همایش سراسری قطب های علمی کشور30اردیبهشت ماه در دانشگاه اصفهان برگزار می شود

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۳:۳۲ کد : ۲۲۱۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۰۶
نشست خبری همایش سراسری قطب های علمی کشور با حضور دکتر نعمت اله اکبری معاون پژوهش و فناوری و دکتر سید علی اصغر میرباقری فرد دبیر قطب‌های علوم انسانی و هنر دانشگاه اصفهان برگزار شد. به گزارش روابط ...
 همایش سراسری قطب های علمی کشور30اردیبهشت ماه در دانشگاه اصفهان برگزار می شود
نشست خبری همایش سراسری قطب های علمی کشور با حضور دکتر نعمت اله اکبری معاون پژوهش و فناوری و دکتر سید علی اصغر میرباقری فرد دبیر قطب‌های علوم انسانی و هنر دانشگاه اصفهان برگزار شد. 
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،  دکتر نعمت‌الله اکبری در جمع خبرنگاران از برگزاری سومین نشست قطب‌های علمی کشور در دانشگاه اصفهان خبر داد و اظهار کرد: این نشست می‌تواند فرصتی برای ارزیابی عملکرد قطب‌های علمی و بهبود آن‌ها فراهم آورد. 
وی افزود: قطب‌ها، مراکز علمی و تخصصی هستند و زمانی که یک دانشگاه شرایط لازم را برای ایجاد یک قطب علمی در کشور داشته باشد می‌تواند این مراکز را راه‌اندازی کند.
معاون پژوهشی دانشگاه اصفهان با اشاره به وظایف قطب‌های علمی، ادامه داد: گسترش مرزهای دانش، پاسخگویی به نیازهای کشور، تسریع و تبیین راهکارهای گوناگون از وظایف قطب‌های علمی است و در صورتی که به وظایف خود عمل نکنند اعتبار خود را از دست می‌دهند و حتی ممکن است مجوز آن‌ها لغو شود.
دکتر اکبری اضافه کرد: بر اساس چشم‌انداز 20 ساله باید در سال 1404 جایگاه اول علمی بین 23 کشور منطقه را کسب کنیم، اما فاصله‌ای که با دو کشور عربستان و ترکیه داریم در 10 سال گذشته اگر بیشتر نشده باشد کمتر هم نشده است.
وی تصریح کرد: برای اینکه در سال‌های آینده بتوانیم به جایگاه اول برسیم یکی از راهکارها استفاده از اقتصاد دانش بیان و ظرفیت‌های علمی دانشگاه است و در میان آن‌ها به قطب‌های علمی امید داریم.
معاون پژوهشی دانشگاه اصفهان با اشاره به ظرفیت‌های استان اصفهان گفت: بین 300 تا 330 هزار نفر دانشجو در سال‌های اخیر در استان اصفهان تحصیل کرده‌اند بنابراین باید به این استان توجه ویژه‌ای داشت، به خصوص که بر اساس چشم‌انداز 20 ساله اصفهان باید جایگاه اول را در بین استان‌ها در حوزه علم و فناوری داشته باشد.
دکتر اکبری در ادامه افزود: قرار بود که یک و نیم درصد از سهم تولید ناخالص ملی به حوزه پژوهش تعلق بگیرد، اما محقق نشد و بخش خصوصی وضعیت مناسبی در این سهم ندارد.
وی با تأکید بر فن‌آوری ادامه داد: در صورتی که از علم و فناوری استفاده کنیم راه میانبر را طی خواهیم کرد و از کشورهای رقیب پیش خواهیم افتاد.
معاون پژوهشی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه در دانشگاه نسل اول مانده‌ایم، اضافه کرد: هنوز دولت پول می‌دهد و در دانشگاه هزینه می‌شود، در صورتی که باید بر اساس ارزیابی در مورد نیروی انسانی، بازار شغلی و نیازهای کشور به تربیت دانشجو و استاد پرداخت.
دکتر اکبری افزود: در اقتصاد دانش‌بنیان باید فناوری را مورد نظر قرار دهیم. در سال‌های اخیر در تولید علم خوب بوده‌ایم اما علم را تبدیل به فناوری نکرده‌ایم.
وی با تأکید بر ظرفیت‌های استان اصفهان در علم و صنعت، ادامه داد: قرار بود که اصفهان به عنوان پایلوت کریدورهای علم و فناوری انتخاب شود که در سال 1384 به تصویب هیئت دولت وقت رسید، اما اجرایی نشد. در سال 1388 نیز دوباره بررسی شد، اما این بار با عنوان منطقه ویژه علم و فناوری تصویب شد که آن هم به مرحله اجرا نرسید.
معاون پژوهشی دانشگاه اصفهان اضافه کرد: رویکرد وزارت علوم ارتقای سطح کیفی مراکز آموزش عالی است و تأکید بر قطب‌های علمی تأکید بر کیفی سازی دانشگاه‌هاست.