نخستین نشست کمیته راهبری طرح تحول دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد

۳۰ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۵:۵۶ کد : ۲۱۴۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۲۴
نخستین نشست کمیته راهبری طرح تحول دانشگاه صنعتی اصفهان با حضور هیئت رئیسه دانشگاه و رؤسای کمیته‌های مطالعاتی این طرح برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان علمی بود...
 نخستین نشست کمیته راهبری طرح تحول دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد
نخستین نشست کمیته راهبری طرح تحول دانشگاه صنعتی اصفهان با حضور هیئت رئیسه دانشگاه و رؤسای کمیته‌های مطالعاتی این طرح برگزار شد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان علمی بودن روند تدوین برنامه و شاخص‌های آن و منتج به نتیجه عملی و عملیاتی شدن را سه ویژگی لازم برای برنامه تحول دانشگاه صنعتی اصفهان عنوان کرد و گفت: اجماع همگانی در دانشگاه و حضور پررنگ دانشگاهیان در روند تدوین طرح، ضمانت اجرایی مناسبی برای پیاده‌سازی این برنامه خواهد بود.
دکتر مدرس هاشمی با اشاره به برخی مشکلات برنامه راهبردی قبلی دانشگاه افزود: نتیجه این اشکالات عدم تأثیرگذاری عملی در سیاست‌های دانشگاه است. 
وی اضافه کرد: یکی از اهداف برگزاری این نشست با حضور رؤسای کمیته‌های مطالعاتی طرح تحول دانشگاه، بررسی و بحث در کلیات این طرح مهم است.
مدیر دفتر برنامه ریزی راهبردی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در این نشست با بیان تاریخچه تدوین برنامه راهبردی در این دانشگاه، به تشریح اقدامات صورت گرفته در دوره جدید این دفتر پرداخت.
دکتر بهروز ارباب شیرانی گفت: پس از ابلاغ حکم مدیریت جدید دفتر با ارائه گزارش تجزیه و تحلیل برنامه‌ راهبردی قبلی، ارائه سمینار در هیأت رئیسه دانشگاه و ارائه پیشنهادیه مقدماتی طرح تحول، پیشنهادیه نهایی مورد تصویب هیأت رئیسه دانشگاه قرار گرفت.
وی انتخاب و ابلاغ احکام رؤسا و اعضای کمیته‌های مطالعاتی، ارائه کلیات پیشنهادیه در شورای دانشگاه، انتخاب و ابلاغ احکام اعضای کمیته راهبری، برگزاری جلسات شورای طرح، نشست هم اندیشی مسئولین و اعضای کمیته‌های مطالعاتی و ارائه تجربیات دانشگاه های صنعتی شریف و فردوسی مشهد و برگزاری جلسات کمیته فرهنگ‌سازی و کمیته‌های مطالعاتی را از دیگر اقدامات انجام شده توسط دفتر برنامه‌ریزی راهبردی دانشگاه صنعتی اصفهان در طی این مدت عنوان کرد.
دکتر ارباب شیرانی در ادامه، مأموریت، چالش‌ها و مسائل، شایستگی‌ها و قابلیت‌های دانشگاه و فرهنگ‌سازی برنامه را محورهای اصلی تدوین برنامه راهبردی دانشگاه صنعتی اصفهان عنوان کرد و گفت: برنامه راهبردی اساساً از جنس تغییر و تحول است و عزم و اراده‌ی این تحول باید از بالاترین سطوح مدیریتی و تصمیم‌گیری آغاز شده و به‌تدریج به طور سازمان یافته در بدنه دانشگاه رسوخ یابد.
وی استفاده از همه شیوه‌ها و روش‌های کارآمد فرهنگ‌سازی برای همراه کردن بدنه دانشگاه با محتوای برنامه تغییر و تحول را بسیار مهم دانست و افزود: برای افزایش اعتبار و عملیاتی شدن برنامه، حضور و استفاده از دیدگاه‌ها و نظرات ذینفعان خارج از دانشگاه در مراحل مختلف تدوین برنامه ضروری است.
مدیر دفتر برنامه ریزی راهبردی دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد: مشارکت بیش از 50 نفر از اعضای هیئت علمی این دانشگاه در تدوین برنامه تحول، از نکات مهم و تأثیرگذار و نشان دهنده اهمیت این طرح می باشد.
در ادامه این نشست رؤسای کمیته‌های مطالعاتی طرح تدوین برنامه تحول دانشگاه صنعتی اصفهان به بیان نظرات خود پیرامون این طرح پرداختند.
نگارش واقع‌بینانه، توجه ویژه به تعاملات درونی و بیرونی دانشگاه، اهمیت استقلال و هماهنگی دانشگاه‌های برتر کشور در پیشبرد برنامه‌های راهبردی، لزوم همراهی وزارت علوم، بازنگری در روند روش‌های تربیت علمی دانشجویان، در نظر گرفتن الگوی روشن برای استخدام اعضای هیأت علمی، استفاده از تجربیات دانشگاه‌های موفق دنیا، الگوی ساختاری اجرایی، اداری، عمرانی و فرهنگی متناسب با نام دانشگاه، اهمیت برنامه‌های کوتاه و میان مدت، نظام کنترل پروژه قدرتمند برای اجرای طرح و فرهنگ‌سازی مناسب برای همسو کردن دانشگاهیان در برنامه تحول دانشگاه صنعتی اصفهان، از جمله مهم‌ترین مباحث مطرح شده در این بخش از نشست بود.
گفتنی است: طرح تحول دانشگاه صنعتی اصفهان با تلاش دفتر برنامه ریزی راهبردی این دانشگاه و با هدف ارائه چشم‌انداز فعالیت‌های مختلف این دانشگاه تا سال 1404 در حال تدوین و آماده‌سازی است.