین همایش منطقه ای و نمایشگاه دانشجویی پیشگیری از اعتیاد با عنوان " دانشگاه عاری از دخانیات در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنرکرمان با حضور مسئولان استانی، استادان و دانشجویان برگزار شد.به گزارش روابط...
 همایش منطقه ای " دانشگاه عاری از دخانیات" دانشگاه شهید باهنرکرمان برگزار شد
اولین همایش منطقه ای و نمایشگاه دانشجویی پیشگیری از اعتیاد با عنوان " دانشگاه عاری از دخانیات در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنرکرمان با حضور مسئولان استانی، استادان و دانشجویان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در آغاز این برنامه ، دکتر طاهر، رئیس دانشگاه شهید باهنرکرمان  با اشاره به آیه "ان اکرمکم عندالله اتقاکم"گفت: خردمندی و تعقل توصیه مکرر خداوند در قرآن است و پرهیزکاری عامل اصلی تمایز انسان هاست. در فرهنگ ملی ما هم در زمینه عقلانیت و هم در مورد اخلاق مداری به عنوان دو محور اصلی ایجاد تغییر به شدت تاکید شده است.
وی افزود :زندگی دانشجویی خالی از استرس و فشارهای عصبی نیست و متاسفانه در این دوران عده ای از دانشجویان به دلایل مختلف در معرض بعضی آسیب ها که از جمله مصرف مواد مخدر است، قرار می گیرند از این رو دانشگاه به طور همزمان دو رویکرد مهم را در دستور کار دارد: اول تقویت نشاط و توانمند سازی دانشجویان و دانشگاهیان، دوم کاهش آسیب های اجتماعی و زدودن عوامل محرک در بروز این آسیب ها از فضای دانشگاه است که این دو برنامه محوری با راهبرد عقلانیت و پرهیزکاری محقق می شود.
دکتر طاهر بیان کرد: در حوزه اعتیاد و در آستانه برنامه ششم توسعه مقرراست که هر ساله 5 درصد نرخ بروز اعتیاد کاهش پیدا کند و تحقق این هدف با تقویت عوامل محافظت کننده و کاهش عوامل خطر در محیط های مختلف از جمله محیط های دانشجویی و با تمرکز بر تدبیر و اجرای برنامه ها و فعالیت های پیشگیرانه قابل تحقق است.
وی افزود: دانشجویان ظرفیت های زیادی در حوزه های مختلف را دارا هستند، در همین راستا به منظور بهره گیری بیش از پیش از توانمندی های دانشجویان در جهت رشد، بالندگی و پویایی آن ها و در کنار سایر کانون های حوزه فرهنگی تحت نظارت و حمایت مرکز مشاوره دانشجویی کانونی به نام کانون همیاران سلامت شکل گرفته است که هدف اصلی آن جذب، سازماندهی و تربیت دانشجویان به منظور آماده ساختن آنان در انجام خدمات همیاری در زمینه آسیب های اجتماعی، بازآفرینی و نقش دانشگاه ها در پیشگیری و مقابله با معضل فراگیر اعتیاد همچنین آگاه سازی و ارتقا سطح سلامت روانی، اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی دانشجویان و هویت بخشی به فعالیت های داوطلبانه آن ها جهت جلب مشارکت و یاری دانشجویان در جهت تامین سلامت و بهداشت روانی آن ها است.
وی افزود: در این راستا تحت عنوان برداشتن اولین گام مهم چندی از کانون های همیاری سلامت روان منطقه 8 با محوریت کانون همیاران دانشگاه شهید باهنر کرمان اقدامات خوبی را در برگزاری همایش منطقه ای و نمایشگاه دانشجویی پیشگیری اولیه از اعتیاد انجام دادند که فعالیت های آن ها به همایش امروز ختم شده است.
دکتر طاهر گفت: امید است این همایش که در راستای جلب مشارکت دانشجویان و پشتیبانی از برنامه های خلاقانه خود دانشجویان برای سالم سازی محیط تحصیل و زندگی آنان و با رویکرد کاهش تقاضا و هدف پیشگیری از مصرف مواد مخدر و همچنین پیشگیری از مصرف سیگار و قلیان در محیط های دانشجویی است، بتوانیم گامی مهم و اثرگزار بگذاریم و ضمن فعال سازی بیش از پیش دانشجویان در عرصه مقابله با آسیب های جدی موادمخدر مارا در مسیر تحقق دانشگاه عاری از اعتیاد یاری کند.
در ادامه سردار چناریان دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان اظهار داشت: اعتیاد قبل از اینکه یک پدیده روانی و شخصیتی باشد موضوعی اجتماعی است و نکته اصلی در بحث اعتیاد اینست که هیچ وقت فردی ناگهانی معتاد نمی شود و حتما حس کنجکاوی و اصرارهای که جمعی و در یک گروه انجام می شود، باعث شکل گیری اعتیاد می شود.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان افزود: اعتیاد امروزه پیچیده ترین و ناهنجارترین پدیده در بین پدیده های اجتماعی است و با وجود تلاش های زیاد در حوزه مبارزه با مواد مخدر به دلیل اینکه اعتیاد پدیده ای پیچیده و چندوجهی است در مقابل این پدیده در شرایط انفعالی قرار گرفتیم.
وی گفت: چون به ابعاد چند وجهی پیچیده این پدیده نپرداختیم.خوشحالم که در دانشگاه به این موضوع پرداخته می شود و دانشجویان و استادان به آن توجه می کنند گامی مهم و روشن است.
سردار چناریان بیان کرد: در سال بیش از 80 تا 100 نفر به علت سوء مصرف مواد مخدر در معابر عمومی فوت می کنند و سالانه بیش از 50 نفر در رابطه با مواد مخدر اعدام می شوند و بیش از 8000 نفر مجرم در زندان ها و بیشتر از 85000 پرونده وارد دستگاه قضایی می شوند و متاسفانه شیوع اعتیاد در زنان و افراد محصل دو برابر شده است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان خاطر نشان کرد: هزینه هایی که خرج حوزه مواد مخدر می شود معادل 12 ماه تولید نفت است؛ اگر بخواهیم شاهد اعتیاد نباشیم باید دانش مبارزه با آسیب های اجتماعی را کسب کنیم. شاید در ابعاد قضایی و انتظامی حرفی برای گفتن داریم ولی به همین اندازه اگر در حوزه پیشگیری برنامه داشته باشیم به نتیجه خواهیم رسید.
وی تاکید کرد: باید کار را بر اساس یک رویکرد علمی و مشارکتی و تولید محتوای لازم پیش برد.در حوزه آسیب های اجتماعی با نصیحت، کاری انجام نمی شود و باید کار علمی انجام شود، این موضوع پدیده ای اجتماعی است که اجتماعی می خواهد.
در پایان این مراسم به نفرات برتر رشته های عکاسی، طراحی، نمایش خیابانی، کاریکاتور، شعر، مقاله و داستان با موضوع مواد مخدر جوایزی اهدا شد.