همایش آسیب شناسی انجمن های علمی در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار شد

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۸:۱۳ کد : ۲۲۱۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۶۴
همایش آسیب شناسی فعالیت انجمن های علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری  با سخنرانی ایرجی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  و دکتر ریاحی مدیر پشتیبانی فرهنگی و اج...
همایش آسیب شناسی فعالیت انجمن های علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری  با سخنرانی ایرجی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  و دکتر ریاحی مدیر پشتیبانی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران در سالن شهدای گمنام   دانشگاه ساری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این همایش دکتر  بهمنیار رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری اظهار داشت : در دانشگاه ها علاوه بر فعالیت های علمی، باید به پرورش دینی و فرهنگی اهمیت ویژه ای داد و بر این امر معتقدیم  که دانشجویان  علاوه بر  کسب دانش و  انجام پژوهش باید با مسائل  فرهنگی و اعتقادی بیشتر آشنا شوند.
وی با بیان اینکه ایجاد انگیزه، افزایش دانش دینی و حس همکاری بیشتر از اهداف فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه است،افزود: دانشجویان می‌تواند با استفاده از توانمندی های خود  کسب تجربه کنند.
  دکتر بهمنیار با تاکید بر اینکه باید در آینده حمایت بیشتری از دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه داشته باشیم، افزود: امیدواریم با تلاش و هم‌فکری مسئولان دانشگاه و وزارت علوم مشکلات انجمن‌های علمی دانشگاه‌ها برطرف شود.
 در ادامه  ایرجی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، در بخشی از سخنانش اظهار داشت: وظیفه انجمن‌های علمی مختص علم نیست و کارکرد فرهنگی این انجمن‌ها موجب شده در معاونت فرهنگی دیده شوند.
وی تقویت حس مسئولیت‌پذیری را از اصلی ترین کارکردهای این انجمن‌ها دانست و عنوان داشت: انجام کار گروهی و تقویت روحیه خودباوری از دیگر کارکردهای انجمن علمی است.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خاطر نشان کرد: ایجاد ارتباط بیشتر و استمرار آن میان دانشجویان و اساتید، ارتقای سطح علمی دانشجویان و کیفیت‌بخشی به فعالیت‌های علمی، بهبود مهارت‌ها و توسعه مهارت‌های فردی،  فراهم کردن بستری برای برانگیختن خلاقیت و نوآوری و ابداع، ارتقای تفکر انتقادی علمی، روحیه همکاری گروهی، توسعه مهارت‌های ارتباطی دانشجویی،  تقویت حس سازندگی بخشی از دیگر کارکردهای انجمن‌های علمی در دانشگاه است.
ایرجی افزود: ارتباط علمی با سایر دانشگاه‌ها از طریق اتحادیه‌های علمی و جشنواره‌های بین دانشگاهی مانند جشنواره «حرکت» موجب افزایش تعهد و مسئولیت‌پذیری و حس رضایتمندی دانشجوبان از زندگی آکادمیک می‌شود.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از فعالیت بیش ازدو هزار و 500 انجمن علمی در دانشگاه های کشور خبرداد و اعلام داشت: انجمن‌های علمی که در یک راستا فعالیت دارند می‌توانند اتحادیه تشکیل دهند از این رو در کشور  18 اتحادیه انجمن علمی وجود دارد که اکنون نیز  13 درخواست اتحادیه از سوی انجمن‌ها مطرح شده است.
وی با اشاره به  حمایت  از دانشگاه برای برگزاری مسابقه علمی در حوزه علوم کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی، گفت: آمارها عضویت انجمن علمی در دانشگاه  به نفع انجمن های علمی نیست و باید توازن برقرار گردد و طبق گزارش ها 78 درصد از اعضای انجمن ها  دانشجوی کارشناس، 13 درصد کارشناسی ارشد و  9 درصد در مقطع دکترا هستند.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: 64 درصد اساتید مشاور انجمن علمی دانشجویی در دانشگاه در رتبه استادیار، 5 درصد مربی،  11 درصد دانشیار و 10 درصد استادهستند.
ایرجی درباره جشنواره حرکت که امسال در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می شود، خاطرنشان کرد:  امسال این جشنواره با  ایجاد تغییراتی در سه حوزه انجمن‌های علمی، فعال، خلاق و دانشگاه برگزیده برگزار می‌شود.
وی در پایان افزود: هر چه فعالیت‌های فرهنگی و علمی دانشجویی بیشر گسترش یابد خلاقیت  دانشجویان  بیشتر نمایان و آسیب‌ها کمتر می‌شود و امیدواریم با تلاش بیشتر بتوانیم شاهد رشد و شکوفایی بیشتر انجمن های علمی باشیم.
گفتنی است درپایان این مراسم از انجمن های علمی فعال و نشریات دانشجویی برگزیده دانشگاه تقدیر شد