نتایج حضور نماینده ایران در اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی در پاکستان تشریح شد

۱۷ دی ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۱ کد : ۲۱۳۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۲۸
دکتر سیدمحمدمهدی هادوی رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی به عنوان نماینده ایران  در اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی (Organization Of Islamic Cooperation) که در 22 و 23 دسامبر 2014 مطابق با اول و دوم دی ماه ...
دکتر سیدمحمدمهدی هادوی رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی به عنوان نماینده ایران  در اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی (Organization Of Islamic Cooperation) که در 22 و 23 دسامبر 2014 مطابق با اول و دوم دی ماه 1393و به درخواست کمیته همکاری های علمی و فناوری سازمان (OIC Ministerial Standing Committee for Scientific and Technological Cooperation)) در اسلام آباد پاکستان تشکیل شد شرکت کرد.
به گزارش روابط عمومی  وزارت علوم، موضوع اصلی این کنفرانس بر همکاری های علمی و فناوری متمرکز بود و در جهت تهیه پیش نویس قطعنامه اجلاس،دبیر کامستک(COMSTECH ) کارگروه های متعددی را در موضوعات شیمی، رایانه تشکیل داده تا هر کدام نیازهای خود را اعلام کنند.
 بر اساس این گزارش ،یکی از این کارگروه ها، کارگروه فیزیک بود که رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی بعنوان رئیس شبکه فناوری نانو جهان اسلام در این کارگروه دعوت و ضمن ارائه بحث Nonotechnology; a must for Inter-Islamic network activity موضوعاتی را پیشنهاد کرد.
دکتر هادوی نماینده ایران در این جلسه به موضوع نانوفناوری پرداخت و در خصوص این فناوری که وارد زندگی مردم شده و اثربخشی خود را داشته است، توضیح داد.
در ادامه با استفاده از آمار منتشر شده توسط Nano Statistics وضعیت این فناوری متحول کننده در کشورهای اسلامی گوشزد شد و برای حل مشکل در این کشورها، نوآوری باز توضیح داده شده و در نهایت برای اجرای این روش نوآوری، شبکه جهان اسلام بعنوان راه حل عملی مطرح گردید. 
نماینده ایران همچنین پیشنهاداتی را جهت درج در جلسه آتی OIC پیشنهاد کرد که شامل برقراری حق مالکیت معنوی در کشورهای عضو، تشکیل بانک اطلاعاتی جامع از متخصصین، دانش های موجود، زیرساخت ها و تجهیزات و همچنین آزمایشگاه های موجود در هر کشور، تشویق شرکت ها در شبکه نانوفناوری، برقراری تعامل بین کشورهای عضو در موضوعات آموزش، پژوهش، تبادل دانشجو و استاد، تعریف پروژه های مشترک بین اعضا که به این طریق همکاری شکل می گیرد، بود.
در این اجلاس، یکی از پیشنهادات ایران مبنی بر اجرای پروژه های تحقیقاتی مشترک، با اعتباری که COMSTECH برقرار می کند،بود که بصورت جدی مورد موافقت کلیه اعضا واقع شد.
توزیع بروشوری از شبکه نانوفناوری جهان اسلام متعاقب سخنرانی نماینده ایران، در جا انداختن مرکزیت شبکه در ایران نقش بسیار مهمی داشت بگونه ای که پس از آن هرجا صحبت از چگونگی همکاری بین اعضای کشورهای اسلامی بود، شبکه را یادآوری می کردند و توضیح فعالیت های ستادنانو در ایران مورد استقبال اعضا قرار گرفت.
 همچنین بازدید از آزمایشگاه های مستقر در موسسه تحقیقاتی انرژی اتمی پاکستان، آزمایشگاه های فیزیک و هیدروفیزیک در COMSTAS و آزمایشگاه لیزر مستقر در National Institute of Laser & Optics از دیگر برنامه های این اجلاس بود.
کامستک هر دو سال جایزه فیزیک و ریاضی برگزار می کند که معیارهای آن روی سایت کامستک وجود دارد، همچنین برای تبادل دانشجو بین کشورهای عضو، اعتباری حدود 100 هزاردلار در سال دارد. 
سازمان کنفرانس اسلامی در کشورهایی مانند بنگلادش، اتیوپی، مالزی و ... دانشگاه OIC برقرار کرده است که می¬توان با این دانشگاه ها نیز ارتباط برقرار کرد.
گفتنی است، محققین زیر 40 سال می توانند در اجرای پروژه های تحقیقاتی از حمایت های مالی کامستک برخوردار شوند و همچنین علاقه مندان می توانند در سایت www.comstech.org و در قسمت  ازyoung scientific programs راهنمایی های لازم برخوردار شوند .